Nemocnici v Plané navštívila i hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová.

Nemocnici v Plané navštívila i hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

VIDEO: Do Plané se po letech vrací nemocnice

  • 3
Na Tachovsku už více než šest let chybí nemocnice, lidé musí hledat pomoc například ve Stodě, Mariánských Lázních či Plzni. Situace by se ale už brzy mohla změnit, dlouho nefungující nemocnice v Plané by měla začít léčit do tří měsíců. Zatím bude k dispozici jednodenní a estetická chirurgie.

V další fázi přestavby počítá vlastník nemocnice s rekonstrukcí další budovy, kde má být otevřena interna, chirurgie a gynekologie. "Přemýšlíme také o porodnici," řekl provozní ředitel nemocnice Petr Svoboda. Dodává, že zatím nelze přesně říci, kdy tato akce začne. Letos to však rozhodně nebude.

Nemocnice zatím zaměstnává 30 lidí. O tom, kolik lékařů bude v trvalém pracovním poměru, se rozhodne příští týden. Řada lékařů bude mít smlouvy na konkrétní operace. "Určitě chceme využít také dvanáct doktorů z tachovské polikliniky," tvrdí Petr Svoboda. Tito lékaři mají v přízemí budovy už několik let v pronájmu ordinace a ambulance.

Vedení nemocnice se ale nebrání tomu, aby v areálu sloužila gynekologie nebo porodnice. V budoucnu chce mít v Plané až 200 lůžek a dostat se tak na kapacitu, kterou měla nemocnice před uzavřením.

Den otevřených dveří v nemocnici v Plané (21. 1. 2009)

O osudu projektu rozhodnou jednání s krajskými úředníky. "Chceme v kraji doplnit plošnou síť fungujících lůžkových zařízení, která právě na Tachovsku chybí. Rodící se krajská koncepce péče bude určitě s nemocnicí v Plané počítat," tvrdí krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek z ČSSD.

S tím souhlasí i hejtmanka Milada Emmerová, která nevyloučila ani finanční podporu nemocnice. "Teď je ale nutné udělat chybějící analýzu v organizaci zdravotnictví Plzeňského kraje," připomíná hejtmanka. Analýzu chce poté krajská ČSSD předložit zdravotním pojišťovnám. "Ředitelům pojišťoven chceme dokázat, že by v Plané měly být zakotveny základní obory, kterými jsou vícedenní chirurgie, interna a gynekologie," vysvětluje Emmerová.

Připravené jsou čtyři operační sály

Termín zahájení provozu jednodenní a estetické chirurgie závisí na rychlosti jednání se zdravotními pojišťovnami, které budou nasmlouvané lékařské zákroky proplácet.

Rekonstrukce budovy stála 60 milionů. "Budeme například operovat křečové žíly, záněty slepého střeva, žlučník, nebo provádět jiné laparoskopické operace," vysvětluje Petr Svoboda.

Den otevřených dveří v nemocnici v Plané (21. 1. 2009)

"Připraveno máme 45 nadstandardních a pět intenzivních lůžek na oddělení jednodenní péče a deset lůžek budoucí jednotky dlouhodobé intenzivní péče. Dále čtyři plnohodnotné operační sály s laminárním prouděním a dva takzvané zákrokové sálky," dodává Svoboda. Od loňského července už slouží vývařovna.

Nový vlastník, pražská společnost FFUS, koupil zdravotnické zařízení loni v lednu za 40 milionů korun. "Od pondělí budeme intenzivně připravovat smlouvy s lékaři a se zdravotními pojišťovnami," říká Lumír Žila, finanční ředitel společnosti Bussmark, pod nÍž FFUS spadá.

Nemocnice v Plané (21. 1. 2009)

Pak v Plané začnou ošetřovat pacienty. O přesném datu nechce Lumír Žila spekulovat. "Několikrát jsme to museli odložit kvůli náročnosti stavebních prací. Za dva až tři měsíce, ale otevřeme určitě," tvrdí Žila.

Internu a chirurgii by přivítal i Pavel Sklenář z Tachova. V roce 2004, tedy dva roky po uzavření zkrachovalé plánské nemocnice, zemřel jeho patnáctiletý syn na následky stafylokokové sepse. Lékaři z tachovské polikliniky ji totiž včas nerozpoznali. - čtěte Lékař nepoznal sepsi, hoch zemřel

Rodiče jsou dodnes přesvědčeni, že na Tachovsku není dostatečná zdravotní péče. "Kdyby byla v Plané nemocnice, možná by vše dopadlo jinak," myslí si otec Pavla Sklenáře. Rodiče lékaře žalovali, soudy se táhnou dodnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue