Nejprodávanější raper Lil Wayne si připsal osm nominací na Grammy, a stal se tak největším favoritem slavných cen.

Nejprodávanější raper Lil Wayne si připsal osm nominací na Grammy, a stal se tak největším favoritem slavných cen. | foto: Profimedia.cz

Kdo má šanci na ceny Grammy, symboly uznání i stroje na prodeje

  • 25
Již v neděli se rozhodne o vítězích největších hudebních cen světa. Americké Grammy vstupují do druhého půlstoletí své existence. Největší šance mají letos raper Lil Wayne či Coldplay.

Původně se jmenovaly Gramophon Awards – gramofonové ceny a poprvé se předávaly v roce 1958. "Hudební Oscary", jak se Grammy také přezdívá, jsou především velkolepou oslavou hudebního průmyslu. Na ceremoniálu, který se letos již šestým rokem koná v Los Angeles, vždy vystupují nejslavnější muzikanti světa, zhusta v roztodivných a nečekaných kombinacích. - Projděte se losangelským muzeem cen Grammy

Muzeum Grammy - vstupní lobbyGrammy - Foo Fighters

Letos třeba živě zahraje "brouk" Paul McCartney, který má sám dvě nominace, a bubnovat mu bude frontman americké rockové kapely Foo Fighters a bývalý člen Nirvany Dave Grohl. Očekávanou událostí je také vystoupení nezávislé britské kapely Radiohead, která má sama několik šancí uspět, ale hlavně už devět let odmítala zahrát v jakékoliv americké televizní show.

Favorité

Už od vyhlášení nominací má letošní ročník svého největšího favorita. Stal se jím potetovaný raper drobné postavy, ale zato s dlouhými dready na hlavě. Říká si Lil Wayne a jeho album Tha Carter III bylo v roce 2008 nečekaným hitem. I kdyby z osmi nominací neproměnil jedinou, už teď je jasné, že definitivně vstoupil do první ligy ostře sledovaného hiphopového žánru.

Ceny Grammy v české televizi

Přímý přenos z letošního udílení Grammy nabídne v noci z neděle na pondělí i Česká televize. Začne ve dvě ráno na kanálu ČT2, komentovat ho bude publicista Jan Rejžek a tlumočit Dana Hábová. Devadesátiminutový sestřih pak diváci mohou sledovat ještě totéž pondělí ve 23.40 na stejném kanálu.

Pro české publikum není bez zajímavosti, že pár měsíců po vydání nominovaného alba Lil Wayne přijal hostování i na desce českého hiphopového producenta DJ Wiche.

American Music Awards 2008 - Chris Martin (Coldplay)Svůj silný rok také mohou dovršit britští Coldplay, kteří vydali kritiky i posluchači skvěle přijatou deskou Viva La Vida Or Death And All His Friends. Dostali za ni sedm nominací a zároveň se zasloužili o zatím největší kontroverzi letošních Grammy. Pokud zvítězí jejich singl Viva La Vida (nominovaný ve třech kategoriích), těžko říct, kdo se z toho bude radovat. Kytarista Joe Satriani totiž krátce po vyhlášení nominací Coldplay obvinil, že svou písničkou vykradli jeho čtyři roky starou skladbu If I Could Fly.

"Jestli nějaká podobnost mezi těmito písněmi je, pak je ryze náhodná a překvapivá stejnou měrou pro nás jako pro Satrianiho," odmítla kapela nařčení.

Americké Grammy mají oproti veškeré světové konkurenci jeden výrazný rys. Snaží se postihnout veškeré dění na hudební scéně, a proto se udělují v neuvěřitelných sto deseti kategoriích postihujících různé žánry od rocku a popu přes reggae a country až po jazz či vážnou hudbu.

Šanci mají i Češi

Právě v nominacích na poslední dvě kategorie nejčastěji figurují i česká jména. Letos je v kategorii Nejlepší vokální snímek klasické hudby nominováno album Terezín, které natočili švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter a německý barytonista Christian Gerhaher. Jde o skladby Pavla Haase, Hanse Krásy a dalších židovských autorů, které vznikly v terezínském ghettu.

Grammy - Amy WinehouseGrammy - Kanye West

Šance má i dirigent Adam Klemens, který s Filharmoniky města Prahy nahrál skladbu Down In The Valley. Za její instrumentální aranžmá je totiž nominován její autor, americký jazzový hudebník Frank Macchia.

Nejsledovanější jsou však čtyři kategorie – album roku, objev roku, nahrávka roku, jež oceňuje interprety a jejich produkční tým, a píseň roku pro autory hudby a textu. Zejména úspěch v nich totiž může pro vítěze znamenat neuvěřitelný odpich kariéry. Loni se stala hlavním jménem ceremoniálu a vítězkou pěti cen Amy Winehouse. Na ceremoniál se však nemohla dostavit – americké úřady jí kvůli drogovým skandálům odmítly udělit vízum.

Jedním z momentů, které inspirovalo Tinu Turner k obnovení koncertní kariéry, byla silná pozitivní odezva na její s Beyoncé na loňském ceremoniálu Grammy

Dříve vítězství do centra zájmu světových médií uvrhlo třeba zpěvačku a klavíristku Norah Jonesovou či rapera Kanye Westa. Vítězství šlo vždy ruku v ruce se zvýšením prodejů. Přes honosnost a vážnost je totiž Grammy především obrovský stroj na peníze a jeden z mála stále funkčních nástrojů, kterým hudební průmysl globálně podporuje prodeje.

Právě proto je mezi hudebníky také řada těch, kteří kolos jménem Grammy kritizují. "Soustředí se na nízký intelekt a krmí masy. Neoceňují umění nebo umělce pro to, co vytvořili. To jen hudební průmysl oslavuje sebe sama," obul se do akademie například Maynard James Keenan, který zpívá v rockové kapele Tool, jež sama několikrát Grammy vyhrála v metalové kategorii.

Hlavní kategorie

Nominace

Nahrávka roku
ColdplayAdele – Chasing Pavements
Coldplay – Viva La Vida
Leona Lewis – Bleeding Love
M.I.A – Paper Planes
Robert Plant & Alison Krauss – Please Read The Letter

Album roku
RadioheadColdplay – Viva La Vida Or Death And All His Friends
Lil Wayne – Tha Carter III
Ne-Yo – Year Of The Gentleman
Robert Plant & Alison Krauss – Raising Sand
Radiohead – In Rainbows

Píseň roku
AdeleEstelle a Kanye West – American Boy
Adele – Chasing Pavements
Jason Mraz – I’m Yours
Sara Bareilles – Love Song
Coldplay – Viva la Vida

Objev roku
DuffyAdele
Duffy
Jonas Brothers
Lady Antebellum
Jazmine Sullivan

,