Lékárny končí s poplatky, mnohé však zvyšují ceny. (Ilustrační foto) | foto: Radek Miča, MAFRA

Sleva na poplatku v lékárně se může pacientům i prodražit

  • 710
Odpuštění regulačního poplatku v lékárně může zákazníka ve finále přijít draho. Některé lékárny totiž zvedly doplatky za léky na maximální výši, takže tam člověk nakonec zaplatí víc než v lékárně s poplatkem.

Při svých kontrolách to koncem uplynulého týdne zjistil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Marže na maximum zvedla podle něj třeba mladoboleslavská krajská nemocniční lékárna.

"Pacient pak zaplatí mnohonásobně více, než kolik činí poplatek za položku na receptu," potvrdil mluvčí lékárníků Aleš Krebs. Místo třiceti ušetřených korun to mohou být desítky i stovky korun navíc.

Co se mění

Ve zdravotnických zařízeních, která spravují kraje, se přestávají platit některé regulační poplatky. Většinou jde o tyto platby: 30 korun za návštěvu lékaře nebo položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za návštěvu pohotovosti. Pravidla se však mezi kraji liší. K odpouštění poplatků se přidávají i některé soukromé lékárny.

Co se může stát, naznačuje zkušenost, se kterou se na MF DNES obrátila Soňa Kšírová z Kladna. Na předpis užívá lék Actos. Udivilo ji, že v nemocniční lékárně, kde se neplatí poplatek, chtěli za balení 111 korun. V jiné lékárně ve městě by za lék zaplatila 30 korun poplatku a 50 korun doplatku. "Dohromady je to jen 80 korun," postěžovala si.

Problém se zvýšením marží se přitom nemusí týkat jen krajských lékáren. Odpouštění poplatků slibují i některé z těch privátních. Například řetězec Dr. Max.

"Řada lékáren, které nebudou vybírat poplatky, se připravuje na výrazné zdražení," konstatoval šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček. Komora přitom svým členům doporučuje, aby poplatky vybírali – jiné chování je podle jejího názoru protizákonné.

Kde se odpouští poplatky

přehled zdravotnických zařízení a lékáren podle krajů

"Je navíc pravděpodobné, že lékárny, které platbu za položku na receptu nevybírají, zdraží i léky a potravinové doplňky ve volném prodeji," upozornil mluvčí lékárníků Krebs.

"Pro mě je to překvapení a budu chtít od ředitelů nemocnic, jejichž lékáren se to týká, vysvětlení," řekl středočeský hejtman David Rath, jehož kraj poplatky zrušil jako první.

Podle něj je zdražení léků chyba, protože cílem bylo snížení výdajů pacientů a nemocniční lékárny by měly mít marži co nejnižší. "Už proto, že těch 30 korun dostanou od kraje, takže nemají proč zdražovat," doplnil.

Podle ekonomického analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je chování lékáren logické. "Je to specifický obor, ale stejně je jejich hlavní starostí výdělek," sdělil.

Rady pacientům...

Bojíte se, že kvůli změnám ve zdravotnictví zaplatíte mnohem více za léky? Nemusí tomu tak být. Přinášíme několik rad, které vám mohou orientaci usnadnit.
– to, že lékárna odpouští lidem poplatky za recept, neznamená, že v ní budou nízké i doplatky za léky
zavolejte si do lékárny předem, abyste zjistili, kolik se doplácí právě na váš lék, případně zavolejte na více míst
– v lékárnách bez doplatku budou fronty a může se také stát, že nebudou mít váš lék hned na skladě
– v lékárně, kde jsou vyšší doplatky, budou pravděpodobně dražší i léky a doplňky, které nejsou na recept
– pokud je lékárna soukromá a nabízí, že požádá kraj, aby vám peníze za poplatky rovněž proplatil, nespoléhejte na to, krajské úřady nic takového neslíbily

Kde budete platit, a kde ne?

Nyní je otázkou, kolik lékáren vlastně lidem poplatky odpustí a jakým způsobem se tak stane. "Devadesát čtyři procent našich členů míní i nadále poplatky vybírat," uvedl šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček. Připomněl, že zákon stanovuje lékárnám povinnost poplatek vybrat a že zrovna tak i pacienti jsou povinni ho zaplatit.

V zemi je zhruba 2 400 lékáren, u 150 z nich je zřejmé už nyní, že regulační poplatky lidem odpustí. Bude jich však možná ještě více.

"Lékárna, která je výrazně poškozena chováním kraje a dramaticky jí ubudou klienti, musí zvolit nějakou strategii, jak se s tím vyrovnat," prohlásil šéf Grémia soukromých lékáren Marek Hampel. Tato organizace sdružuje přibližně 420 lékáren. Ani grémium neradí svým členům, aby poplatky nevybírali, protože by to bylo protizákonné, nicméně nechává na nich, jak se budou chovat.

"Mohou například zavést nějaký bonus či věrnostní kartu a tímto způsobem lidem peníze, které jim zaplatí, přímo vracet," připustil Hampel.

Některé z lékáren, které poplatky vybírají, navíc budou chtít po kraji, aby je jejich klientům zaplatil. "Všechny lékárny mají k dispozici formulář žádosti, kterou mohou pacienti vyplnit a zplnomocnit tak lékárnu, aby chtěla po kraji jejich peníze, které by jim pak vrátily," popsal Hampel.

Až se žádostí shromáždí více, budou je zařízení posílat na úřady hejtmanům.

Lékárny se obávají poklesu zisků – buď proto, že přijdou o klienty, kteří půjdou tam, kde se neplatí poplatky, anebo proto, že samy budou lidem peníze odpouštět.

"Finančně by to mohlo vyjít tak nastejno," soudí mluvčí komory lékárníků Aleš Krebs. Logické by proto bylo, kdyby lékárny zvedly marži, protože podle Krebse mohou kvůli změnám přijít o 40 až 50 procent hrubého zisku, což jim způsobí velké problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video