Za hranicemi chtějí i Dorotku Dědkovou. Zaujala ve filmu Kdopak by se vlka bál a jede do Berlína soutěžit. | foto: Bionaut Films

České filmy chtějí za oceánem i za polárním kruhem

  • 0
Když řekneme, že český film znají už i za polárním kruhem, nebude to vůbec přehnané. Filmy českých režisérů se za hranicemi prosazují všemi světovými směry, zmíněný polární kruh byl pro letošek pouhým začátkem.

Český režisér Bohdan Sláma na Mezinárodním festivalu ve španělském San Sebastiánu získal se svým filmem Štěstí hlavní cenu Zlatou mušli. Je to jen pár dní, co se z festivalu v Sundance vrátil český režisér Bohdan Sláma, kterého si za oceán pozvali redaktoři filmového magazínu Variety. A hned na dvou místech současně se v těchto dnech prezentují čeští animátoři.

Horcí favorité na Českého lva, Zelenkovi Karamazovi a Slámův Venkovský učitel, se koncem ledna vydávají na festival v Rotterdamu, únor bude ve znamení boje o trofeje pro film Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál v rámci německého Berlinale a na začátku března si svou zahraniční prezentaci zopakují Karamazovi - tentokráte ovšem za oceánem, ve Washingtonu.

Polární kruh už má česká kinematografie za sebou - od 13. do 18. ledna probíhala v norském Tromsö rozsáhlá přehlídka českých filmových novinek. A to máme teprve začátek roku.

Američané nás milují 

Animátoři se soustředili rovnou na dva kontinenty. V New Yorku byla minulý týden otevřena výstava spojená s filmovou přehlídkou Pět statečných famáků - Nová generace české animace, která odstartovala její roční putování po světě.

České centrum v Madridu zase představuje animátorské velikány v rámci Cyklu českých animovaných filmů - nechybějí jména jako Michal Žabka, Václav Švankmajer, Noro Držiak, Jan Bubeníček a David Súkup.

Jedné noci v jednom městě

"Všechny spojuje studium na pražské FAMU, kde byla v roce 1990 založena katedra animované tvorby. Břetislav Pojar, jeden z jejích zakladatelů, věří, že se mohou stát generací, která úspěšně naváže na předchozí tvůrce Jana Baleje či Aurela Klimta, ale i na jejich předchůdce," uvedl zástupce Českých center v Praze Jiří Rosenkranz s tím, že newyorská expozice se dostala dokonce i do kulturních tipů deníku New York Times.

Šestijazyčný katalog, který k ní byl vytvořen, postupně poputuje po Českých centrech v Berlíně, Budapešti, Bukurešti, Košicích, Stockholmu, Tokiu a Varšavě a společně s instalací skončí na přelomu dubna a května v Praze.

POJĎTE, PANE, BUDME SI HRÁT (B. POJAR)

Do USA zavítá zhruba za měsíc i ambiciózní projekt Petra Zelenky Karamazovi. Ten si vybrala washingtonská Národní galerie umění pro svůj cyklus Noví mistři evropského filmu, který plánuje uvést čtyři evropské filmy ročně. Karamazovi jsou na programu 1. března. 

43. MFFKV - tiskovka Karamazovi - Petr Zelenka"Náš cyklus by měl představovat tvůrce, kteří nejsou nutně součástí komerčního proudu, a takovým talentem je i český režisér Petr Zelenka. Představuje kreativitu, svěžest přístupu k pojednávané látce a zároveň pečlivě vyvažuje formální prvky s diváckou přitažlivostí. Má navíc významnou skupinu následovníků ve Spojených státech," vysvětlila filmová kurátorka Margaret Parsonsová, proč padla volba právě na Zelenku.

Projekce Karamazových proběhne v rámci kulturního festivalu nazvaného CZ in D.C., pořádaného u příležitosti předsednictví EU.

"Moje filmy se v USA promítaly vždy jen sporadicky, ať už na festivalech, v kulturních centrech či na univerzitách. Že má zájem zrovna galerie, je pro mě samozřejmě veliká pocta, a jelikož je série Noví mistři evropského filmu poměrně mladá a ročně se zde představují pouze čtyři, očekávám, že po mém boku stanou nějací ti vítězové z Cannes či Benátek. Invaze českých filmů do amerických muzeí je navíc jednou z mála možností, jak čelit francouzskému kulturnímu šovinismu, který v současnosti zcela dominuje evropskému filmovému trhu," rýpl si tradičně Zelenka, kterého před Amerikou čeká cesta do Rotterdamu. - Čtěte  rozhovor s Petrem Zelenkou k filmu Karamazovi

Na 38. ročníku tamního mezinárodního festivalu (21. ledna - 1. února) budou Karamazovi uvedeni společně s Venkovským učitelem Bohdana Slámy v sekci Spectrum. Vedle nich bude mít festivalové publikum zcela poprvé možnost vidět experimentální film režiséra Jana Němce Holka Ferrari Dino (The Ferrari Girl), který je jakýmsi shrnutím autorových vzpomínek na první dva dny invaze v roce 1968.

Dalším v Rotterdamu uvedeným snímkem bude i dokument Jany Ševčíkové Gyumri, pojednávající o arménském městě zničeném zemětřesením v roce 1988.

Alois NebelZástupce bude mít česká kinematografie i na tamním koprodukčním trhu CineMart (25. - 29. ledna): půjde o filmový projekt Alois Nebel, který vznikal za pomoci technologie zvané rotoskoping (kombinace herecké akce s kreslenou animací) a je založený na stejnojmenném komiksu Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99.

Velkým úspěchem českého filmu je i účast snímku Marie Procházkové Kdopak by se vlka bál v soutěži Berlinale Generation Kplus (součást prestižního Berlinale), kde bude mít svoji mezinárodní premiéru.

Projekce se zúčastní režisérka spolu s představitelkou hlavní dětské role Dorotkou Dědkovu a dalšími členy štábu. "Mám z toho velikou radost! Připadá mi, že sekci, ve které soutěžíme, tedy pro 'filmy sledující svět pohledem dětí a mladých lidí', snad vymysleli speciálně pro nás," těší se režisérka a producent Vratislav Šlajer dodává, že lepší mezinárodní premiéru už si snad ani nemohli přát.