ZÁKLADNÍ VÝBAVA. S taškou, koulí vyvrtanou na míru a speciálními botami si v začátcích vystačíte. - výbava na bowling. | foto: MF DNES

Škola bowlingu: pořiďte si kouli na míru. Zlepšíte se

  • 17
Abyste mohli hrát rovinový bowling, moc věcí k tomu nepotřebujete. Už v minulém díle byla zmíňka o tom, že si můžete vybavení půjčit v každé herně, ale není to úplně ideální varianta. Pokud bowling hrajete minimálně jednou měsíčně, investujte do vlastní výbavy. Vyplatí se to.

Co vlastně k rovinovému bowlingu s kamarády potřebujete? Určitě boty, vlastní kouli a tašku na ni. Tohle je základní výbava, je to hygieničtější a měly by se zároveň zlepšit vaše výkony.

Proč? Když si zakoupíte svou vlastní kouli, necháte si vyvrtat otvory na prsty přesně na míru. Tím se vlastně odlehčí váha koule, už totiž nebudete muset používat tolik síly pro její udržení. Tohle se mezi amatéry málo ví, ale je to hodně důležité.

Ke koulím se ještě dostaneme, začneme u správných bot. Ať jste pravák nebo levák, boty pro rovinový amatérský bowling jsou obě stejné.

Obě mají klouzavé špičky a neklouzavé paty, to se nemění. Klouzavé špičky oceníte při závěrečném kroku před odhozem, který budeme probírat v příštím díle. Uvidíte, že v nich budete mít lepší pocit. Na amatérské hraní seženete boty okolo tisíce korun, to stačí. Tašku koupíte do tisícovky.

Škola bowlingu

Seriál MF DNES, 2. díl

V minulých dílech čtěte
1. díl: Při bowlingu buďte trpěliví

A teď k tomu nejdůležitějšímu: výběr koule. S tím by vám měl poradit člověk, který je prodává a zároveň vám do nich bude vrtat otvory. I s prací byste se měli vejít do dvou a půl tisíce korun.

Jediné jasné pravidlo o výběru správné koule neexistuje. Platí více pravidel, která se kombinují. Nejlepší je, když vám někdo poradí.

Jedno z pravidel zní: Vaše tělesná váha se převede do liber. Jedna libra je 0,454 kg. Deset procent z vaší váhy v librách = váha ideální koule pro vás. Jen pro vysvětlenou – čísla na koulích zobrazují váhu koule v librách. Pro lepší pochopení příklad: dospělý člověk, jenž váží 70 kg (což je 154 liber/10 = 15,4). Vhodná koule pro vás je 15.

U dětí platí věk = váha koule v librách.

Samozřejmě s přihlédnutím k fyzickým dispozicím. Dělá se taky takový jednoduchý test, kdy natáhnete ruce, kouli si položíte na dlaně a nesmí vás táhnout dolů ani být moc lehká, prostě takový střed.

Nejde to do extrémů, nejtěžší koule se dělají č. 16. U excentrického hraní obecně platí, že ženy hrají s č. 14, muži s č. 15.

Někdo si nechá na míru vyrobit hned dvě koule, aby nemusel při druhém hodu u stojanů čekat, než mu přijede koule po prvním hodu zpátky. Pokud byste se rozhodli pro dvě koule, rozhodně si nechte udělat stejnou váhu. V hernách si všímám, že si lidé berou na dohozy jiné váhy. Ne! Držte se té své.



To platí i pro ženy. U těch je problém se správnou váhou největší. Vybírají si nejlehčí koule na stojanech. To je taky chyba. S dobře zvládnutým kyvadlem (víc v příštím díle), můžou házet s těžší váhou.

Když si vezmou kouli č. 8, jak to dělá většina žen, tak ta se od kuželek vzadu spíš odráží, než aby je srazila. Kuželka váží 1,5 kg, tak si to spočítejte. Strike je spíš náhoda.

K vybavení patří i takové menší "vychytávky" jako podpůrné rukavice na zápěstí, puffball, což je míček napuštěný práškem, který krásně vysušuje ruce, hadříky, jimiž si utíráte kouli, a také speciální čističe ve spreji, kterými po hře kouli očistíte, aby nebyla od oleje, jenž je namazaný na dráze.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

Témata: bowling