Porotci se zatím o filmovém favoritu pouze baví, shodli se alespoň na ceně za celoživotní přínos pro francouzského režiséra Clauda Chabrola.

Porotci se zatím o filmovém favoritu pouze baví, shodli se alespoň na ceně za celoživotní přínos pro francouzského režiséra Clauda Chabrola. | foto: Profimedia.cz

Berlinale hledá favorita, žádný z filmů ještě nevzbudil hromadné nadšení

  • 0
Přesto, že jsme již za polovinou letošního Berlinale, sotva vyhlížíme obrysy budoucích ocenění. Kritici se vzácně neshodují i v pohledu na nejambicióznější filmy – jejich hodnocení se někdy rozcházejí i o 80 procent.

Berlinale 2009 - herec Gael García Bernal a režisér Lukas Moodyssen před projekcí filmu MamoothTo například postihlo krimifilm francouzského klasika Bertranda Taverniera In The Electric Mist, v němž Tommy Lee Jones hraje policajta z New Orleans, ale i sympatický snímek Lukase Moodyssona Mammoth.

Filmaři se bojí krize

Švéd směřující do Hollywoodu možná natočil trochu pomalý příběh internetového manažera a vytížené traumatoložky, ale minimálně ženskou část publika nadchne Gael García Bernal a kouzelné lokace, které tvůrci našli v Thajsku a na Filipínách.

TRAILER K FILMU MAMOOTH

Bez šancí není ani hostitelská země: snímek Maren Adeové Všichni ostatní dokáže zaujmout i navzdory tomu, že jde o dvouhodinovou konverzačku mezi mladým párem na dovolené kdesi v Sardinii.

Berlinale 2009 - kancléřka Angela Merkelová s Julií Jentschovou, jež hrála ve filmu Obsluhoval jsem anglického králeBerlinale 2009 - herec Keanu Reeves představil snímek The Private Lives Of Pippa Lee.

Naprosto generálním tématem letošního Berlinale zůstává hospodářská krize. Zdejší obavy nerozptýlilo ani úterní zveřejnění výsledků Evropské audiovizuální observatoře, která konstatuje tříprocentní nárůst návštěvnosti evropských kin oproti roku 2007. Nás může těšit, že Česko má po Turecku a Francii třetí největší podíl sledovanosti domácí tvorby. Nejhůře jsou na tom z okolních zemí Německo a Polsko.

Slovensko vstává z popela

Na Berlinale se hned pěti snímky velice hlasitě prezentuje slovenská kinematografie, která během několika let doslova povstala z popela. Jen na letošní rok ohlašuje deset celovečerních hraných novinek. "Od roku 2010 budeme z nového Audiovizuálního fondu ročně rozdělovat do kinematografie osm až deset milionů eur," pochlubil se MF DNES generální ředitel Slovenského filmového ústavu Peter Dubecký.

Berlinale 2009 - herec Woody HarrelsonZ Berlinale: Zrádná hromadná doprava a Woodyho pozadí

Čtěte glosář Terezy Spáčilové, která sleduje dění na mezinárodním filmovém festivalu

"Na této částce se z poloviny podílí stát a z poloviny jednotlivé televize, kabeloví a mobilní operátoři, distributoři a kinaři. Další peníze půjdou na obnovu a digitalizaci archivu slovenské tvorby." A rostoucí zájem o nové domácí filmy doplnil fakt, že na přelomu ledna a února snímky Pokoj v duši a Tango s komármi dosáhly takřka polovičního podílu na Slovenském trhu.

A tak nejzřetelnějším úspěchem letošní české přítomnosti na Postupimském náměstí zůstává tvorba pro děti a mládež. Což platí nejen o účasti zlínského ředitele Petra Kolihy v porotě sekce Generation, kde navíc soutěží snímek Marii Procházkové Kdopak by se vlka bál. Za dětskými diváky míří ve čtvrtek a v pátek.