Číňané v tradičních krojích oslavovali příchod roku Buvola.

Číňané v tradičních krojích oslavovali příchod roku Buvola. | foto: Reuters

OBRAZEM: Číňané oslavili příchod roku Buvola

  • 1
Miliony Číňanů vyšly do ulic měst, aby přivítaly začínající rok Buvola. Lunární Nový rok je nejdůležitějším čínským svátkem, během kterého miliony lidí hojně utrácejí. Letos ale oslavy poznamenala hospodářská krize.

"Sbohem loňským sněhovým vánicím, zemětřesení, bolesti a hořkosti," stálo v jednom z přání posílaných o půlnoci z mobilních telefonů zprávami SMS, zatímco oblohu nad Pekingem ozařovaly pestrobarevné zázraky pyrotechniky a za okny bouchaly petardy.

Fotografie zvětšíte kliknutím na snímek. (Autor: Reuters)

Číňané vítali rok buvola.

Lunární Nový rok je nejdůležitější svátek Číny a slaví ho také lidé na Tchaj-wanu, v Hongkongu a Macau, jakož i v dalších asijských zemích s výrazným vlivem čínské kultury. Nový rok obyčejně bývá příležitostí ke štědrému utrácení za lahodná jídla a darování červených obálek napěchovaných penězi.

Číňané vítali rok buvola.

Jenže ekonomické vyhlídky země tlumí globální finanční krize, jež způsobila, že roční hospodářský růst Číny klesl v roce 2008 na devět procent, což je sedmileté minimum.

To pociťují i čínští dělníci, kteří migrují za prací. Více než 120 milionů se jich vrátilo i letos o svátcích domů na venkov, aby nový lunární rok oslavili v rodinném kruhu.

Číňané vítali rok buvola.

Někteří z nich tam ale také zůstanou. Podle odhadů čínské vlády již šest milionů dělníků ztratilo v důsledku hospodářské krize svou práci v továrnách na rozvinutém jihu a východě země a spoustu dalších pravděpodobně čeká podobný osud.

Číňané vítali rok buvola.

Na každoročním novoročním trhu v hongkongském Victoria Parku prodavači nabízeli desetitisícům příchozích širokou škálu zboží sahající od populárních novoročních dekorací, jako jsou lekníny, až po nafukovací buvoly a kožešinové čapky v podobě tohoto zvířete.

Nejlépe šly však prý na odbyt malé větrné mlýnky, symbolizující zvrat osudu. Právě ten většina Číňanů čeká. Loňský čínský rok totiž byl plný pohrom.

Číňané vítali rok buvola.

Po nebývalých sněhových vánicích, jež ochromily dopravu na jihu Číny o loňských oslavách čínského Nového roku, vzplály v tibetské metropoli Lhase krvavé nepokoje, které byly tvrdě potlačeny čínskými bezpečnostními složkami. Mohutné zemětřesení z 12. května v provincii S'-čchuan po sobě zanechalo téměř 90 tisíc mrtvých či pohřešovaných.

Číňané vítali rok buvola.

Srpnové olympijské hry v Pekingu se sice dočkaly chvály z úst řady světových vůdců, jen o pár týdnů později je ovšem následoval skandál s kontaminovaným kojeneckým mlékem, který si vyžádal nejméně šest dětských obětí a téměř 300 tisíc nemocných.

POVĚRY NA ČÍNSKÝ NOVÝ ROK

S čínským Novým rokem se pojí řada pověr. Mnozí Číňané jedí tradiční knedlíčky, které symbolizují bohatství. Pláč na Nový rok prý znamená, že člověk bude plakat celý rok. Umýt si vlasy představuje riziko, že s vodou odplave štěstí. Slovo "čtyři" se nevyslovuje, protože zní stejně jako čínské slovo "smrt". A používat nůžky nebo nůž znamená ustřihnout si dobrý osud.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video