Kouřové stopy prozrazují, z kterého místa v pásmu Gazy byly vypáleny rakety proti Izraeli. (18. ledna 2009)

Kouřové stopy prozrazují, z kterého místa v pásmu Gazy byly vypáleny rakety proti Izraeli. (18. ledna 2009) | foto: Baz RatnerReuters

Radikálové z Gazy navzdory příměří ostřelovali raketami Izrael

  • 605
Rakety odpálené z pásma Gazy zasáhly ráno jihoizraelské město Sderot. Útok přišel jen pár hodin poté, co začalo platit jednostranné příměří vyhlášené židovským státem. Izrael odpověděl leteckým útokem na stanoviště ostřelovačů. Ozbrojenci v Gaze také napadli izraelskou vojenskou hlídku.

"Bylo odpáleno přinejmenším pět raket a čtyři z nich zasáhly otevřená prostranství poblíž města Sderot," citovala agentura Reuters mluvčího izraelské armády. Raketový útok si nevyžádal žádné životy. Rychlá odpověď izraelského letectva na hnízdo útočníků u města Chán Júnis oběť má, zdravotníci ohlásili smrt jednoho civilisty.

První incident od začátku platnosti příměří se odehrál u uprchlického tábora v pásmu Gazy, kde ozbrojenci Hamasu stříleli po izraelské hlídce. "Izraelští vojáci opětovali palbu ze země a ze vzduchu a viděli, že střelci byli zasaženi. Sami neutrpěli žádné ztráty," uvedl armádní mluvčí.

Izraelští vojáci už v prvních hodinách po vyhlášení klidu zbraní opustili město Bejt Lahíja, jednu z bašt radikálů pro odpalování raket do Izraele. Palestinští zdravotníci našli v troskách tamních budov a v okolí přes 95 těl, většinou ozbrojenců.

Civilisté, kteří kvůli bojům opustili své domovy, se začali do města vracet. Izrael také otevřel hlavní silnici vedoucí ze severu na jih, kterou obsadil jako jednu z prvních na počátku pozemní ofenzivy. Izraelské tanky tam ale zůstávají.

O jednostranném zastavení bojů rozhodl v sobotu večer izraelský bezpečnostní kabinet. Platit začalo hodinu po půlnoci středoevropského času. Příměří má po 22 dnech bojů ukončit nejrozsáhlejší izraelskou vojenskou akci v pásmu Gazy, zaměřenou proti hnutí Hamas.

PŘEČTĚTE SI

Izrael schválil jednostranné příměří v Gaze, Hamas dál hrozí útoky

Podle premiéra Ehuda Olmerta se podařilo dosáhnout všech cílů ofenzivy. Izrael ale vojsko stáhnout nehodlá, dokud Hamas nepřestane s ostřelováním. Izraelské jednotky zůstávají v pásmu a jsou připraveny odpovědět silou na útoky radikálů. Palestinské území navíc kontrolují helikoptéry a bezpilotní letadla.

"Pokud hrozí nebezpečí, že bude Hamas úmyslně porušovat příměří a my budeme muset znovu zahájit ofenzivu proti hnutí, tak musíme být se stahováním jednotek zdrženliví. Pokud příměří vydrží, můžeme začít odcházet," řekl mluvčí izraelského premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev.

Prohlášení Hamasu nedávaly zpočátku míru velkou šanci - radikální hnutí pohrozilo, že nepřestane útočit, dokud se Izraelci z pásma zcela nestáhnou. Později ale vyhlásilo v pásmu okamžité příměří a vyzvalo Izrael, aby jednotky židovského státu pásmo do týdne opustily.

přečtěte si

Hamas přistoupil na příměří, Izraeli dal týden na odchod z Gazy

Podobný požadavek vyslovil i předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. "Příměří je důležité a potřebné, ale nedostatečné," řekl. "Je třeba, aby se Izrael zcela stáhl z Gazy a otevřel hraniční přechody, aby umožnil přísun pomoci pro palestinské obyvatelstvo Gazy."

Hamas dnes ráno podle agentury DPA začal šířit v pásmu letáky, v nichž vyhlášení jednostranného příměří označuje za své vítězství. Zároveň gratuluje palestinskému lidu za ozbrojený odpor, který "způsobil nepříteli těžké ztráty a přinutil ho k jednostrannému ústupu".

Izraelští vojáci se vracejí z mise v Gaze zpět do vlasti. (18. ledna 2009)

Izrael oznámil, že je připraven výrazně posílit dodávky potravin a léků do pásma Gazy, bude-li jím vyhlášené příměří dodržováno. Vyloučil ale zrušení blokády pásma, dokud nebude osvobozen izraelský voják, držený už dva a půl roku v zajetí radikály z pásma.

"Jestliže klid zbraní vydrží, nebude problém výrazně zvýšit humanitární pomoc obyvatelům pásma Gazy. Jestliže příměří bude dodržováno, budeme spolupracovat s mezinárodním společenstvím na rekonstrukci," citovala agentura Reuters mluvčího premiéra Olmerta Marka Regeva.

"Nic bližšího úplné normalizaci situace na přechodech ale nepřipadá v úvahu, dokud voják Gilad Šalit zůstává zajatcem," zdůraznil. Šalit byl zajat při přeshraničním útoku palestinských radikálů na izraelské vojenské stanoviště v červnu 2006.

Palestinci v pásmu Gazy u svých zničených domovů (18. leden 2009)

Izraelská ofenziva v pásmu Gazy zahájená 27. prosince leteckým bombardováním, si vyžádala přes 1 200 životů na palestinské straně, raketové útoky Hamasu zabily tři izraelské civilisty a v bojích zahynulo deset izraelských vojáků.

Palestinský statistický úřad odhadl škody na infrastruktuře v Gaze způsobené izraelskou ofenzivou na více než 9,5 miliardy korun. 

Topolánek a Schwarzenberg letěli do Egypta

Situaci v pásmu Gazy se i po vyhlášení jednostranného příměří se chystá řešit summit v Šarm aš-Šajchu, svolaný egyptským prezidentem Husní Mubarakem. Hlavním bodem má být snaha docílit oboustranné dohody, kterou by následovalo stažení izraelských vojsk z pásma. A také jak zabránit, aby se konflikt opakoval.

"Představitelé zemí chtějí probrat, jak se vyvarovat opakování této tragédie a jak společně pracovat na obnově Gazy," uvedl mluvčí egytského ministra zahraničí Hossam Zaki.

Kromě francouzskéo prezidenta Nikolase Sarkozyho, předsedy palestinské autonomie Mahmúda Abbáse či generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna se ho zúčastní přední evropští představitelé včetně českého předsednictví EU. Premiér Mirek Topolánek a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg odletěli do Egypta už dopoledne.

"Cílem schůzky je přijmout strategii pro dosažení trvalejšího příměří v Gaze a zajištění humanitární pomoci," přiblížila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Z Egypta se státníci přesunou do Izraele, kam je na večeři pozval izraelský premiér Ehud Olmert, který podle izraelských médií na summit nepojede. Zástupci Hamasu nebyli podle agentury AP do Šarm aš-Šajchu pozváni.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video