Debata MF DNES k MS v klasickém lyžování: Roman Kumpošt

Debata MF DNES k MS v klasickém lyžování: Roman Kumpošt - Roman Kumpošt při debatě MF DNES k MS v klasickém lyžování. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bez Vesce by prostě šampionát v Česku nebyl, shodli se Kittner a Kumpošt

  • 24
Areál ve Vesci. Společně s kontroverzním odvoláním původního šéfa organizačního výboru Romana Kumpošta nejdiskutovanější část lyžařského MS v Liberci. Při debatě MF DNES organizátoři šampionátu vysvětlovali, proč byla tato lokalita vybrána. "Nebyla jiná možnost," řekl Kumpošt.

Ve svém úvodním slově Roman Kumpošt, bývalý šéf organizačního výboru, připustil, že možnosti uspořádat mistrovství v Liberci nevěřil.

"Původně jsem si myslel, že to je velký nesmysl. Postupně mě ale tato myšlenka nadchla a přes čtyři kandidatury jsme usilovně pracovali na tom, aby Liberec MS získal."

Při prvních třech kandidaturách Liberce se pracovalo s kombinací skoky na Ještědu, běhy na Bedřichově. Liberec ani jednou neuspěl. Až při čtvrtém pokusu, při které byl Bedřichov nahrazen Vescem, se Česko mohlo radovat.

debatu o lyžařském ms v liberci jsme sledovali on-line

"Je to tak, s Bedřichovem jsme třikrát kandidaturu prohráli," zdůraznil primátor Liberce Jiří Kittner. "Není to populární rozhodnutí, ale za Vescem si stojím. Hlavně proto, že do Bedřichova by se prostě veškeré požadované zázemí moderního mistrovství nevešlo."

Kittner dále připomenul, že například každý z televizních štábů vysílá do dějiště minimálně po jednom velkém kamionu. "A jenom televizní technikou by byl bedřichovský areál zahlcen," dodal primátor.

V souvislosti s Vescem je zmiňována celá řada negativ. Počínaje nadmořskou výškou. "Falun je například ještě níž, než Vesec," oponuje Kumpošt a připomenul, že i tam už v případě nepříznivých klimatických podmínek měli problémy s organizací závodů.

"Už dříve jsme museli pro nevyhovující podmínky oželet kandidaturu Harrachova, postupně přestal stačit i Bedřichov," pokračuje Kumpošt. "V technických podmínkách od FIS je například, že trať musí být všude minimálně devět metrů široká."

To v některých místech Bedřichov nesplňuje. Kromě šíře trati je ještě potřeba počítat také s ochrannými zónami apod. "Někdy bychom museli kácet les, jinde pronajímat část cizích pozemků a podobně. Určitě by nebylo jednoduché tam MS pořádat," uzavřel svoji argumentaci Kumpošt.

Diváci besedy vyslovili obavy o další osud Vesce. Bude se tam i po MS dát sportovat? Nebudou pozemky rozprodány? A není negativní medializace Vesce záměrná?

"Sportovní areál stojí na pozemcích města," připomněl Kittner s tím, že se bude areál rozhodně využívat pro sportovní aktivity. I když možná více spíše pro letní než zimní sporty, tj. pro cyklistiku nebo bruslení.

"Já to záměrně negativně nemedializuji, nejsem magor," ohradil se Kittner. "O záměru stavět byty ve Vesci jsem také slyšel. Jestli chce někdo na soukromých pozemcích ve Vesci stavět, to nemohu zakázat. Ale na místě sportovních areálů se v nejbližších dvou letech nic stavět nebude. To mohu slíbit," uzavřel debatu o Vesci s poukazem na příští volby Kittner.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž