Radě pro rozhlasové a televizní vysílání vadí ve filmu Kráska v nesnázích i sex rozvedených manželů.

Radě pro rozhlasové a televizní vysílání vadí ve filmu Kráska v nesnázích i sex rozvedených manželů. | foto: Česká televize

Televizní radě vadí „amorální“ Kráska v nesnázích i Belmondův slovník

  • 194
Kráska v nesnázích má opravdu potíže. Film Jana Hřebejka, který vedle Českých lvů vozí ceny i ze světa, narazil po uvedení v ČT u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. "Dostali jsme dva podněty veřejnosti a vedeme s ČT správní řízení pro možné ohrožení vývoje dětí a mladistvých," potvrdil vedoucí úřadu rady Petr Bartoš.

Kráska v nesnázíchCo vadí na příběhu ženy mezi dvěma muži, již hraje Aňa Geislerová? Podle rady "postrádá zřetelnější morální apel. Divák sleduje amorálnost jednání, vztahů a motivací bez explicitního odsouzení – například nijak neodsouzenou krádež auta, sex rozvedených manželů, močení do bazénu i nabízení vína k ochutnání dítěti… Dětský divák může v konfrontaci s tak deziluzivním obrazem reality být bezbranný," píše rada.

"Explicitní" znamená výslovný, jasný, přímý. Má snad režisér po filmu vystoupit a přímo odsoudit hrdiny – Milé děti, neberte si z nich příklad? "To je naprosto absurdní," říká Hřebejk.

TRAILER K FILMU KRÁSKA V NESNÁZÍCH

"Kráska v nesnázích především není určena dětem, navíc za krádeže se postavy octnou ve vězení. Proto považuji námitky za nesmyslné nepochopení, které na mě působí jako hlas z jiných dob či míst světa. Filmy už desítky let ukazují nepotrestané násilí, sebevraždy, nemanželský sex. V době internetu a vzhledem k tomu, že film ČT vysílala po osmé večer s dostatečnou anoncí, o co půjde, nechápu, proč někdo takovéto posudky zadává a proč je rada bere vážně."

Kráska v nesnázíchKráska v nesnázích

Radě vadí, že se film nevysílal až po desáté hodině večer – a nejde jen o Krásku v nesnázích. Kvůli vulgárním slovům – nejčastěji cituje oslovení "vole" – napadla pětačtyřicet let starý film s Jeanem-Paulem Belmondem Sto tisíc dolarů na slunci, sociální drama Martina Šulíka Sluneční stát či opět Hřebejkovu tragikomedii Horem pádem; na tu podle Bartoše upozornili tři občané.

RADŮZA VE FILMU KRÁSKA V NESNÁZÍCH

Problémy měli i Sametoví vrazi, ze zahraničních děl ještě rodinná francouzská komedie Salsa, kterou přitom ČT vysílala už jednou před sedmi lety – tehdy bez protestů.

Nabízejí se dvě otázky: zda budeme pro jistotu točit jen nevinně skleníkové filmy a zda by nebylo lepší zavést tradiční "hvězdičku" či jiné upozornění na věkovou přístupnost pořadu.

Co také vadí radě

Jean-Paul Belmondo (60. léta) Sto tisíc dolarů na slunci - výrazy jako kurva, svině, vole, ale překvapivě i špinavče

Sluneční stát - výrok "jsi blbá" ženě, již málem přejelo auto při přecházení na červenou, či křik vyhozených dělníků "svině tunelářské, hajzlové"

Horem pádem - mnoho volů aneb "Ty vole, já mám bráchu v lochu, vole" či "ty vole, proč sem pouštíš ty smažky, vole"

Salsa - "kopulační pohyby těl zakrytých peřinou se zvukovým doprovodem vzdychání", případně tytéž pohyby "protagonistů ve spodním prádle"

Třeba v Holandsku ji určuje jedna firma pro všechny filmy, jakmile se dovezou do kin, a platí i pro televize. Stížností ubylo, řeší se jich tam méně než deset ročně. Zato česká rada kvůli ochraně dětí loni zahájila 45 správních řízení a vedla s televizemi 72 soudních pří; z 26 ukončených jich 19 vyhrála.

Ve Francii se zase může televize na radu obrátit předem, když si není jistá. Není prevence lepší než čekat na "udání"? Bartoš však upozorňuje, že podle českého zákona nemůže rada pořady kontrolovat předem ani zasahovat do programové skladby. A pokud jde o takzvaný labelling čili "nálepkování" pořadů podle přístupnosti, jedná se o něm i u nás.

TRAILER K FILMU HOREM PÁDEM

Musel by se však změnit zákon. Zatím neoficiální "hvězdičky" nepomohly ani Nově, která jimi označovala své Soukromé pasti – přesto je rada napadla. Spekuluje se, že jí jde o peníze z pokut, jenže ty plynou přímo do státního rozpočtu a rada z nich nic nemá.

Seriálu Soukromé pasti hrozí pokuta za mravní ohrožení mládeže

Z televizního cyklu Soukromé pastiKvůli odvysílanému seriálu Soukromé pasti se ocitla "v pasti" i sama televize Nova. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání s ní zahajuje správní řízení. Vadí jí jeden z dílů nazvaný Fajn brigáda.

Nicméně všechny své příjmy, tedy i z pokut, musí podle nového zákona od letoška plánovat. S "hvězdičkami" i bez nich však odpovědnost vždy ponesou rodiče. V ČT si třeba stěžoval rozlícený otec na dopolední reprízu dokumentu, na niž se díval s dcerkou, přestože v programu i filmu bylo výslovně uvedeno, že líčí genocidu v Africe. ČT uznává – Ano, dopoledne se vysílat neměl. Ale má takový rodič rozum, že ho pouští dětem?