LotR: Conquest

Lord of the Rings: Conquest - nesplněná očekávání

  • 37
Na multiplayerovou akci podle Pána Prstenů jsme se hodně těšili, nakonec ale musíme konstatovat zklamání.
60

Lord of the Rings: Conquest

Platforma: PC
Výrobce: Pandemic Studios

  • na odreagování to není špatné
  • možnost zahrát si za hrdiny
  • velmi jednoduché pojetí
  • nevalný rozsah úrovní

Hodně jsme se na tuhle multiplayerovou akci těšili, ale nakonec nás zklamala. Představovali jsme si epické bitvy a namísto nich jsme dostali tupou komorní rubačku v zastaralém hávu.

Herní karta

Lord of the Rings: Conquest (PC)Pán Prstenů je rozhodně grandiózní značka. Obzvlášť poté, co s ní dokázal Peter Jackson. Filmová trilogie jakoby zaprášenému Tolkienovu dílu dodala nový lesk. Filmy trhaly návštěvnostní rekordy a dosud patří k těm nejúspěšnějším vůbec.

Pomalu, ale jistě se na ně však přece jen začíná zapomínat. Přicházejí nové blockbustery, nové příběhy a není v moci průměrného jedince mít v hlavě stále zážitky z několik let starých snímků.

Ostatně, ne nadarmo vycházela většina her na motivy Pána Prstenů a obzvlášť jeho filmového zpracování v dobách, kdy licence frčela. Ovšem jejich autorům se bohužel nepodařilo pojmout hloubku univerza a povětšinou šlo o zbytečné rychlokvašky. Rádi vzpomínáme akorát na strategii Lord of the Rings: Battle for Middle Earth a také stále aktuální LOTR Online má co nabídnout. Ale co třeba nějaká pořádná akce?

Lord of the Rings: Conquest (PC)Ta se dosud, až na pár bezhlavých rubaček, neurodila. Proto jsme s nadějemi sledovali vývoj Lord of the Rings: Conquest od zkušených Pandemic Studios.

Příslib epické multiplayerové akce, navíc vyztužené dvojicí kampaní i pro sólisty a především možnosti zahrát si nejen za ty hodné, ale i za zlé – to se nám hodně zamlouvalo a právem jsme se těšili na jakési finální a povedené završení současných her podle Pána Prstenů. Jaké však bylo naše překvapení, když se téměř nic ze slibů nenaplnilo?

Inu, v něčem autoři slovo dodrželi. LOTR: Conquest tak skutečně je především síťovou střílečkou, která vám umožní bojovat ve známých bitvách, jež jste mohli vidět ve filmech a číst si o nich v knihách. To je vynikající výchozí bod, jenže to provedení…Pokud jste četli některéLord of the Rings: Conquest (PC) z nadšených preview o tomto titulu, budete zákonitě zklamáni. Z epického pojetí je totiž rázem komorní rubačka, v níž si sice v menu můžete navolit slavné bitvy, ale v jejich průběhu je pomalu ani nerozpoznáte.

Jedním z největších neduhů hry jsou totiž příliš malé mapy. Tak malé, že krátce po začátku partie v nich budete o spoluhráče i protihráče zakopávat. Prakticky okamžitě se většina borců slije na jednu hromadu, kde se rubou hlava nehlava.

Jistě, pro větší intenzitu akce je to chvályhodný příspěvek, ale domníváme se, že by tohoto stavu šlo docílit i jinými prostředky. Co takhle velké, vzdušné úrovně, do kterých by se vešlo třeba šedesát hráčů? Aktuální stav je totiž takový, že mapy sestávají z několika koridory Lord of the Rings: Conquest (PC)pospojovaných místností, v nichž se pere maximálně šestnáct hráčů. Ano, na první pohled to vypadá, že jich tu pobíhá mnohem více, ale jak už bylo řečeno – jde pouze o klamný dojem daný až zarážející malostí úrovní.

Ty jsou navíc velmi rozporuplně ohraničeny. Leckdy se totiž podíváte na otevřené pláně, kde by člověk předpokládal přece jen větší volnost než v interiérech. Ale chyba lávky. Opět je tu vyhrazeno jen velmi malé kolbiště, akorát jste navíc upozorněni na perimetr, ve kterém se smíte pohybovat. Zdánlivě sice lze jít i za něj, ovšem hrdina v takovém případě umírá. To tedy není zrovna elegantní řešení.

Atmosféru se autoři snažili budovat tak, že například na Peleanorských pláních bojujete na bojišti, které je obklopeno kulisami mlátících se bojovníků. Nenechte se ale splést – ti do hry nijak nezasahujíLord of the Rings: Conquest (PC) a jakmile se k jejich hloučku přiblížíte, umíráte. Pokud tímto způsobem chtěli autoři zachraňovat atmosféru, tak se jim to vážně nepovedlo.

Místa, na které se podíváte, znějí skutečně lákavě. Bitvy o Helmův žleb či u Minas Tirith nebo Minas Morgul, to jsou naprosté vrcholy. Ale jak už jsme zmínili, zpracování ani jednoho z třinácti bojišť nestojí za vyzdvižení. To se týká jak jejich funkčního, tak uměleckého designu. Často si ani nebudet připadat jako ve hře podle Pána Prstenů.

 Některé z dalších her na motivy Pána Prstenů

The Lord of the Rings Online
"Očekávané MMORPG The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar nemělo zrovna na růžích ustláno a autoři z Turbine zhruba v polovině vývoje začali znovu od píky, aby hráčům přinesli co možná nejlepší zážitek. Hra získala podstatně lepší podobu než kdyby vyšla kdysi jako Middle-earth Online a RPG pozitivní dobrodruzi se na novou onlinovku začali těšit i přesto, že se vývojáři s předchozími tituly jako Asheron's Call 2 nebo Dungeons and Dragons Online nijak zvlášť nepředvedli."
- číst dobovou recenzi (85%)

Lord of the Rings: Battle for Middle-Earth
"Hra, která nepotřebuje bombastické avízo v perexu: parádně vypadající realtimová strategie, kde si splní dětské sny všichni, kteří kdy toužili po tom stanout v čele ohromujících armád Železného pasu či Mordoru, nebo vlastní rukou vést obranu bílého města Minas Tirith. Bitva o Středozem právě začíná!"
- číst dobovou recenzi (94%)

Lord of the Rings: The War of the Ring
"Skalní tolkienisté (a desetinásobný čtenář Pána prstenů to snad posoudit může) zřejmě hru zavrhnou. Nedokáže navodit specifickou atmosféru příběhů ze Středozemě ani audiovizuálně, ani hratelnostně. Přestože si bere to nejlepší z Age of Mythology, Warcrafta III a dalších oblíbených realtimových strategií poslední doby, implementace zábavných herních prvků je rozporuplná, hru sráží špatná AI a design misí je slabý."
- číst dobovou recenzi (55%)

The Lord of the Rings: Two Towers
"LOTR - Two Towers je vlastně stařičkým Golden Axe posazeným do prostředí dvou filmů od Petera Jacksona se vším všudy. Grafická a hudební extáze, která ovšem trvá pouhopouhých šest hodin. Licence se EA chytili za všechny konečky, dočkáte se tedy snůšky příjemných bonusů, které rozhodně neurazí žádného příznivce J. R. R. Tolkiena. Osoby, čekající od hry něco jiného než bohapusté mlácení nepřátel, nechť dají ruce okamžitě pryč!"
-
číst dobovou recenzi (65%)

The Lord of the Rings: The Third Age
"Konečně je to tu. A není žádným překvapením, že jde o RPG. Jaký jiný herní styl, by mohl vytěžit z fantasy světa víc než právě tento žánr? Samozřejmě, nemůžeme očekávat, že bude upovídané a rozsáhlé jako tituly pro PC (upřímně, někteří z nás jsou rádi, že tomu tak není), ale také nečekejte, že Third Age dohrajete za pět hodin. S hlavními hrdiny se totiž dostanete do téměř všech prostředí, které jsme měli šanci vidět na stříbrném plátně."
-
číst dobovou recenzi (80%)

