Dva nejvyšší představitelé Ukrajiny jsou nejednotní. | foto: Reuters

Ukrajina se hádá, chce nová jednání o plynu

  • 123
Je to jako zlý sen. Dodávky plynu přes Ukrajinu, které byly po týdnech problémů nedávno obnoveny, se mohou v příštích měsících opět zastavit. Důvodem jsou spory mezi ukrajinskou premiérkou a prezidentem o tom, zda je týden stará smlouva s Ruskem pro Ukrajinu výhodná. Jejich otevřená "hádka" už znepokojuje i politiky v zahraničí.

"Nepochybuji o tom, že k dalšímu zastavení dodávek plynu dojde. Doufejme, že to bude až po skončení našeho předsednictví EU," řekl MF DNES velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Podle něj je zcela zřejmé, že nedávno dojednaný kompromis ohledně podmínek dodávky a tranzitu plynu z Ruska "někomu nevyhovuje".

Zatímco Julija Tymošenková nechce o revizi smlouvy, v níž se Ukrajina zavázala platit za plyn ruskému Gazpromu vyšší ceny, ani slyšet, prezident Viktor Juščenko podle ruských médií tvrdí, že dohoda je pro Ukrajinu prohra. Nelíbí se mu údajně také, že z obchodu má být vyloučena firma RosUkrEnergo, s níž má blízké vztahy, a také, že nebyly zvýšeny tranzitní poplatky pro Ukrajinu.

Zájem vyvolat nové jednání, aby se zlepšily podmínky pro Ukrajinu, už potvrdil Juščenkův ekonomický poradce Oleksander Šlapák.

"Ukrajina musí dohodu pečlivě prozkoumat. Připravíme Rusku návrhy a jednání by měla začít nejpozději v létě," řekl Šlapák v Kyjevě. Změna smlouvy je podle něj důležitá pro přežití ukrajinské ekonomiky, která se řítí do nejhorší recese za posledních 10 let.

Gazprom si z Ukrajiny utahuje, Evropa se bojí

Šéf Gazpromu Alexej Miller na vzkaz Kyjeva reagoval otázkou: "Odkud je tento návrh? Z nějakých ukrajinských satirických novin?"

A premiér Slovenska Robert Fico, jehož země patřila k nejvíce postiženým výpadky plynu, vzkázal, že snaha změnit dohodu je "naprosto šílená".

Obavy z dalšího možného přerušení dodávek plynu mají i další evropští politici a pozorovatelé. Podle člena francouzského parlamentního výboru pro energetiku Thierry Marianiho nelze nynější pnutí na Ukrajině podceňovat, protože podobně začala vyjednávání s Ruskem už loni v říjnu a v lednu pak vyústila v krizi.

"Byla to hlavně politická rivalita uvnitř Ukrajiny, která nakonec změnila vyjednávání a prohloubila krizi," řekl Mariani MF DNES.

Francie patří také k odběratelům ruského plynu. Mariani se domnívá, že by proto Evropa měla mít více zdrojů plynu a také zlepšit distribuční sítě pro jeho dopravu.

"Musíme přemýšlet o projektech Nord Stream, South Stream a Nabucco a podpořit ty nejvýkonnější a ty, které jsou realizovatelné v nejkratším čase," dodal.

Projekt Nabucco je v ohrožení

Připravované plynovody Nord Stream a South Stream jsou podporované Ruskem a měly by také přivádět ruský plyn. Jediný neruský projekt, který má podporu EU, je Nabucco. Ten by měl do Evropy přivést plyn z kaspické oblasti přes Gruzii, Turecko a Balkán do Rakouska, odkud by se měl připojit i do Česka.

Jeho osud je však nejasný. Chybí mu totiž jak zdroje plynu, tak ochota spolupráce některých zemí, přes které by měl vést, ale i zhruba osm miliard eur.

Premiér Mirek Topolánek o podpoře Nabucca jednal jménem EU v pondělí v Budapešti s prezidentem Ázerbájdžánu, premiéry Bulharska a Gruzie.

"Nabucco došlo do zlomového bodu. Pokud evropské země jasně nevyjádří svůj zájem, země, které mají pro tento projekt zdroje plynu, půjdou jinam," řekl po jednání Topolánek.