ČSSD se rozhodla, že nechá koalici, ať zkusí odhlasovat zahraniční mise vlastními silami. | foto: ČTK

Všechno je jinak. ČSSD nepodpoří ani druhý návrh vojenských misí

  • 661
Těsně před zahájením klíčové schůze Sněmovny přišla z klubu poslanců ČSSD studená sprcha. Sociální demokraté navzdory tomu, co vedení strany říkalo v lednu, nezrušili usnesení zavazující jejich poslance hlasovat proti plánu vojenských misí v zahraničí. Prý proto, že vláda tvrdí, že má hlasů dost.

Náznak, že socialisté mírní svůj postoj vůči zahraničním misím, přišel v polovině ledna. To už vláda prosazovala redukovaný návrh, podle kterého v nejspornější oblasti - Afghánistánu - bude nejvýše 480 českých vojáků.

Vedení ČSSD tehdy oznámilo, že poslancům navrhne zrušit usnesení, které je zavazovalo hlasovat proti misím. - čtěte více o lednové změně postoje ČSSD

Po jednání poslaneckého klubu ČSSD ale dnes přišla jiná zpráva. "Bavili jsme se o tom na té úrovni, že koalice tvrdí, že má 102 hlasů, tak ať si to odhlasují," přiblížil iDNES.cz převládající postoj na jednání klubu poslanec a šéf výboru pro bezpečnost František Bublan.

To potvrdil i místopředseda výboru pro obranu, sociální demokrat Antonín Seďa. Odvolal se na dopolední prohlášení šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře, že vláda disponuje pro mise většinou 102 hlasů. "Vedení poslaneckého klubu proto usoudilo, že hlasů sociálních demokratů tedy není třeba," řekl Seďa ČTK.

"My jsme o žádnou pomoc nebyli žádaní. Kdyby nastaly problémy, tak by se to asi nějak řešilo," dodal ale Bublan. Zda tím myslel například hlas, který koalici schází kvůli vážnému zdravotnímu stavu poslance KDU-ČSL Tomáše Kvapila, už nezmínil. Kvapil je po mozkové příhodě v péči lékařů, kteří ho udržují v umělém bezvědomí. - čtěte také ČSSD nebude u důležitých bodů párovat poslance Kvapila


Vláda chce v Afghánistánu v letošním roce mít nejvýše 480 vojáků.

Vojáci nyní působí v zahraničí jen na základě provizorního mandátu, který vyhlásila vláda poté, co první návrh misí zablokovala v prosinci Sněmovna. Pokud by neprošel ani druhý návrh, museli by se vojáci po ukončení dvouměsíčního provizoria stáhnout.

To by obnášelo nemalé finanční a organizační komplikace i poškození pověsti Česka jako spojence v NATO. - čtěte Generál Šedivý: Pro spojence už budeme v misích vždy nedůvěryhodní

KOMPROMISNÍ VLÁDNÍ NÁVRH MISÍ

V Afghánistánu bude místo původně zamýšlených 645 vojáků v misi ISAF sloužit jen 480 mužů a žen. Navíc se do konce roku 2009 stáhne sto elitních "lovců teroristů" z Prostějova. Ti patří mezi nejlepší vojenské jednotky na světě a válčí pod hlavičkou Američanů v operaci Trvalá svoboda.

Ostraha základny Shank v AfghánistánuČeši v misi ISAF mají v Afghánistánu působit na čtyřech místech: po celý rok v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru (275 lidí), na letišti v Kábulu (55) a u dělostřeleckého radiolokátoru ARTHUR v Kandaháru (40). V prvním pololetí má 80 vojáků chránit nizozemský rekonstrukční tým v provincii Uruzgán, ve druhém pololetí místo nich v zemi bude 110 vojáků s vrtulníky.

Posílení lógarské mise umožní nasazení tří mobilních týmů pro ochranu civilních expertů místo současných dvou.

Střely AMRAAM pro české gripenyKromě Afghánistánu zůstává klíčovou českou účastí mise KFOR v Kosovu (430 vojáků), prestižním nasazením má být účast českého letectva při ochraně pobaltského vzdušného prostoru. Tam chce ministerstvo vyslat čtyři stíhačky Gripen a 75členný personál.

Skončí výcviková mise NATO v Iráku, kde mělo působit pět českých instruktorů.

Po třech vojácích nasadí armáda na velitelství čadské mise EUFOR a na monitorovací misi na Sinajském poloostrově. Další tři specialisty vyčlení na ochranu proti zbraním hromadného ničení.
K nasazení se také připraví 229 vojáků Sil rychlé reakce NATO a do 1 800 vojáků česko-slovenského bojového uskupení EU.

Celý návrh si můžete přečíst na webu ministerstva obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue