VIDEO: Podívejte se, jak se dělá špekáček podle tradiční receptury

  • 70
Vyrobit chutný a voňavý špekáček není žádná alchymie. Je třeba mít správné ingredience a vědět, jak na to. Ve firmě Astur Straškov vyrábějí tuto klasickou českou uzeninu podle tradiční receptury. Cestu z výrobny do chladírny urazí špekáček asi za tři hodiny.

"Zakládáme si na ruční výrobě a čerstvosti. Naše produkty jdou prakticky hned na pulty obchodů," řekl iDNES.cz vedoucí obchodu Libor Kunt.

Vypráví, jak firma rostla. Na začátku bylo jen pár lidí a malá výrobna, která časem přestala stačit. Firma se proto přestěhovala do většího a zaměstnala 17 lidí.

Výrobna je v malé vesnici Charvatce nedaleko Roudnice nad Labem. Budova se nedá přehlédnout, ve firemních barvách žluté a zelené je dominantou obce.

Špekáčky se ručně svazují motouzem.

Uvnitř se line vůně uzenin, kolem visí salámy, párky, v jedné z přepravek se ještě kouří z vařeného vepřového masa.

"Jíme tady nejčastěji sekanou, každý den ji pečeme čerstvou," zodpověděl Kunt otázku, jestli už nemá uzenin po krk. "Ale často mlsáme dorty," přiznává.

Základ poctivého špekáčku tvoří hovězí a vepřové maso, špek, koření a mouka. "Hotová směs se nazývá dílo," vysvětluje Kunt, zatímco k masu sype koření. Jeho složení je prý ale tajné.

Ve firmě Astrur Straškov si zakládají na ruční výrobě.

Dílo je hotové během chvíle. Pak už se plní do narážecího zařízení a pak do hovězích střev. "Správný špekáček má být dlouhý 5 až 7 centimetrů," vysvětluje Kunt. Věnec špekáčků svazuje motouzem, zákazníci to prý mají radši.

Pak už špekáčky putují tak na dvě a půl hodiny do udírny. Z udírny jdou do chladírny a asi po třech hodinách už se můžou expedovat.