Izraelští vojáci opouští pásmo Gazy. (20. leden 2009)

Izraelští vojáci opouští pásmo Gazy. (20. leden 2009) | foto: Reuters

Izraelská armáda opustila pásmo Gazy, Obama volal Palestincům

  • 452
Izraelské vojenské jednotky dokončily stahování z pásma Gazy. Oddíly ale zůstávají ve stavu pohotovosti na vnější straně hranice. Skončila tak třítýdenní vojenská akce, při níž zahynulo více než 1 400 Palestinců a 13 Izraelců. Radikálnímu hnutí Hamas to ale nestačí.

Mnohá světová média psala s odvoláním na členy izraelské armády či vlády o Obamově včerejší prezidentské přísaze jako o konečné lhůtě pro stažení veškerých izraelských jednotek z Gazy. A židovský stát také většinu svých vojáků z pásma stáhl ještě před slavnostní inaugurací ve Washingtonu.

Podle analytiků se chtěl vyhnout jakémukoliv možnému napětí mezi ním a novou americkou administrativou, která byla vždy jeho klíčovým spojencem. Obamův předchůdce George Bush Izrael v ofenzivě podpořil.

Obama volal Abbásovi, zástupcům Izraele i Egypta

Americký prezident už dnes telefonoval šéfovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi, jehož hnutí Fatah ovládá Západní břeh Jordánu, a slíbil, že se bude snažit o mír na Blízkém východě.

"Obama řekl, že on a jeho administrativa budou spolupracovat s prezidentem Abbásem, aby v regionu zavládl mír," přiblížil palestinský mírový vyjednavač Sajíb Erekat.

Později během prvního dne volal Barack Obama i zástupcům Izraele, Egypta a Jordánska. Všem slíbil, že se aktivně zapojí do mírového procesu na Blízkém východě.

Hamas trvá na svých požadavcích

Radikální hnutí Hamas prohlásilo, že odchod izraelské armády z pásma k příměří nestačí.

"Už na začátku jsme jasně řekli, že ukončení agrese, zrušení blokády a otevření hraničních přechodů musí předcházet veškerému jednání o dalších tématech, a to včetně příměří," řekl mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm.

Prohamasovské shromáždění Palestinců před domem zabitého vůdce radikálního hnutí Nizára Rajána. (20. leden 2009)

Představitelé Izraele a Hamasu se mají v příštích dnech vydat do Egypta, který zprostředkovává jednání s cílem uzavření oboustranné dohody o smíru. Izrael i Hamas totiž vyhlásily o víkendu jen jednostranná podmínečná příměří. Egypt se podílel už na loňském půlročním příměří mezi Izraelci a Hamasem, které vypršelo v prosinci.

Hamas už v prvních hodinách po odchodu izraelských vojsk oznámil, že začíná opět nabývat nad pásmem kontrolu a vládní úředníci, jejichž budovy nebyly během bojů zničeny, se vracejí do práce. Militantní hnutí s postupným nabýváním kontroly nad pásmem začalo ale také pátrat po Palestincích, kteří podle něj kolaborovali s izraelskou armádou.

"Zatkli jsme desítky kolaborantů, kteří se pokusili poškodit odpor tím, že poskytovali informace o našich bojovnících okupantům," řekl mluvčí ministra vnitra Hamasu Ehab Al-Ghsajn.

Další palestinské hnutí - Fatah - okamžitě Hamas obvinilo z toho, že se zaměřuje na jeho členy a mučí je. Hnutí Fatah vládne na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy nemá prakticky žádný vliv. Hamas ovládl Gazu loni v červnu po volbách a bojích právě se členy Fatahu.

Izrael začal prošetřovat použití bílého fosforu

Izraelské obranné složky také začaly vyšetřovat, jestli rezervisté svévolně nezneužili bílý fosfor během bojů v Gaze. Na použití kontroverzní zbraně upozorňovali Palestinci. Deník Haarec napsal, že jeden oddíl záložníků v severní části pásma vystřelil 17. ledna asi 20 granátů s bílým fosforem ve městě Bejt Lahíja. Palestinští zdravotníci tvrdí, že poté zahynuly dvě děti a dalších 14 lidí utrpělo vážné popáleniny.

Armáda uvádí, že kromě tohoto případu byla zbraň použita zřídka a v souladu s mezinárodním právem. Podle deníku Haarec použil Izrael během třítýdenní operace v Gaze na 200 granátů s touto látkou, ve 180 případech zasáhly granáty ozbrojence v neobydlených oblastech, kteří odpalovali rakety na jih židovského státu.

Zprávy o použití bílého fosforu se objevily před deseti dny a izraelská armáda jeho použití nejprve striktně odmítla. Šéf pohotovostní služby v Gaze ale uvedl, že nebezpečnou zbraň Izrael při své ofenzivě do Gazy použil již dříve.

BÍLÝ FOSFOR

Bílý fosfor je toxická látka, která může vyvolat popálení kůže a poškodit játra, srdce a ledviny. Jeho použití nezakazuje žádná mezinárodní smlouva, nicméně podle protokolu III. konvence o konvenčních zbraních z roku 1980 nesmí být použit proti civilistům.

Obvinění se navíc neobjevilo poprvé, před časem na něj upozornil i britský deník The Times. - více o použití bílého fosforu v Gaze se dočtete zde

Zástupci izraelské armády tehdy uvedli, že látku používají k vytváření kouřových clon nebo k zaměřování střel. Reportéři deníku pak ale u izraelských jednotek objevili bomby americké výroby s touto látkou.

