Edwin van der Sar (vpravo) a Ryan Giggs z Manchesteru United | foto: Darren Staples, Reuters

Petr Čech překonán: 17 hodin s nulou

• 13
Vlastně to byla docela obyčejná chvilka. Fotbalisté Manchesteru United válcovali poslední tým anglické ligy z West Bromwich Albion, vedli na jeho hřišti 5:0 a závěr se podobal spíš exhibici. Už se nic nemohlo zvrtnout. Přesto se něco přihodilo.

Na světelné tabuli naskočila 85. minuta a brankář Edwin van der Sar překonal zdánlivě nepřekonatelný rekord v neprůstřelnosti. Od úterní noci už neplatí 1 025 minut, na které před čtyřmi lety dosáhl Petr Čech z Chelsea.

Nestárnoucí Van der Sar posunul rekord o 6 minut. Zatím. Téměř jistě další minuty přidá v sobotním utkání proti Evertonu.

"I když jsme vedli o pět gólů, pořád jsem byl nervózní. Čas ubíhal hrozně pomalu. Teprve když jsem zahlédl na hodinách 85. minutu, všechno ze mě spadlo," líčil nizozemský gólman. V 84. minutě rekord vyrovnal a za minutu překonal: "Je to fantastický pocit."

Fantastický pocit a hlavně mimořádný výkon: 11 ligových zápasů v řadě s nulou. Van der Sar dostal gól naposledy 8. listopadu od záložníka Nasriho z Arsenalu. A tehdy to byla také poslední porážka Manchesteru. Poté tým nasbíral devět výher a dvě bezbrankové remízy, což ho vystřelilo na špičku tabulky.

Obhájce titulu z Ligy mistrů září a jeho brankář jakbysmet. Čekali byste to v jeho 38 letech? A po takové kariéře? Van der Sar vyhrál téměř všechno, co se vyhrát dalo. Pohár UEFA s Ajaxem Amsterdam už v roce 1992, pak i Ligu mistrů. Loni v květnu si na nejslavnější klubovou trofej sáhl i v dresu Manchesteru.

Chytal za Juventus Turín, za Fulham, v nizozemské reprezentaci odehrál rekordních 130 zápasů. Ještě na podzim v národním týmu zaskakoval za zraněné kolegy, přestože už oficiálně řekl "sbohem".

Teď se dočkal další mety, která má zatím podobu 1 031 minut čili víc než 17 hodin bez gólu. "Edwina to nadchlo. Jako by lítal na měsíci," líčil trenér Alex Ferguson pro BBC.

Čechův rekord přitom mohl odolat. Stačilo, aby se v úterní 57. minutě Simpsonův pokus nezastavil na tyči. "Vychytané nuly, to zdaleka není jen moje práce. Chválu si zaslouží všichni chlapci přede mnou za to, jak výborně brání," děkoval čahoun s dlouhým nosem.

Když se v úterý dohrálo, dostal Van der Sar nečekaný dárek. Rozhodčí Styles mu věnoval míč, se kterým se hrálo: "Pěkná památka. Až budu starý pán, můžu vzpomínat."

Mezi staré pány Van der Sar zdaleka nepatří, Manchester si ho pojistil ještě na příští sezonu.