Hejtman Lubomír Franc hlasuje pro odvolání Vladimíra Drymla na jednání krajského zastupitelstva (22. ledna 2009) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Senátor Dryml přišel o funkce krajského vicehejtmana a radního

  • 186
Senátor ČSSD Vladimír Dryml přišel o post vicehejtmana. Vedení Královéhradeckého kraje včetně spolustraníků se znelíbil tím, že sháněl kompromitující materiály na stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou. Čelil kritice i kvůli střetu zájmů, protože pracuje jako ředitel vrchlabské nemocnice.

Krajští zastupitelé Drymla odvolali okamžitě po zahájení dnešního jednání. Hejtman Lubomír Franc hlasování zařadil jako první bod programu.

"Pana Drymla jsem vyzval k odstoupení z obou funkcí již 5. ledna a o dva dny později jej k tomu vyzvala i celá krajská rada. Náš kolega přišel kvůli střetu zájmů a svému osobnímu selhání o důvěryhodnost u svých kolegů v radě i v očích veřejnosti," řekl ČTK Franc. Podle něj Drymlova kauza odváděla pozornost lidí od každodenní práce krajského úřadu.

DRYML ODPŮRCŮM

"Škodíte veřejnosti a zamořujete politické ovzduší. Na veřejné peníze se chystá slizká klika politických vychytralců."

Vladimír Dryml se jednání osobně zúčastnil. Neočekával, že by ve vedení kraje zůstal, a na poslední lednový týden nahlásil dovolenou.

Nyní již bývalý vicehejtman pronesl asi desetiminutový projev. Útočil na "kliku v sociální demokracii, která chce rozkulačit veřejné peníze". Proto prý chystá trestní oznámení, některá už podal. Zastupitelem ale zůstává. "Budu dál bojovat proti těm nešvarům, které jsou, které se postupně odkrývají," zdůvodnil to.

Vladimír Dryml na jednání krajského zastupitelstva (22. ledna 2009)"Škodíte veřejnosti a zamořujete politické ovzduší v kraji," pustil se také Dryml do svých odpůrců. Varoval před možným "rozkrádáním veřejných peněz, na které se chystá slizká klika politických vychytralců".

Odvolání šlo hladce

Pro jeho odvolání z funkce vicehejtmana hlasovalo 39 ze 45 přítomných zastupitelů. Dryml přišel také o post krajského radního pro oblast zdravotnictví.

Nelibost kolegů vzbudil Dryml hlavně sháněním kompromitujících materiálů na svou stranickou kolegyni Hanu Orgoníkovou a prosazováním začlenění vrchlabské nemocnice do krajského zdravotnického holdingu. To hejtman Franc označil za střet zájmů.

Drymlovi uškodily také jeho mediální výstupy v televizním zpravodajství. Například v zábavném programu Jana Krause Uvolněte se, prosím, kde se snažil vysvětlit, že "Orgoníkové vlastně chtěl pomoci". - o Drymlově vystoupení v talkshow čtěte zde

"DRYML U KRAUSE. NEUVERITELNY"

Pohled šéfredaktora MF DNES na Drymlovo vystoupení v pořadu Uvolněte se, prosím

Radní se proti Drymlovi spojili

Hejtman Franc získal v tažení proti Drymlovi podporu všech zastupitelů zvolených za ČSSD, hlasovat proti němu slíbili i koaliční SNK-ED a lidovci z Koalice pro Královéhradecký kraj. Dryml to označil jako oplátku za to, že s nimi nechtěl vstoupit do koalice a preferoval menšinovou vládu socialistů založenou víceméně na tiché podpoře komunistů.

Ve vzácné shodě v názoru na Drymlova pochybení byli před hlasováním i představitelé opoziční ODS, druhé nejsilnější strany v krajském zastupitelstvu. Také oni považují Drymlovy činy za nepřípustné. Nakonec byl proti jeho odvolání jen jeden radní za ODS, další se zdrželi.

Bývalý hejtman a krajský zastupitel za ODS Pavel Bradík upozornil, že Drymlův případ by měl vyburcovat voliče ČSSD, kteří mu v krajských i senátních volbách dali obrovské množství hlasů.

Vicehejtmanem místo Drymla koaliční zastupitelé zvolili druhého náměstka hejtmana Josefa Táborského, novou radní pro zdravotnictví pak Janu Třešňákovou. Stala se tak první ženou ve vedení tohoto kraje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video