Křehké příměří porušují ojedinělé incidenty

Izrael zahájil ofenzivu proti militantnímu hnutí Hamas 27. prosince leteckými útoky. O několik dní později vstoupily do pásma i pozemní jednotky. Židovský stát vyslal do boje tisíce vojáků poté, co Hamas odmítl v prosinci prodloužit půlroční příměří a na jihoizraelská města z pásma Gazy stále dopadaly rakety a minometné granáty.

Křehké příměří, uzavřené o víkendu, až na ojedinělé incidenty obě strany víceméně dodržují. Izrael varoval, že odpoví silou na jakékoliv další útoky Hamasu. Radikální hnutí podmínilo křehký smír stáhnutím izraelských vojsk z pásma do jednoho týdne. Izraelská armáda včera začala také propouštět záložníky povolané kvůli ofenzivě do služby.

Zatímco v pondělí utichly zbraně v pásmu úplně, včera informoval deník Haarec o osmi minometných granátech vystřelených z pásma na jihoizraelská města. Izrael odpověděl leteckým náletem na místo, odkud radikálové stříleli. Palestinci uvedli, že izraelští vojáci zastřelili dva farmáře. V Gaze stříleli radikálové po izraelských jednotkách, v jednom případě Izraelci palbu opětovali. - přečtěte si Do Gazy dorazil generální tajemník OSN, Hamas prý vystřelil na Izrael

válka v gaze 27. 12. 2008 - 21. 1. 2009

27. prosince - Bombardováním pásma Gazy zahájil Izrael operaci Lité olovo. První den zemřelo 230 Palestinců, většinou policistů z Hamasu. Izrael bombardoval postupně sídla Hamasu v pásmu Gazy, výrobny raket, skladiště zbraní či asi 40 tunelů mezi Gazou a Egyptem, které byly užívány k pašování zbraní Palestincům, zasažena byla ale i civilní infrastruktura včetně mešit či obytných domů. - více zde
30. prosince - Jedna z raket odpálených z Gazy doletěla až do izraelského města Beerševa, 42 kilometrů od hranice s pásmem; dosud rakety padaly asi deset kilometrů od hranic pásma. (Další raketa Hamasu doletěla 6. ledna do vzdálenosti 45 km od hranic pásma.) - více zde
1. ledna - Při náletu v pásmu Gazy zahynul jeden z předáků Hamasu Nízár Riján. (Další předák Hamasu - abú Zakaríja Džamál - byl zabit 3. ledna). - více zde
3. ledna - Izraelské síly večer zahájily pozemní ofenzivu do pásma, které bylo rozděleno na dvě, později na tři části. (Na jih pásma byla ofenziva rozšířena 7. ledna.) - více zde
6. ledna - Izraelský útok na školu spravovanou OSN v Džabáliji, odkud se dle Izraele střílelo na jeho vojáky: zahynulo až 43 lidí, z toho mnoho dětí. - více zde
7. ledna - Izrael schválil každodenní tříhodinové přerušení bojů, které mělo civilistům umožnit doplnění zásob. - více zde
8. ledna
- Na sever Izraele dopadly čtyři rakety vypálené z jižního Libanonu (Další tři rakety následovaly 14. ledna). - více zde
14. ledna
- Vůdce teroristické sítě Al-Kajda Usáma bin Ládin vyzval muslimy ke svaté válce, která podle něho s boji v Gaze skoncuje. - více zde
15. ledna - Izraelské letectvo zabilo třetího nejvýše postaveného muže hnutí Hamas a exministra vnitra Saída Sijáma. - více zde
17. ledna - Izrael vyhlásil jednostranné příměří. - více zde
18. ledna - Příměří vyhlásilo i radikální hnutí Hamas, které vyzvalo Izrael, aby se do týdne z pásma stáhl. - více zde
21. ledna - Izrael stáhl vojáky z pásma Gazy.

Zdroj: ČTK

Bilance posledních bojů v gaze

Oběti
V pásmu Gazy zemřelo přes 1 400 Palestinců a dalších asi 5 300 lidí bylo zraněno. Rakety Hamasu zabily v Izraeli tři civilisty; v pásmu Gazy zemřelo deset izraelských vojáků; celkem na 420 zraněných.

Materiální škody
Podle palestinského statistického úřadu způsobila izraelská ofenziva palestinské ekonomice ztrátu 1,9 miliardy dolarů; podle Hamasu bylo v pásmu zcela zničeno 4-5 tisíc domů, 16 vládních budov a 20 mešit, při náletech byly zničeny také veřejné stavby včetně škol, univerzitních budov, silnic, mostů, elektrického a vodovodního vedení.

Humanitární situace
Situace v Gaze je podle humanitárních organizací "katastrofální", asi 50 tisíc obyvatel pásma je bez domova, 400 tisíc bez tekoucí vody a statisíce bez elektřiny. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) obvinila obě strany konfliktu ze zneužívání civilistů jako lidských štítů.

Diplomacie
V oblasti byla řada delegací, od 5. do 6. ledna například delegace EU vedená ministrem zahraničí předsedající země Unie Karlem Schwarzenbergem, poté i delegace francouzského prezidenta Nikolase Sarkozyho. Egypt a Francie navrhly 6. ledna příměří, které se nerealizovalo. Rada bezpečnosti OSN schválila 8. ledna rezoluci požadující okamžité zastavení bojů v pásmu a stažení izraelských jednotek; Izrael i Hamas označily dokument za nevyhovující.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video