Alexander Ovečkin

Alexander Ovečkin - Ruský hokejista Alexander Ovečkin v dresu Washingtonu. | foto: Reuters

Ovečkin s Malkinem bavili diváky, Chára vytvořil rekord NHL

  • 7
Útočníci Alexander Ovečkin a Jevgenij Malkin byli ještě před pár dny zámořskými novináři prezentováni jako nesmiřitelní rivalové. Během dovednostních soutěží před All Star Game však ruské hvězdy po vzájemné domluvě svými vtípky nejvíce bavily diváky. V soutěži o nejtvrdší střelu vytvořil rekord NHL obr Zdeno Chára.

Tradiční předehrou samotného All Star Game hokejové NHL jsou divácky atraktivní dovednostní soutěže, které se navíc letos díky ruské dvojici Ovečkin-Malkin obzvlášť povedly.

KREATIVITA ZAKONČENÍ

Největší zájem diváků v montrealské aréně Bell Centre si získala loni zavedená disciplína v kreativitě zakončení. Hráči dostali k dispozici šedesát vteřin, během kterých mohli v nájezdu na brankáře předvádět svou vypilovanou techniku.

Vítězem se nestal autor nejvyššího počtu gólů, ale hráč s co nejoriginálnějšími triky. Stejně jako loni v Atlantě se v dané disciplíně nejvíce vyřádil washingtonský Alexander Ovečkin.

Útočník s rekordním platem v historii NHL však tentokrát ze své zásoby triků vytáhl pouze efektní střelu s hokejkou za bruslemi. Zbytek času rodák z Moskvy věnoval domluvené scénce s Jevgenijem Malkinem, který svému reprezentačnímu kolegovi u mantinelu nasadil sluneční brýle, klobouk s kanadskou vlaječkou, občerstvil jej vodou a do ruky mu dal druhou hokejku.

Ovečkin následně s velkým úsměvem na tváři zamířil k brankáři a skóroval. O vítězství v dané soutěži ale usilovaly také další hvězdy NHL, jenž svých šedesát vteřin využily převážně k předvádění triků. Mezi favority patřili především domácí Alexej Kovaljov, chicágský mladík Patrick Kane či zručný Martin St.Louis.

Své loňské prvenství však nakonec obhájil showman Alexander Ovečkin, který dostal před Kovaljovem suverénně nejvíce diváckých sms.

PŘESNOST STŘELBY

Aktuální lídr kanadského bodování soutěže Jevgenij Malkin své umění předvedl pro změnu v přesnosti střelby a překazil tak obhajobu loňského titulu českému obránci Tomáši Kaberlemu.

Čtyři terče v rozích branky pittsburghský centr sestřelil z prvních čtyř pokusů. Stejně úspěšný byl střelec Ottawy Dany Heatley, ve druhém kole ale na rozdíl od Malkina již zaváhal a byl o jeden zásah horší.
 
Stoprocentní úspěšnost měli od zavedení soutěže v roce 1990 také legendární obránce Ray Bourque (1992 a 1993), neméně úspěšný útočník Mark Messier (1996) a z aktivních hráčů se takto prezentovali rovněž Jeremy Roenick (2004) a zmiňovaný Tomáš Kaberle (2008).

NEJRYCHLEJŠÍ BRUSLAŘ

O nejrychlejšího bruslaře se utkala šestice hokejistů. Čtyři účastníky All Star Game, jmenovitě Zacha Pariseho (New Jersey), Jeffa Cartera (Philadelphia), Briana Campbella (Chicago) a Jay Bouwmeestera (Florida), doplnili hráči nominováni pro Young Star Game - Mason Raymond (Vancouver) a Andrew Cogliano (Edmonton).

Právě posledně jmenovaný útočník kanadského celku Edmonton Oilers prolétl vymezenou dráhou v nejrychlejším čase - 14.31, čímž o dvanáct setin předčil střelecké překvapení letošní sezony NHL, Jeffa Cartera.

NEJTVRDŠÍ STŘELA

Již ve třetím ročníku All Star Game za sebou ovládl soutěž o nejtvrdší střelu obránce Zdeno Chára. Letos se navíc prezentoval svým nejlepším výkonem a vytvořil tak dokonce nový rekord zámořské soutěže.

Kapitán Bostonu vypálil puk na branku rychlostí 169,6 km/h, čímž překonal dosavadní nejlepší výkon bývalého zadáka Washingtonu Al Iafratea. Ten v roce 1993 vypálil puk rychlostí 169,3 km/h.

Společně s Chárou byl za velkého favorita považován edmontonský Sheldon Souray, kterého ovšem nakonec kromě slovenského reprezentanta předčil i zadák Nashvillu Shea Weber (166,4 km/h).

YOUNG STARS GAME

Střetnutí nejlepších nováčků letos doznalo změn. Tým noviců totiž nastoupil proti hráčům, kteří v NHL působí již druhým rokem. Český útočník Floridy Michael Frolík se tak na ledě střetával například s Bryanem Littlem (Atlanta), Brandonem Dubinskym (Rangers) či finalistou posledního Stanley Cupu s Pittsburghem Krisem Letangem.

Z vítězství v poměru 9:5 se v duelu hraném s pouhými třemi hokejisty v poli radovali nováčci, z jejichž řad vzešel také nejužitečnější hráč. Stal se jím autor hattricku a dvou asistencí Blake Wheeler z Bostonu.

SAMOSTATNÉ NÁJEZDY

Králem samostatných nájezdů se stal překvapivě kapitán Phoenixu Shane Doan, který skóroval v pěti z celkových sedmi pokusů. Již v úvodu disciplíny se poroučely takové hvězdy jako Alexander Ovečkin, Jeff Carter, Zach Parise, Dany Heatley či muž s nejpřesnější muškou Jevgenij Malkin.

Mezi nejlepší tři hráče se protlačil také colorádský střelec Milan Hejduk. Do pomyslného finále však na místo českého reprezentanta postoupil kromě pozdějšího vítěze Shane Doana centr Bostonu Marc Savard.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.