Rubina Ali je holčička, kterou proslavil film Milionář z chatrče.

Rubina Ali je holčička, kterou proslavil film Milionář z chatrče. | foto: Reuters

Oscarový favorit Milionář z chatrče čelí skandálu. S dětmi

  • 13
Ještě ani nedošlo na vyhlašování Oscarů a Milionář z chatrče má o publicitu postaráno. Stačilo, aby se ozvali rodiče dětí, které si v příběhu z bombajských slumů zahrály.

Hlavními protagonisty "kauzy Bombaj" jsou dva osmiletí školáci: Rubina Ali and Azharuddin Ismail. Ty si vybrali světoznámí filmaři do filmu, který sbírá ceny po celém světě, ale to je jejich rodinám jedno. Obvinily producenty, že jsou to sprostí vykořisťovatelé, a hrozí i žalobou.

K filmu Milionář z chatrče

Hlavní dětští hrdinové snímku ověnčeného čtyřmi Zlatými glóby prý nemají na živobytí, a přestože tvůrci slibovali, že se jim postarají o budoucnost, nic takového se podle místních nestalo. Ba co víc: rodiče producentům spílají, že roční honoráře ve výši 500 liber (pro Rubinu) a 1 700 liber (pro Azharuddina) jsou čirý výsměch a chtějí víc.   

Indickým dětem platíte méně než afghánským, nadávají rodiče

Když režisér Danny Boyle dětské talenty objevil, musely vystačit s dvaceti librami na měsíc. Dnes prý, bez ohledu na triumfální tažení Milionáře, žijí stále stejně. Rodiče tvrdí, že od filmařů nedostali žádnou zprávu o tom, kde jsou peníze, které dětem měly zajistit budoucnost. A že žádné konto ani sbírka vedená na jejich jméno neexistují. Pravdou je minimálně to, že britští filmaři dali dětem rozhodně míň, než kolik měli za účast ve filmu Lovec draků afghánské děti (9 000 liber).

Z filmu Milionář z chatrče - PintoZ filmu Milionář z chatrče

Rubina a Azharuddin žijí jen několik desítek metrů od sebe, ve spleti uliček, které se vinou podél bombajské železnice. Podle sousedů je na tom prý Azharuddin hůř než v době natáčení: chatrč jeho rodiny, která byla postavena ilegálně, úřady zbouraly, a rodina tak musí přebývat po kusem igelitu, navíc s otcem trpícím tuberkulózou.

Úspěchy milionáře z chatrče

Zlatým glóbům kraluje biháč ze slumu
Absolutním vítězem 66. ročníku Zlatých glóbů, filmových cen, které co do prestiže předčí už jen Oscary, se stal snímek Dannyho Boyla Milionář z chatrče. Jméno Boylova snímku zaznělo mezi vítěznými tituly hned čtyřikrát – Milionář z chatrče byl oceněn v kategorii Nejlepší drama, scénář, režie a původní hudba.

Milionář z chatrče opět bodoval
Zatímco na Zlatých glóbech neproměnil Podivuhodný případ Benjamina Buttona, film o muži, který se narodí jako stařec a postupně mládne, ani jednu z pěti nominací, v soutěži o britské ceny BAFTA se stal jedním z hlavních favoritů. Boj o místo na slunci nicméně nebude mít lehký - rovnocenným soupeřem mu totiž bude Boylův Milionář z chatrče.

"Už nám nezbyly vůbec žádné peníze, všechno se utratilo za léky," stěžuje si Mohammed Ismail, otec Azharuddina. "Sledujeme, jak se na děti pomalu zapomíná, a štve nás to. Použili je, a když už je nepotřebují, nechají je být. Jsme rádi, že je film úspěšný, ale tím spíš by z toho úspěchu měly těžit také děti, vždyť se o něj také zasloužily!"

Milionář z chatrče - causa dětiZ filmu Milionář z chatrče - děti

Chatrč, ve které bydlí Rubina se svými rodiči, starším bratrem a sestrou, ještě stojí - v tom má rodina tesaře Rafiqa Aliho Kureshiho výhodu. I je ale potkalo neštěstí: Rafiq si během natáčení zlomil nohu a od té doby nemůže pracovat. "Jsem šťastný, že si film vede takhle dobře, ale ze slávy nevyžijeme a peníze nám nikdo nedal. Jen ten směšný honorář. Měli bychom dostat víc," říká hlava rodiny. "Ničeho nelituji, jen mám pocit, že filmaři využili naší nevědomosti."

Z filmu Milionář z chatrče - děti

Malá Rubina, která ztvárňuje hvězdu Friedu Pinto v dětském věku, je nicméně zatím stále v sedmém nebi. Zúčastnila premiéry Milionáře v Bombaji a všude vypráví, jak z ní bude také velká herečka. "Chci být hvězdou, jako je Freida. Zeptám se Dannyho (režiséra Boyla - pozn. red), jestli by mě nevzal do Londýna a nedal mi nějakou další roli." 

Platíme jak mourovatí, oponují filmaři

Producenti ze společnosti Fox Searchlight zareagovali jednoznačně: "Zajistit těm dětem budoucnost se stalo prioritou pro všechny, kdo na Milionáři z chatrče dělali. Za práci, kterou odvedly pro film, dostaly zaplaceno třikrát víc než jakýkoli místní zaměstnanec. Loni, krátce po skončení natáčení, mohly jít poprvé do školy a založili jsme konto, ze kterého by se měly pokrýt všechny výdaje na studium. Až do jeho ukončení," prohlásil mluvčí společnosti. 

Proti výtkám se ohradil se i sám režisér Boyle a producent Christian Colson, kteří na to téma vydali písemné prohlášení.

"Celou dobu jsme se snažili, aby honorář pro děti nebylo to jediné, co si z natáčení odnesou, a abychom jim zajistili příznivější osud. Ony například nikdy nechodily do školy, a tak jsme se s rodiči dohodli, že právě to by měla být priorita. Od června 2008 se tak děje, děti dělají pokroky a my z toho máme radost," nechali se slyšet tvůrci s tím, že se na ně minulý týden zajeli i osobně podívat. Rodiče, které namlsal filmový příběh o pohádkovém zbohatnutí, se nicméně asi jen tak snadno přesvědčit nedají.

Milionář z chatrče - causa děti