Členové NERV. Ilustrační foto | foto: ČTK

Opatření proti krizi: na vládu půjde zrychlení odpisů či snížení pojištění

  • 204
Národní ekonomická rada se v neděli shodla na konečné verzi protikrizového balíčku, který v pondělí představí vládě. Je v něm například návrh na snížení sociálního pojištění, zrychlení odpisů pro firmy nebo zateplování bytových domů a další investice do infrastruktury.

V národním protikrizovém plánu tak zůstala většina již známých opatření. Mimo jiné jde o návrhy na státní garance za úvěry podnikatelů či rychlejší vracení DPH. Řeč přišla také na daňové prázdniny pro živnostníky, kterým by stát vrátil daně za rok 2007. Počítá se také s penězi na rozvoj infrastruktury.

Nebude naopak obsahovat návrh ministra práce Petra Nečase na zavedení takzvaného švarcsystému. Narazil také nápad Martina Jahna zavést šrotovací prémii. - více čtěte zde

Ministerstvo financí tento týden spočítalo dopady jednotlivých opatření na státní rozpočet, z nich pak vypracovalo protikrizový plán. Série opatření přijde jen letos minimálně na 75 miliard korun.

 "Zcela jistě tam najdete opatření na snížení ceny práce, tedy snížení sociálního pojištění, zcela určitě tam najdete opatření, které zpřístupní malým a středním podnikům provozní kapitál," citovala agentura ministra financí Kalouska.

Z návrhů vypadlo šrotovné i švarcsystém

Stát je podle něj připraven podělit se s bankami o část rizika při poskytování kapitálu malým a středním podnikům. Celkově jsou opatření podle Kalouska namířena na podporu zaměstnanosti a zároveň nezatěžují příliš veřejné finance.

Výdaje na krizi ohrožují euro

Premiér Mirek Topolánek v rozhovoru pro Slovenskou televizi řekl, že země v souvislosti s výdaji na protikrizová opatření nesplní rozpočtové maastrichtské kritérium, tedy jednu z podmínek pro přijetí eura. Premiér chce proto rozvířit debatu o zmírnění těchto pravidel v době krize. - více čtěte zde

Topolánek také uvedl, že považuje protikrizová opatření za zásadní a spojuje s nimi i osud své vlády.

"Na březnové schůzi celý balík těch opatření najednou předložíme parlamentu a myslím si, že to bude dost zásadní jednání, a já s tím tak trochu spojuji osud i své vlády... O tom, jestli se nám to podaří, nebo nepodaří prosadit, tak to velmi souvisí s tím, jestli ta vláda bude dále schopna vykonávat svoji funkci, nebo nikoliv," uvedl Topolánek. Podotkl, že protikrizová opatření jsou natolik zásadní, že bude hledat shodu i s opozicí.

Ta ale vládu za přístup ke krizi kritizuje. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka Česko proti krizi zatím neučinilo žádný reálný krok, a dokonce je poslední zemí regionu, která nemá protikrizový plán.

ČSSD: Víc zdanit bohaté

Sociální demokracie připravila více než 60 vlastních návrhů proti krizi. "Zatímco vláda chce prezentovat záměry, my už to tento týden předložíme jako jeden zákon, ve kterém budou obsaženy naše návrhy," řekl MF DNES stínový ministr financí Bohuslav Sobotka.

Socialisté připravili dva typy návrhů. Jako dlouhodobé řešení vidí zvýšení daní lidem, kteří berou měsíčně více než 100 tisíc korun. Z této hrubé mzdy by jim chtěli brát 38 procent. ČSSD navrhuje také zvýšit zdanění firem na 21 procent, tedy na loňskou úroveň.

V případě, že firma zkrachuje, měli by podle návrhu socialistů dostat lidé ze zbylých prostředků tři měsíční výplaty a teprve potom by byly účty firmy zablokovány, aby byli uspokojeni její věřitelé. Na víkendovém sjezdu ČSSD připomněl šéf strany Jiří Paroubek také některá opatření, která by měla podle socialistů být krátkodobá.

Je to snížení sazby DPH z 9 na 6 procent, aby se zlevnily léky a potraviny, dále zvýšení slevy na dani pro zaměstnance i živnostníky o 3 600 korun, prodloužení podpory v nezaměstnanosti o jeden měsíc či zmírnění dopadů deregulace nájemného jejím prodloužením o dva roky.

Není úplně vyloučeno, že socialistům se některé jejich záměry podaří prosadit. V parlamentu je totiž skupina poslanců, kteří někdy hlasují s vládou, ale někdy s opozicí.

DESET POMOCNÍKŮ PROTI KRIZI

1) Slevy na sociálním pojistném
Mají zlevnit firmám zaměstnance, hlavně ty s nejnižšími příjmy

2) Zrychlené odpisy
Mají podpořit nákup firemního majetku tak, aby podniky neotálely s investicemi

3) Garance za úvěry
Mají zpřístupnit firmám přes polostátní banky běžné bankovní úvěry na provoz, investice a export

4) Novela insolvenčního zákona
Má zadluženým firmám pomoci přežít. Stát jim chce umožnit odklad plateb sociálního pojištění, nebo zlevnit práci insolvenčních správců.

5) Podpora regionální dopravy
Má zpřístupnit lidem cestování za prací z nejvíce postižených regionů

6) Podpora vědy, výzkumu a školství
Dlouhodobé opatření má zlepšit strukturu české ekonomiky

7) Lepší čerpání evropských peněz
Mají být použity na podporu výstavby infrastruktury, dotace dopravy, nebo na záruky za úvěry

8) Méně papírování
Dlouhodobé opatření by mělo zjednodušit registraci živností nebo před úřady zrovnoprávnit listinnou a elektronickou komunikaci

9) Snížení záloh na daně
Mají uvolnit peníze firmám, které nebudou muset platit tak vysoké zálohy na daně z příjmů

10) Pružnější zaměstnávání lidí
Firmy mají snáze najímat, převádět a propouštět zaměstnance

,