VIDEO: Odpůrci komunismu donesli vládě petici s 57 tisíci podpisů

  • 163
Iniciátoři protikomunistické petice po poledni předali dopis pro premiéra a ministry. Ten obsahuje "šek" s téměř šedesáti tisíci podpisy lidí, kteří jsou pro senátní návrh na zrušení komunistické strany.

"Tímto symbolicky dáváme vládě novou třicetidenní lhůtu k předložení návrhu k projednání zákazu komunistické strany před Nejvyšším správním soudem," uvádí dopis.

Zástupci petičního výboru přinesli vládě i symbolický šek s více než 57 tisíci podpisy pod peticí Na komunisty si zvykat nechceme. "Chceme formou šeku odevzdat vládě podporu občanů, aby dostala odvahu návrh na zrušení komunistické strany podpořit," uvedl mluvčí petičního výboru Jan Cieslar.

Aktivisté na dnešek před sídlo vlády nesvolali žádnou demonstraci, přesto je příznivci přišli podpořit. "Nic jsme nesvolávali, nechtěli jsme dav před vládou," řekl iDNES.tv Cieslar.

Petici Na komunisty si zvykat nechceme podepsalo o víkendu dalších tisíc lidí. Politická reprezentace by se podle organizátorů podpisové akce měla postavit proti návratu komunistů k reálné politické moci. "Současní komunisté jsou pokračovatelé KSČ. Přitom tady existuje zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Je schizofrenní, když tu existuje strana, která si říká komunistická," myslí si Cieslar.

Politici by se podle organizátorů petice měli postavit proti veřejné propagaci komunismu i ostatních hnutí, která směřují k potlačení práv a svobod. Signatáři podporují výzvu některých senátorů na zrušení KSČM. "Jedině vláda nebo prezident může dát podnět k iniciování soudního zákazu KSČM," naznačil Cieslar, proč se vypravili s "šekem" k vládě.

Podpisová akce odstartovala loni, symbolicky 17. listopadu. "Vznik petice inicioval výsledek podzimních krajských voleb a věta předsedy největší opoziční strany, že si na komunisty zvykneme," vysvětlil iDNES.tv Cieslar.

Signatáři požadují mimo jiné zavedení povinné výuky novodobých českých dějin, i po roce 1945, kde většina učitelů končí. Dále by podle podepsaných pod peticí měli politici podpořit vzdělávací, kulturní a společenské projekty, které by informovaly společnost o zločinnosti všech totalitních režimů. Vyzývají také k dokončení nápravy zločinů komunistického režimu v Československu.

Další akcí, kterou organizátoři petice připravují, bude po předání dopisu vládě demonstrace na pražském Újezdu. Zde se odpůrci komunistické strany sejdou u pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video