Finanční krize ubírá Čechům práci, nepřinutila je ale, aby do zaměstnání víc cestovali. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Roste nezaměstnanost, ale ne ochota Čechů za prací cestovat

  • 183
Propuštěných z důvodu finanční krize přibývá. O omezený počet míst nabízených českými úřady práce se v prosinci muselo dělit o třicet pět tisíc lidí víc než v listopadu. Čechy to ale zatím nepřimělo k tomu, aby za prací dojížděli dál, než jsou zvyklí. Také proto, že práce není ani v přilehlých regionech.

Není to tak dávno, co ministr Petr Nečas řekl, že si Češi budou muset zvyknout na cestování za prací. Měla je k tomu donutit vyšší nezaměstnanost. Jeho slova se ale zatím nenaplnila.

Jiří Král, Děčín

Spousta z těch, co vyjížděla, o práci naopak přichází. Evidence masově narůstá.

"Nezvyšuje se počet lidí dojíždějících za prací. Zvlášť v posledním období to tak není kvůli propouštění a úbytku počtu pracovních míst," říká Marcela Ottová z Úřadu práce v České Lípě, kde na jedno pracovní místo připadá patnáct zájemců.

Ve větší míře se necestuje ani z Děčínska, které podle tamního šéfa úřadu práce patří mezi místa, odkud lidé dlouhodobě cestují za prací nejvíce. "Recese se projevuje tím, že spousta lidí z těch, co vyjížděla, o práci naopak přichází. Evidence masově narůstá," řekl ředitel okresního úřadu práce Jiří Král.

Za prvních dvacet dní tohoto roku se přihlásilo do evidence 736 nových lidí, což je deset procent současného počtu nezaměstnaných v Děčíně.

Šance snižují lenost i nízké vzdělání

Ani v Kutné Hoře se za prací příliš nedojíždí. "Vzhledem k nákladům na cestování je zájem minimální," říká Václav Kaše z Úřadu práce v Kutné Hoře. Dalšími důvody jsou podle šéfa úřadu práce v Jeseníku Martina Viterny nízká kvalifikace, špatné dopravní spojení a někdy také lenost.

Krize podle Jiřího Halbrštáta z agentury Manpower lidi v regionech přiměla k cestování jen nepatrně. "Spíš se to zlepšuje dlouhodobě," uvedl. Otevřenější k cestování jsou obyvatelé okolí Prahy, a to hlavně kvůli tomu, že si výrazně platově přilepší.

"U nás je dojíždění stále neobvyklé. Zahraniční firmy, které s Manpowerem spolupracují jinde v Evropě a přijdou do Čech, tak jsou překvapené z toho, jak lidé neradi dojíždějí. Někdy dokonce odmítnou práci proto, že by museli jezdit půl hodiny z domova, což je i pro Pražáka nepředstavitelné," dodal.

V Semilech se prý alespoň s klesajícím počtem pracovních příležitostí zvyšuje ochota lidí přemýšlet o dojíždění za prací, svěřil se šéf tamního úřadu Jan Rychlík.

Jablonečtí cestují do Prahy častěji

Jablonecký úřad jako jediný z oslovených odliv pracovníků potvrdil. "V současné době na základě dostupných údajů registrujeme zvýšený zájem o práci v Praze," tvrdí ředitelka úřadu Miroslava Mostecká. Za poslední měsíc si našlo práci v Praze 30 lidí, což je asi deset procent evidovaných.

Do Prahy je přivedly vyšší výdělky a velmi omezený počet nabízených volných pracovních míst v jabloneckém okrese.

Může se hodit

Velký přehled volných míst s možností vkládat své inzeráty najdete na www.jobdnes.cz

Také personalista agentury Axial Marek Strieborný tvrdí, že se s postupující krizí zvýšil zájem o cestování za prací ze Severních Čech. "Známe celou řadu případů. Za poslední půlrok jsme zaznamenali výrazný nárůst migrace lidí ze Severních Čech do Prahy. Je to velmi markantní," popisuje situaci.

"Když by se člověk ráno postavil na most Barikádníků, tak každé třetí auto, které vidí, má ústeckou značku," dodal. Jedná se prý o manuální pracovníky, kteří jezdí do výrobních podniků nebo na stavby. Ředitel úřadu práce v Ústí nad Labem Jan Böhm to ale nepotvrdil.