„Nahaté“ morčátko skinny je ideální pro alergiky

  • 10
Alergické děti i dospělí touží po živém zvířátku přinejmenším stejně jako ti, jichž se alergie netýká. Ale zdaleka ne každý si může dovolit bezsrstého psa či kočku. Tak proč ne morče.

Nijak masově u nás bezsrstá morčata zatím rozšířena nejsou. Tomu také odpovídá celkem obtížné shánění takového zvířátka, stejně jako jeho cena, na hlodavce poměrně vysoká. Pokud by se vám podařilo sehnat zvíře vhodné k dalšími chovu, tedy i s průkazem původu, můžete sáhnout do kapsy pro částku mezi jednou až dvěma tisícovkami korun. Konkrétní cena se odvíjí od toho, jak je konkrétní jedinec perspektivní pro chov, záleží tedy na typu hlavy, na uších, barvě apod. Pokud ale toužíte jen po domácím mazlíkovi, při troše štěstí nějakého seženete i za pětistovku. 

Proč je skinny vhodný pro alergiky

Bezsrsté morče není nahaté úplně. Může mít chmýřovité, drátovité či kudrnaté chlupy na hlavě, nose, končetinách i jinde po těle.Abychom předešli radostnému a posléze zklamanému povyku všech alergiků: skinny je východiskem pouze pro ty alergiky, jimž vadí zvířecí srst. Ti si mohou skinnyho pořídit a určitě jejich deficit po domácím mazlíčkovi uspokojí. Hůř jsou na tom ti, kteří trpí alergií například na lupy, pot nebo seno.

Kde lze sehnat skinnyho

Bezsrsté morče má většinou zbytky srsti nad čumáčkem.Bezsrstá morčata se u nás objevila poměrně pozdě, zhruba na přelomu tisíciletí, ačkoliv je v kanadských laboratořích vyšlechtili za účelem testování kosmetických přípravků už na konci sedmdesátých let. Hned několik chovných stanic už u nás ale existuje a z jejich fotogalerií lze vyčíst, že jsou nahatá morčátka svými majiteli bezmezně milována. Nepočítejte však s tím, že byste okamžitě narazili na nějakou aktuální nabídku mláďat. Většinou vám nezbude než se zařadit do pořadníku zájemců. Což je pořád nepoměrně jednodušší než se snažit získat skinnyho z kanadské laboratoře.

V čem je skinny jiný

Bezsrsté morče potřebuje ve své podstatě stejnou péči jako morče opatřené srstí. Což znamená, že musíte počítat s tím, že si organismus morčete nedokáže sám vytvořit vitamin C, zvířátko tedy potřebuje stravu, která je pestrá a sama o sobě už dostatečné množství vitaminu C obsahuje.
Protože má skinny kvůli chybějící srsti větší výdej energie (aby si udržel potřebnou tělesnou teplotu i bez izolační vrstvy srsti), má i větší spotřebu stravy. Což s sebou samozřejmě nese i rychlejší metabolismus a častější vylučování. Je tedy kromě vyšší spotřeby jídla také o něco náročnější na udržování čistého pelíšku.

Bezsrstá morčata navíc nikdy nesmí být vystavena chladu a průvanu, přeci jen jsou kvůli chybějící srsti choulostivější.

Chovatelé, kteří již s bezsrstými morčaty zkušenost mají, tvrdí, že jsou to zvířata inteligentní, komunikativní, krásná, a dokonce snadněji ochočitelná a mazlivější než zvířata opatřená srstí. 

Proč je skinny jiný

Křížením běžného chlupatého morčete s bezsrstým můžete získat nositele bezsrstého genu, nikdy však bezrsté morče.Bezsrstá morčata jsou nositelem genu, který se dědí recesivně. Jedná se o podobnou genovou mutaci jako u čínského chocholatého psa. Čisté bezsrsté morče se tedy narodí vždy pouze dvěma bezsrstým rodičům. Křížením čistého bezsrstého a normálně chlupatého morčete můžete dostat pouze morče, které je nositelem bezsrstého genu - taková morčata mají drsnou kudrnatou srst.

Jestli je ale toto zvíře nositelem bezsrstého genu, bezpečně poznáte až jejich křížením s čistým bezsrstým morčetem - z takového vrhu by mělo vzejít přibližně 50 % bezsrstých potomků. Dalším křížením z bezsrstými morčaty se množství chlupů u potomstva snižuje. Bezsrsté morče má o něco větší spotřebu potravy.Vždy však bezsrstým morčatům zůstávají chmýřovité, drátovité a kudrnaté chlupy na hlavě, nose a končetinách.

Některá morčata mívají více chlupů na zádech, případně kdekoliv jinde. Proto můžete zaslechnout i název chlupatá bezsrstá skinny morčata.