Maraton v podzemních garážích | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Hučí klimatizace a běžci s útrpným výrazem zdolávají v garáži trať maratonu

  • 14
Naplno spuštěná klimatizace, 63 koleček a 505 zatáček mezi železobetonovými sloupy na druhém podlaží podzemních garáží v českobudějovickém obchodním centru. To je Mercury maraton, který se letos v Českých Budějovicích běžel podruhé.

Vyhrál Daniel Orálek z Moravské Slavie Brno časem 2:38:22.

Jeden okruh měří 666 metrů a běhá se do tvaru písmene E, jak to velká plocha pod nákupním střediskem s autobusovým nádražím na střeše umožňuje.

Od startu 91 účastníků se dopředu ve 2. ročníku vydal triatlonista a bývalý reprezentační vodní slalomář Karel Krejčí. "Nevěděl jsem, jaké tempo mám nasadit," vysvětlil šestatřicetiletý závodník jednoduše. "Žádná taktika v tom nebyla." Běžel druhý maraton v životě. Loni si v Kladně zaběhl premiéru za 2:39:19 hodiny.

V čele Krejčí upaloval šest okruhů, když se před něj ve větším tempu dostal do čela po čtyřkilometrovém běhu už jakž takž zatažený Orálek. Je to osmatřicetiletý ultramaratonec, který se rozbíhá pomaleji, ale o to déle vydrží...

Tentokrát v novém traťovém rekordu maraton vyhrál. Celkově druhý Krejčí ještě stačil do 30. kilometru držet ztrátu na vítěze kolem půl minuty, ale nakonec ho Orálek dvakrát předběhl a o více než šest minut zvítězil.

"Nebylo mi dobře, od 20. kilometru mě zlobil žaludek," stýskal si vítěz. "Mám obrovskou žízeň, ale napít jsem se nemohl, to by bylo ještě horší." Přiblížil, že měl pocit, jako by měl místo žaludku kamen. Tížil ho. "Kdybych se napil, tak bych hodně trpěl. Takhle to bylo menší zlo."

Jako ultramaratonec zvládne za jeden trénink i přes 50 kilometrů. "Každý ultramaraton je mnohem těžší než maraton," ujistil zaskočené diváky kolem sebe. Ti viděli, jak někteří běžci trpěli. Jak zdolávali metry s grimasou v obličeji.

Za týden Orálek v tréninku uběhne stovky kilometrů. Za loňský rok naběhal 8 tisíc kilometrů. Nejvíce jich jednou v Brně uběhl v jednom kuse 317. V závodě na 48 hodin, v hale s oválem dlouhým 250 metrů. "Nebýt toho žaludku, bylo by to lepší," ujistil v cíli. "Ale jsem rád, že jsem tady vyhrál." Osobní rekord v maratonu má 2:29:19 hodiny.

Maraton v podzemních garážích

Krejčí sice pil každé druhé kolo a s tím problém neměl, ale zase ho od poloviny braly křeče. Jako vodní slalomář a triatlonista leccos vydrží. Že by vzdal, na to nepomyslel.

"Tohle byl takový triatlonový trénink," popsal Krejčí. "Nemůžu ale moc běhat, protože mě poslední dva měsíce pobolívá noha. Mám problémy s lýtkem. Tak neběhám velké dálky často."

Když běžel loni maraton poprvé, posledních 10 kilometrů trpěl. "A věděl jsem, že to tady bude to samé," dodal. A taky bylo. Zase posledních 10 kilometrů zkusil. "Tyhle závody jsou o vůli." Ale druhé místo si udržel. "Teď ale asi začnu běhat po doktorech. S tím lýtkem něco je..."

"Já snad dneska ani nebudu chodit," říkala vítězka závodu žen Milena Procházková z Českých Budějovic, když se svalila po doběhnutí maratonu na zem. Musela se držet, aby si rovnou ne studený beton nelehla. Sedla si ale s chutí.

Do cíle dorazila celkově jako desátá. "Bylo to tvrdé. Jsem ráda, že jsem tady a jsem živá," smála se. Krize ji přepadla po druhé hodině závodu. Jak dlouho trvala? "Nevím. Ale mám dojem, že z té krize už potom člověk do cíle nevyjde..."

Výsledky

Muži: 1. Orálek (MS Brno) 2:38:22, 2. Krejčí (B&H Triatlon České Budějovice) 2:44:29, 3. Adamec (Vyškov) 2_50:33, 4. Siegel (Choceň) 2:55:18, 5. Kubále (Mladá Vožice) 2:56:30, 6. Radek Uhlíř (Trisk České Budějovice) 2:59:47.

Ženy: 1. Procházková (Trisk České Budějovice) 3:07:30, 2. Candrová (Augustiniánské sklepy Borovany) 3:20:41, startovalo 11 žen.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž