Zdařilost atomového hřibu Ztohoven ohodnotil znalec, rozsudek nepadl

  • 18
Členové umělecké skupiny Ztohoven před trutnovským soudem znovu vysvětlovali, proč se nabourali do vysílání ČT2. V červnu 2007 v pořadu Panorama odvysílali simulovaný atomový výbuch v Černém dole v Krkonoších. Soudkyně líčení odročila na konec února.

Samosoudkyně Stanislava Suchánková chce předvolat policistu, který vedl se členy Ztohoven výslechy. Chce si ověřit, zda se při nich držel zákona. Pochybuje o tom, konkrétní ale nebyla.

Výslech byl ale také jednou z podmínek Krajského soudu v Hradci Králové, který proces vrátil městskému. - čtěte více o soudu se Ztohoven

David Brudňák, jeden z členů skupiny, iDNES.cz popsal okolnosti vyšetřování. Podle něj se policisté u několika výslechů dopustili chyby, když zápis o vysvětlení použili také jako zápis výpovědi. "Celé je to absurdní," komentoval Brudňák proces.

Takto policisté při vyšetřování postupovat nemůžou, tyto dva úkony nelze sloučit do jednoho.

Trutnovský soud se případem zabývá už podruhé, loni v březnu členy skupiny zprostil obžaloby. Svým jednáním údajně nezpůsobili znepokojení obyvatel. Proti rozhodnutí se však odvolal státní zástupce.

Obžaloba umělce vinila z trestného činu šíření poplašné zprávy a státní zastupitelství pro ně u soudu požadovalo uložení trestu veřejně prospěšných prací.

Nakolik byl výbuch reálný? zjišťovala soudkyně u znalce

Do Turnova dnes dorazil také Daniel Sas, expert z brněnské Univerzity obrany, Ústavu obrany proti zbraním hromadného ničení.

Soudkyně chtěla, aby jí objasnil, jaký druh jaderného úderu členové diverzní umělecké skupiny použili a nakolik jsou záběry reálné.

Chtěla také vědět, jaký systém by byl potřeba k jeho provedení, jak ničivé jsou faktory výbuchu atomové bomby, který Ztohoven simulovali. Dále Suchánkovou zajímalo, zda je možné, aby kamera snímala Černý důl i po explozi.

Expert: Z pohledu taktiky jsou Krkonoše nejhorší cíl

Těžko říct, zda jeho výpověď obžalovaným umělcům Davidu Brudňákovi, Prokopu Bartoníčkovi, Matěji Hájkovi, Michalu Dvořákovi, Hynkovi Turnerovi a Hynkovi Štětkovi uškodí, nebo pomůže.

Sas před soudem uvedl, že výbuch mohl "tím způsobem, jakým byl odvysílán a v tomto čase na veřejnoprávním médiu" někoho vyděsit, ve smyslu šíření poplašné zprávy, jak je uvedeno v zákoně.

Zároveň ale upozornil, že výbuch jak z pohledu místa, tak zobrazení ničivých účinků považuje za nereálně zobrazený. "Chyběl například ničivý účinek tlakové vlny, lesy i budovy v okolí výbuchu by byly po výbuchu poničeny tlakovou vlnou," řekl Sas.

Podle něj je také velmi nepravděpodobné, že by v oblasti Krkonoš mohla atomová bomba explodovat. "Z taktického hlediska si lze jen těžko představit horší cíl, nejsou tam žádná vojensky významná zařízení ani jiné cíle," řekl Sas.

Po dnešním přerušení líčení se soud k případu vrátí 20. února.


Člen Ztohoven musí zaplatit 142 tisíc, nebo jít za mříže kvůli změně semaforů

Čtěte o výměně sklíček na pražských semaforech

Umělci v průběhu předchozího hlavního líčení odkázali na manifest skupiny Ztohoven, ve kterém tvrdili, že akcí chtěli upozornit na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový. Také uvedli, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit televizní vysílání.

Dílo nazvané Mediální realita v prosinci 2007 vyhrálo první ročník Ceny NG 333, která je určená pro mladé umělce. Díky tomu Ztohoven získali finanční odměnu 333 tisíc korun. - čtěte Atomový výbuch Ztohoven koupí Národní galerie

,

Video