Prezident Klaus dnes jmenoval pětici nových ministrů. Vyzpovídali jsme je. | foto: iDNES.cz

Jaké jsou vaše priority? ptali jsme se s kamerou nových ministrů

  • 62
Topolánkův kabinet prošel dlouho očekávanou změnou. Prezident Václav Klaus na Hradě jmenoval do úřadu pět nových ministrů. Redakce iDNES.cz každého z nich s kamerou navštívila a ptala se jich, co považují za prioritu ve svém novém resortu. Poslechněte si je sami.

Bývalý hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) usedl do křesla ministra dopravy. Nahradil tak Aleše Řebíčka, premiérova přítele, který ale musel odejít pro nedostatečnou podporu ve své straně. 

Prezident jmenoval nové ministry

Nemáte sto dní hájení, řekl jim Václav Klaus

Bendl není v politice nováčkem, dělal starostu, poté osm let řídil kraj. Post ministra si u premiéra "zasloužil" včasným předkongresovým přeběhnutím od Pavla Béma na stranu Mirka Topolánka. Dopravou se zabýval už v roli stínového ministra, podepsán je pod Modrou šancí pro dopravu, jejímž skutečným autorem je ale z velké části spíše pražský poslanec František Laudát.

"Regiony měly zájem, aby vyhnaly kamiony z center měst na dálnice, elektronické mýtné nám trošku způsobilo opak," přiznal nový ministr, který chce hledat systematická opatření, která by obyvatele měst a obcí ochránila. A protože je ministr pánem nejen nad dálnicemi, ale i nad železnicemi, má plán i pro vlakovou dopravu. Chce budovat koridory a rozvíjet příměstskou železniční dopravu.

Změnu na postu ministra zdravotnictví má symbolizovat senátorka Daniela Filipiová z ODS. Svůj vlastní koncept práce nemá, což jí vytýká i odstupující ministr Tomáš Julínek, kterému se nelíbí, že jej premiér odvolal, aniž by mu to sám do očí oznámil. Také Julínek ztratil ve straně podporu, když se stal hromosvodem hněvu svých spolustraníků - viní ho totiž z toho, že jim prohrál nepopulárními poplatky u lékaře hned dvoje volby.

Filipiová je už nyní členkou sociálního a zdravotnického výboru Senátu. Navíc pochází z doktorské rodiny a i sama má coby pacient se zdravotnictvím své zkušenosti. "Proto vím, o čem mluvím, když říkám, že chci zlepšit postavení pacienta v rámci celé zdravotní péče," řekla iDNES.cz. To je ostatně její prioritou. Podle ní Julínek odvedl vynikající práci, zákony, které připravil, jsou promyšlené a dobré. "Bylo by škoda v nich nepokračovat. Pokusím se je prosadit," tvrdí.

Ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka ve funkci nahradil stranický kolega Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který se jen přesunul z postu předsedy Legislativní rady vlády. Svobodu je možné považovat za Čunkova spojence, i proto Svoboda tvrdí, že bude na svého předchůdce spíše navazovat.

Přiznává také, že některé problémy, se kterými se resort potýká, nezavinil Jiří Čunek, ale pocházejí ještě ze starší doby. "Jsou tam jistá rezidua týkající se monitorovacího systému a to chci dát do pořádku, aby občané měli jistotu, že peníze budou a že se budou čerpat na základě platných smluv a platného práva," řekl iDNES.cz Svoboda.

Mezi další jeho úkoly bude patřit zákon o zadávání veřejných zakázek, bydlení, nájemné a úprava vztahu mezi vlastníkem nemovitosti a nájemcem. Svoboda věří, že svůj resort zvládne, pár jich totiž už prošel. "Ministr je tu od toho, aby motivoval lidi k práci, nemusí být kovaný odborník na každou oblast," tvrdí. "Moje přednost je v tom, že jsem vystřídal několik úřadů a vím, jak má takové ministerstvo fungovat."

Změna, která vyvolává nejvíce rozpaků, proběhla na postu ministra úřadu pro ochranu menšin. Hyperaktivní ministryni Džamilu Stehlíkovou za zelené vystřídal rocker Michael Kocáb. Člověk, který před několika měsíci neuspěl v senátních volbách, kdy ani nepostoupil do druhého kola, je rázem ministrem.

Prioritou je pro něj to, co se dá stihnout do konce volebního období. "Tedy schválení antidiskriminačního zákona, zákon o veřejně prospěšných organizacích a položení základů řešení romské otázky," vyjmenovává své neskromné cíle.

Skutečně novou tváří je pak právník Pavel Svoboda, který usedl na uvolněný post předsedy Legislativní rady vlády. S Cyrilem Svobodou nemá nic společného, tedy kromě strany lidové. I on se řadí spíše ke stranickému křídlu Jiřího Čunka.

"Legislativní rada vlády je apolitický orgán, nemohu mít proto politické priority," řekl iDNES.cz Svoboda. "Nicméně se budu snažit navázat na kvalitní práci, kterou odváděl můj předchůdce," slíbil diplomat, který od roku 2007 působí jako stálý představitel České republiky při Radě Evropy ve Štrasburku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue