Záchranáři a vyšetřovatelé v Steels Creek, kudy se přehnal ničivý požár. (11. únor 2009)

Záchranáři a vyšetřovatelé v Steels Creek, kudy se přehnal ničivý požár. (11. únor 2009) | foto: Reuters

Kde začít? Australané se po požárech vracejí domů, vidí jen trosky

  • 5
Australané se začali vracet do svých domovů poté, co se jejich městy přehnaly nejničivější požáry v novodobé historii země. Většinou nacházejí jen trosky. Další zatím domů nemohou, policie totiž stále hledá mrtvé. Živel si dosud vyžádal 181 obětí, jejich počet zřejmě poroste. Místní úřady navíc hlásí nové požáry.

Do svých domů se začali vracet například obyvatelé města Kinglake, přes které se přehnal ohnivý živel o víkendu. Většinou ale nacházejí jen trosky toho, co dříve bývalo jejich domovem. "Lidé jsou po požáru, který zabil mnoho jejich sousedů, velmi citliví a zranitelní," popsal velitel hasičů v oblasti James Dullard.

Peter Danson stál nad ruinami svého domu v Kinglake, kde zahynuly čtyři desítky lidí, a nevěděl, co si počít. "Kde začít? Kde začít?" naříkal. Svůj dům chce znovu postavit. To však nebude jednoduché, nebyl totiž pojištěn a z budovy zbyla jen hromada spáleného dřeva a cihel.

V oblasti je stále mnoho měst, která jsou stále hermeticky uzavřena. Policisté v nich totiž pořád hledají těla a jejich práce postupuje pomalu. Žhavý popel navíc na některých místech hrozí ohně znovu zažehnout.

Tragédie v Marysvillu

Nejtragičtější bilance se očekává v Marysvillu. Úřady se obávají, že tam mohlo zahynout až sto lidí. V malém městě před požáry žilo něco málo přes pět set obyvatel. Ti, kteří přežili, stále nemohou domů.

Peter Denson před svým zničeným domem (11. únor 2009)
Peter Danson u svého zničeného domu

Policisté tam obyvatele nepustí, aby je ochránili před psychickými následky. "V domech je stále mnoho obětí. Kdyby se tam teď vrátili a stále tam budou mrtví, dopad by byl devastující," vysvětlil premiér státu Victoria John Brumby.

Hasič John Munday obcí projížděl krátce předtím, než ji zcela zachvátil požár. Novinám The Australian řekl, že když jeho jednotka město opouštěla, aby se zachránila, mnoho lidí bušilo na jejich auto.

"Prosili, abychom se vrátili a pomohli lidem uvězněným v domech. Nemohli jsme, jinak bychom tam všichni zemřeli. Po ulicích běžely děti, za nimi byly plameny. Bylo to peklo. Už nikdy se tam nechci vrátit. Nikdy," dodal.

Docent Jiří NeužilČeský vědec v austrálii Jiří neužil: oheň byl rychlý, lidé nestačili utéct

Do Marysvillu se vypravil po ničivých požárech i premiér Brumby. "Je to děsivé - nikoho tam není slyšet. Nic tam nezůstalo. Není tam žádná aktivita, nejsou tam lidé, nezůstaly budovy, nejsou tam ptáci ani jiná zvířata. Všechno je prostě pryč. Počet mrtvých bude obrovský," vylíčil po svém návratu.

Objevily se nové požáry

Policie v celé oblasti prochází dům po domu a v popelu se snaží identifikovat mrtvé. "Je tam mnoho domů, které spadly," uvedla policejní komisařka Christine Nixonová s tím, že prohledávání míst zabere týdny. Policisté kvůli stupni popálení zřejmě ani nebudou schopni všechny mrtvé identifikovat.

Záchranáři a vyšetřovatelé v Steels Creek, kudy se přehnal ničivý požár. (11. únor 2009)
Záběr ze Steels Creek

Státem Victoria se o víkendu přehnalo více než 400 požárů. A místní úřady vyděsily zprávy o nových požárech. Kromě těch stále neuhašených hasiči bojují s novými ohni, ktere se objevily na nových místech ve státě Victoria v úterý večer. V tuto chvíli zápasí s dvěma desítkami požárů na čtyři tisíce hasičů.

Podle policie nové plameny zažehli v mnoha případech žháři. "Není příliš pochyb, že je někdo založil úmyslně - několik z nich minulou noc," prohlásil premiér Victorie John Brumby v celostátní televizi. "Opouštějí nás všechna slova, když přijde na žhářství."

Do požáry zničených obydlí se začali vracet první Australané. Nacházejí většinou trosky. Záběr z města Flowerdale. (11. února 2009)
Záběr z města Flowerdale

Policie zahájila Operaci Fénix, jejímž cílem je najít možné žháře, už včera. Informace, že část ze čtyř stovek požárů založil někdo úmyslně, se objevují prakticky od počátku. Policie prohlásila některá města "místem činu" a příčiny požárů intenzivně vyšetřuje. Vypsala už také odměnu 100 tisíc australských dolarů za informaci, která povede k dopadení možných viníků.

Australský ministr spravedlnosti Robert McLelland uvedl, že ten, kdo založil požár, který si vyžádal lidské životy, může jít do vězení až na doživotí.

Chtěl vzrušení, uznání či moc. A tak založil požár

V policejní cele skončil už na začátku týdne muž, který je podezřelý z toho, že úmyslně založil požár, jenž naštěstí nikoho nezabil. Dalšího podezřelého, patnáctiletého mladíka, policisté pustili na kauci.

Žháři

Austrálie se každoročně potýká s více než 60 tisíci požáry. Téměř polovinu z nich podle hasičů založil někdo úmyslně. Mezi časté příčiny vzniku patří také úder blesku do vyprahlé buše či samovznícení.

Žhář, kterého australská police podezřívá ze založení jednoho ze smrtících požárů, bude pravděpodobně mladý muž. Podle australských odborníků a kriminalistů ho k činu dovedla potřeba vzrušení, uznání nebo touha pocítit moc.

Mnoho žhářů založí oheň v oblasti, kde žijí. "Někteří se pak dokonce zapojí do bojů proti plamenům," řekl Robert Heath, psycholog z Jihoaustralské univerzity. "Někteří trpí pocitem bezmoci a požáry zakládají, aby získali pocit, že něco mohou ovládat."

Další skupinu oheň a pozorování věcí, které hoří, přitahují. "Další mají potřebu být viděni jako hrdinové, a proto zakládají požáry, které jim dávají možnost ukázat své hrdinské rysy," říká psycholog. Je i celá řada žhářek, které jsou v průměru o tři až čtyři roky starší než jejich mužské protějšky. Vypovídají o tom statistiky chycených a usvědčených žhářů.

Počet mrtvých je v tuto chvíli 181, ale může růst. Pokud se potvrdí oběti v Marysvillu, tak by mrtvých mohly být až tři stovky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue