Edwin Van der Sar - Nizozemský fotbalový gólman Edwin Van der Sar. | foto: Profimedia.cz

Gólman Van der Sar je neprůstřelný už 1 212 minut

• 10
Nula, nula, nula. Edwin van der Sar si to číslo zamiloval. Už je to víc než 20 hodin, kdy brankář Manchesteru United inkasoval v anglické lize. Včera se dostal na metu 1 212 minut, což je nový britský rekord. "Nádhera. Děkuju spoluhráčům, že mi to umožnili," reagoval velebený gólman.

Dvaadvacet let byl ostrovním králem Chris Woods z Glasgow Rangers, nepřekonaný zůstal 1 192 minut.

Van der Sar to číslo posunul, na hřištiWest Hamu včera vychytal výhru 1:0. „Klobouk dolů. Musí se cítit neohrožený. A útočníci jsou z něj vyplašení. Van der Sar prostě stáhl roletu. Takovou sérii máte jednou za život,“ říká bývalý reprezentační brankář Zdeněk Hruška.

Žlutý dres 38letého veterána včera zářil do dálky, Van der Sar chytil šest střel, žádná z nich nebylamimořádně nebezpečná. Záložník Kováč, nová posila West Hamu, to sledoval jen z lavičky náhradníků. Výhru Manchesteru trefil kapitán Giggs, jenž po dvou chytrých kličkách vystřelil slabší pravačkou k tyči.

Hrdinou dne však byl neprůstřelný muž. Van der Sarovi dal naposledy gól Nasri z Arsenalu 8. prosince, od té doby přišlo 13 zápasů s nulou.

Manchester se vyšvihl na první místo a Van der Sar do historie. Když včera utkání skončilo, nizozemský čahoun se usmál. Na světě je jen málo brankářů, kteří zažili lepší sérii. Nejvíc minut s nulou nasbíral Geraldo Perira de Matos Filho.

Brazilský gólman z Vasco da Gama nedostal gól od května 1977 do září 1978, celkem 1 816 minut. Evropský rekord 1 390 minut drží Dany Verlinden z Brugg. Ještě dva zápasy s nulou a Van der Sar ho překoná.