Z filmu Líbáš jako bůh

Z filmu Líbáš jako bůh | foto: Falcon

RECENZE: Líbáš jako Bůh, jenže při zemi, a navíc neustále s mobilem v ruce

  • 17
Nová komedie Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh je jasně lepší než její předchozí film Jak se krotí krokodýli. Ale zázrak to taky není. Po slavnostních předpremiérách se film dostává do českých kin.

Prchavá záležitost: jedna sklenka sladkého teplého šampaňského. Neopije, neuškodí, zanechá jen trochu lepkavou pachuť a z hlavy se brzy vypaří.

Přesně tak chutná romantická komedie Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh. Měsíc od první projekce si člověk nevybaví, o čem film vlastně vypráví; na druhé projekci si připomene, že v podstatě o ničem.

Od mobilu k internetu

Ale vypráví kultivovaně, to je pravda. Sice v duchu nevýbojného televizního bakalářství, tedy mile, úhledně, ne(vz)rušivě; avšak na počátku zase v tempu, jaké u českého filmu překvapí.

Líbáš jako Bůh

50 %

ČR, režie M. Poledňáková, hrají K. Magálová, J. Bartoška, E. Holubová, O. Kaiser, 110 min.

Streamovací služby: Netflix

Kinobox: 54 %

IMDb: 4.9

Sotva si hlavní hrdinka v podání Kamily Magálové vyřídí první z bohužel nekonečných esemesek a generační pošťuchování ve škole, kde učí francouzštinu, ujme se rázně řízení porodu. Zastavuje vlastním tělem sanitku, za jejímž volantem těší Milan Šteindler, načež se zdravotnice hroutí a lékař alias Oldřich Kaiser marně shání kleště, neboť po ruce prý mají jen hasák. Svižná situace plus slovní přestřelky - co se z toho urodí?

Romance pěstěného středního věku a nablýskaného středního stavu, aférka mezi paní profesorkou a panem doktorem, kterou hrdinka v nadbytečném vypravěčském rámci opatrně pojmenuje "Sblížili jsme se úplně" - jako by ji stydlivě popisovala jeptiškám.

Z filmu Líbáš jako bůh

Následuje přesně odpozorovaný vánoční blázinec košaté rodiny, v němž baví babička - čarodějnice i ryzí dáma Jaroslavy Adamové - a hrdinčin exmanžel Jiří Bartoška, jenž strojí stromek, dostává infarkt a sarkasticky glosuje pubertální milostné úlety své bývalky. Třeba její intimní SMS poslanou omylem všem, kterou už nelze zastavit - a Bartoška k ženině hysterii podotýká: "Mobil neudusíš."

Bartoška nechtěl běhat, Poledňáková ho ale donutila

Čtěte dojmy tvůrců herců z plzeňské premiéry

Leč esemesky, mobily a e-maily přijdou ke slovu ještě tolikrát, až se zdá, že buď jiný způsob hybatele děje režisérku nenapadl, nebo propadla pozdnímu okouzlení zákeřnou moderní technikou. Na třetí možnost, product placement - využití sponzorských výrobků - sázejí jen duše zcela cynické. Nicméně tak či onak je ve filmu "přeesemeskováno" a "přemailováno", přičemž každé sdělení vidí divák na displeji a poté mu je herci ještě přerecitují nahlas.

Sex ve městě bez sexu

Když si milenci zrovna nepíšou, absolvují, plánují nebo ruší své schůzky, případně se zabývají příbuznými: ona na chalupě vnuky, on svou chotí, jejíž představitelka Eva Holubová prodává vděčný nástup "bagru" v obchodech i citech. Magálová má těžší pozici: zůstává elegantně bezbarvá, utopená do vnitřních monologů či do sebelítosti, když si ji Bartoškův ironik dobírá: "Romeo nepíše? To víš, sobota..." Kaiserův záchranář vedle kouzla prošedivělého kluka dostal k dobru černý profesní humor, jenže toho je málo.

Petr Malásek a Marie Poledňáková
Jiří Bartoška a Oldřich Kaiser ve filmu Líbáš jako Bůh

Chybí-li banalitě vývoj, uživila by jiskřivější dialogy a la Woody Allen, neboť pouze lidové hlášky typu "Dnes večer přijdu až ráno" dvouhodinový film neutáhnou. Ani situační komiky se moc neurodilo: hezkou epizodku má Karel Šíp, úlevný dech normálnosti do apartní společnosti postav jak z reklamy vnášejí Nela Boudová či Martha Issová, o pár běžných legrácek se podělí děti. Ten největší fór - bezděčný - zosobňuje spojení Bartošky s mlékem.

Pár roztomilých hereckých etud však nezastře, že se vztahový živočichopis točí v kruhu odnikud nikam, z bezradnosti zopakuje i "esemeskovou zmýlenou", a když už neví kudy ven, místo pointy si pootevře vánoční vrátka k smíření - nebo k pokračování.

Líbáš jako Bůh se zkrátka vzdor odlehčenému názvu drží při zemi obalem i obsahem. Krokodýly sice poráží, ale na "allenovky" nemá, leda tak na povadlý Sex ve městě bez sexu. Vždyť nejkrevnatější figurku, Lucii Bílou v roličce Romky, tvůrci neomylně vystřihli a nechali ji jen v titulcích, aby diváky probrala k životu.