Sněmovna přerušila jednání o Lisabonské smlouvě po necelé půlhodině | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sněmovna znovu odložila hlasování o Lisabonské smlouvě

  • 678
Sněmovna opět přerušila projednávání Lisabonské smlouvy. Poslanci podpořili návrh ODS a k dokumentu se vrátí až 17. února. Do té doby chtějí připravit novely jednacího řádu obou komor parlamentu. Poslance nyní čeká řádná schůze s více než 230 body včetně misí, radaru či zdravotnických zákonů.

Sněmovna se dnes vrátila k projednávání Lisabonské smlouvy, po necelé půlhodině se ale shodla na tom, že téma přeruší do 17. února, jak v úterý navrhoval poslanec ODS Marek Benda.

ČSSD, zelení a lidovci chtěli původně o smlouvě hlasovat už na této schůzi, ODS a komunisté ale žádali odklad. Ve Sněmovně tak zazněly celkem tři návrhy na přerušení, z toho dva komunistické. KSČM požadovala, aby se o Lisabonské smlouvě konalo referendum. - o úterní schůzi více zde

S požadavkem nakonec komunisté neuspěli, většinu získal návrh Marka Bendy. Pro odklad se vyslovilo 115 ze 196 přítomných poslanců, hlavně z ODS, KSČM i až na čtyři výjimky i z KDU-ČSL. Naopak ho nepodpořili sociální demokraté a zelení.

Během dvou týdnů, které poslanci odkladem získali, chtějí projednat smlouvu ve výborech a zároveň připravit novely jednacího řádu parlamentu. Ta má zajistit, aby předávání národních kompetencí do Bruselu měli poslanci a senátoři pod kontrolou.

"Považujeme za nutné, aby nejprve byla zahájena jednání o změnách jednacího řádu nebo případně aby v prvním čtení prošel stykový zákon," řekl novinářům šéf sněmovního klubu ODS Petr Tluchoř.

Podle něj ODS považuje schválení Lisabonské smlouvy bez takové pojistky za nemožné. Občanští demokraté ve svém prohlášení uvedli, že by jinak parlament vystavil všem budoucím vládám "bianco šek" a bez "možnosti kontroly občanů by získaly možnost předávat pravomoci na unijní úroveň".

"Vládní koalice už dlouho hazarduje se jménem České republiky v Evropě. Doufám, že je to poslední obstrukce, kterou volí, a že toho 17. února budeme hlasovat," namítal naopak předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Po přerušení jednání o Lisabonu by mělo začít první letošní řádné zasedání dolní komory. Poslance na něm v příštích třech týdnech čeká maraton zhruba 230 návrhů zákonů, jejich novel a smluv.

Podle plánu by měli například rozhodnout o podobě zahraničních vojenských misí či o osudu antidiskriminačního zákona. V programu jsou i dvě smlouvy s USA o vzniku protiraketového radaru v Brdech a o postavení amerických vojáků v České republice.

Dolní komora by mohla začít také s projednáváním čtyř reformních zákonů bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Hlasovat by mohla i o omezení či zrušení regulačních poplatků. - čtěte, co vše poslance na schůzi čeká

Zatím se zdá, že by vládní koalici mohl při hlasování chybět jeden hlas. Lidoveckého poslance Tomáše Kvapila totiž před nedávnem postihla mozková příhoda a opoziční ČSSD se nechala slyšet, že ho při důležitých hlasováních takzvaně nevypáruje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video