A jak probíhá samotný boj? Inu, hodně záleží na tom, jakou z bojových tříd si zvolíte. Na výběr je bojovník, mág, lučištník a špeh. Všichni mají v podstatě tři základní útoky, u mága jde částečně o ozdravnou schopnost vůči ostatním členům týmu. O vyvážení se příliš hovořit nedá.Lord of the Rings: Conquest (PC) Čaroděj je jednoznačně nejslabším povoláním, na které budete ve hře narážet zřídkakdy.

Bojovník je klasickou mašinou na zabíjení, a když už se dostane na tělo zbylým třem třídám, nemají tyto šanci se ubránit. Možná nejtužší jsou tak bitky bojovníků mezi sebou, ale že by šlo o nějaký zázrak, to se také říct nedá. Kromě tří základních úder spojovatelných do komb jsou tu ještě další speciální akce. Při boji se ale nebudete moc rozmýšlet, kterou z nich použijete a nakonec zjistíte, že mydlíte do všeho.

Velmi silným povoláním je také lučištník, který dokáže nepřátele likvidovat i z větší dálky, a to s překvapivou přesností. Pokud se na vás některý z nich zaměří, budete asi dost frustrováni. To samé platí pro špeha,Lord of the Rings: Conquest (PC) který je sice v základu docela slabý a v přímém porovnání neobstojí, může se ale zneviditelnit a na nepřátele útočit zezadu. Tehdy mu stačí jeden úder a je po vás. Vyváženost si tedy představujeme jinak. Rozhodně tak, aby nepůsobila tak silné pocity frustrace.

Je přitom docela jedno, na jakou stranu barikády se dáte. Jak dobráci, tak padouši mají úplně stejné třídy, oplývající na chlup shodnými schopnostmi, a tak jediný rozdíl představuje jejich zjev. Trochu málo, zdá se nám.

Koncept hry je postaven na tradičním módu, který představil už Battlefield či Star War: Battlefront (od stejných autorů jako Conquest a hodně, hodně podobná hratelnost). Musíte se snažit o zabírání kontrolních bodů rozmístěných po mapě, na jejichž základě potom získáváte body. Tým, který jich má o padesát více než protivník, může do hry vyslat hrdinu, kterýmLord of the Rings: Conquest (PC) se stává nejlepší hráč. Jen škoda, že třeba Aragorn nebo Legolas (ale i ostatní) mají stejné schopnosti jako třídy, ze kterých pocházejí. Jen jsou o něco silnější.

Po technické stránce je Lord of the Rings: Conquest přinejlepším průměr, a pokud jste se nechali zlákat reklamními obrázky, tak vězte, že skutečnost je o několik tříd horší. Výhodou je, že se hra aspoň docela dobře hýbe i na slabších strojích.

Lord of the Rings: Conquest jsme v recenzi pohanili, a to po právu. Po všech těch velkolepých slibech si to zaslouží. Nejde sice o špatnou hru, ale rozhodně ne hodnou slavné značky a řečí o epickém multiplayerovém zážitku. Tohle totiž není více než jen síťová, krajně netaktická rubačka, kde se krátce po začátku melou všichni na jedné hromadě.

A pokud jste se těšili na singleplayerové kampaně, vězte, že za pár desítek minut vás to rubání do tupé umělé inteligence přestane bavit. V multiplayeru hra vydrží o něco déle, ale žádná trvalka z ní určitě nebude. Když už hra podle licence vychází s takovým zpožděním oproti své předloze, bylo by záhodno, kdyby si s ní dali autoři aspoň práci. To se v tomhle případě nestalo.


Hodnocení hry

Redakce

60 %

Čtenáři

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 913 čtenářů

Témata: bitka