Vládní voják hlídá zničené budovy (ilustrační foto). | foto: Reuters

Atentátnice zabila na Srí Lance nejméně 28 lidí

  • 2
Nejméně 28 lidí zahynulo a dalších devadesát bylo zraněno při sebevražedném atentátu na Srí Lance. Útočila žena, která se odpálila mezi uprchlíky snažícími se opustit válečnou zónu.

Srí Lankou cloumají boje vládních jednotek s Tygry osvobození tamilského Ílamu, kteří se snaží vytvořit na severovýchodě ostrova vlastní stát. Separatisté přišli za poslední měsíc o drtivou většinu území, které spravovali.

Vládní vojáci se nyní snaží najít separatisty mezi prchajícími civilisty. Právě u jednoho ze stanovišť, kde kontrolovali uprchlíky, zda nepřechovávají zbraně, se ráno odpálila sebevražedná atentátnice. 

Při útoku u města Vishvamadu, donedávna ovládaném separatisty, zahynulo dvacet vládních vojáků, mezi civilisty je osm mrtvých. "Máme na padesát zraněných mužů," řekl armádní mluvčí Udaya Nanayakkara. Mezi čtyřicítkou zraněných civilistů je mnoho žen a dětí.

Přes 17 tisíc uprchlíků

V současné době operuje na severovýchodě ostrova 50 tisíc vládních vojáků, kteří  drží v obklíčení podle některých zdrojů na dva tisíce rebelů. "Snažíme se chránit tamilský lid, ale Tygři nám v tom brání," řekl ministr informací Anura Priyadarshana Yapa.

Srílanská vláda prezidenta Mahindy Radžapakseho letos jednostranně vypověděla příměří dojednané v roce 2002, které podle ní separatisté využívali pouze k přezbrojení. Zatímco v roce 2006 ovládali separatisté 15 tisíc kilometrů čtverečních, po akci, kterou proti nim spustily vládní jednotky, se jejich území smrsklo na 175 kilometrů čtverečních.

Byť je to zhruba jen pět procent původního území, stále v oblasti zůstávají tisíce civilistů. Mnozí z nich se snaží utéct. Počet uprchlíků se za poslední týden rapidně zvýšil. Od čtvrtka ze zóny uteklo více než 17 tisíc lidí, od začátku roku asi 22 tisíc.

Využijí zmatku

Představitelé státu i nevládních organizací se obávají, že povstalci používají civilisty jako lidské štíty a násilím je verbují do svých řad. Separatisté to však popírají. Podle nich Tamilové nechtějí odejít a vládní jednotky na ně záměrně útočí.

"Civilisté se vymkli kontrole tamilských tygrů," komentuje situaci plukovník Hariharan, který měl v letech 1987 až 1990 na starosti mírový proces na Srí Lance. A dodává, že jejich počet bude nadále růst.

Zmatku nejspíš separatisté využijí a budou nadále ohrožovat vojenské i civilní cíle.

Konflikt na Srí Lance trvá již 25 let. Tygry osvobození tamilského Ílámu považují Spojené státy i Evropská unie za teroristickou organizaci. K pumovým útokům a speciálním akcím Tygři využívají vycvičená komanda atentátníků - takzvaných Černých tygrů.

Mezi členy separatistů je také rozšířen kult mučednictví. Každý z Tygrů nosí na krku kapsli s kyanidem pro případ, že by padl do zajetí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue