Do České republiky znovu proudí ruský plyn

  • 469
Rusko-ukrajinský spor je u konce. Ruský plynárenský monopol Gazprom po dalších průtazích obnovil dodávky suroviny přes Ukrajinu směrem na západ. RWE Transgas hlásí, že plyn už dorazil i do České republiky. Sem měl podle prvních odhadů dotéct až za 50 hodin, pohyboval se ale mnohem rychleji.

Do poslední chvíle ale nebylo jisté, jestli se skutečně dodávky z Ruska obnoví. Gazprom totiž plyn pustil o hodinu později, než sliboval. Plyn měl začít proudit už v osm hodin ráno, ve skutečnosti se ale dodávky rozhýbaly až po deváté. Je to jen další detail, který charakterizuje tento dvanáctidenní spor Ruska s Ukrajinou.

Na Slovensko už plyn začal proudit během úterního odpoledne. Slovenský ministr hospodářství Lubomír Jahnátek uvedl, že surovina začala téct do příhraniční stanice ve Veľkých Kapušanech.

Společnost RWE Transgas proto již zastavila dodávky zemního plynu na Slovensko a nyní technicky připravuje soustavu tak, aby mohla přijímat plyn z východního směru.

Slovensko, které je plně závislé na plynu z Ruska, muselo v uplynulých týdnech omezit dodávky podnikům. To ovlivní výkon ekonomiky - ministr financí Ján Počiatek už se nechal slyšet, že HDP kvůli tomu letos může zpomalit o jedno až 1,5 procenta.

Ruský plyn se kontroluje u hranic se Slovenskem

Předávací plynová stanice na Břeclavsku se střeží jako jaderná elektrárna. Více čtěte zde.

Už včera to vypadalo, že plyn začne v soustavách kolovat každou chvíli, a obě země se tvářily, že obnovení dodávek nic nebrání. V pondělí totiž podepsaly novou, tentokrát již platnou, dohodu o dodávkách. Smlouva stanovila nové obchodní podmínky, pro Evropu se ale nic nemění. - více čtěte zde

Plyn však včera zůstal trochu nepochopitelně v Rusku. Další příslib teplejších zítřků dal dnes nad ránem šéf Gazpromu Alexej Miller. Dodávky se obnoví v osm, vzkázal. Jenomže více než hodinu po tomto termínu na cestě žádný plyn nebyl. Objevily se informace, že Gazprom poslal do Kyjeva jen objednávku, a opět se mohlo zdát, že zásobování zkolabuje.

Zhruba ve čtvrt na devět konečně potrubím, které vede z Ruska přes Ukrajinu do Evropy, začal plyn téci. Podle Naftogazu je Ukrajinská soustava připravena na přepravu 430 milionů metrů krychlových plynu za 24 hodin.

Řada zemí je v plynové krizi

Moskva zastavila dodávky plynu Kyjevu na Nový rok, protože se s Ukrajinci nedohodla na ceně plynu pro letošek. O sedm dní později se spor vyhrotil a dodávky zcela ustaly i pro evropské odběratele.

Rusko úplné zastavení odůvodnilo tím, že Ukrajina, jakožto tranzitní země, si prý všechen plyn po omezení dodávek nechávala pro sebe.

Některé evropské země zanedlouho začaly mít kvůli nedostatku plynu problémy. V Maďarsku a Bulharsku lidé v domácnostech trpěli zimou, na Slovensku zhruba tisíc velkých firem muselo ukončit výrobu. Vláda jim totiž omezila jeho přísun, aby mohla bezpečně uspokojit poptávku domácností.

Ukrajinskými plynovody za normální situace proudí do Evropy 80 procent ruského plynu, což představuje asi pětinu evropské spotřeby. Česká republika je na ruském plynu závislá ze 75 procent, ve skutečnosti ale svou spotřebu pokrývá zcela ruským plynem, který je levnější než plyn ze severních zdrojů.

Ukrajina se zdražení nevyhne

Dohoda, kterou podepsala včera Ukrajina s Ruskem, byla již druhá v pořadí. Tu první z minulého týdne Rusko neuznalo kvůli ukrajinskému dodatku na smlouvě. Ten mimo jiné říkal, že Ukrajina plyn pro Evropu nekrade.

Spor o plyn mezi těmito dvěma zeměmi trvá již několik let. Rusko tvrdí, že mu Ukrajina za dodávky dluží 2,1 miliardy dolarů. Ukrajina také nesouhlasila s plánovaným zdražením plynu, podle nejnovější dohody se mu však v budoucnu nevyhne.


VÝPADKY V DODÁVKÁCH PLYNU DO EVROPY

 Datum  Důvod výpadku
 3. - 11. března 1994  Gazprom citelně omezil dodávky plynu Bělorusku a Ukrajině kvůli dluhům těchto zemí vůči ruským plynařům. Rusko také tehdy obvinilo Ukrajinu, že neoprávněně odebírá plyn určený pro západní Evropu.
 1. - 4. ledna 2006  K zastavení dodávek Gazprom sáhl po neúspěšném jednání s Ukrajinou o zvýšení ceny za ruský plyn na západoevropskou úroveň. Krize skončila rámcovou dohodou mezi Ruskem a Ukrajinou o nových cenách. Dodávky do ČR byly stabilní.
 3. - 5. března 2008  Gazprom omezil Ukrajině dodávky plynu, protože Kyjev dlužil za dodávky z roku 2007 a odebíral plyn bez dohody pro další rok. Ukrajině Gazprom dodávky snížil o 50 procent, tranzit do Evropy nebyl narušen.
 1. - 20. ledna 2009  Gazprom přestal posílat plyn Ukrajině, protože se s ní nedohodl na plném splacení dluhu za staré dodávky a nové smlouvě s novými cenami.

Ukrajina bude platit Rusku za plyn evropskou tržní cenu, ještě letos ale dostane dvacetiprocentní slevu. Rusko zase zaplatí tranzitní poplatky v loňské výši, tedy 1,7 dolaru za přepravu jednoho tisíce metrů krychlových plynu na 100 kilometrů. Loni Ukrajinci platili za tisíc metrů krychlových plynu cenu 179,5 dolaru.

Věříte, že plynový spor mezi Ruskem a Ukrajinou definitivně skončil?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 26. ledna 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3248

Ano
Ano 462

, ,