Michal Viewegh se stal autorem bestselleru roku 2008. Knižní trh ovládl titulem Román pro muže.

Michal Viewegh se stal autorem bestselleru roku 2008. Knižní trh ovládl titulem Román pro muže. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bestsellerem roku 2008 je Vieweghův Román pro muže

  • 6
Viewegh, Svěrák, Nesvadbová. Kdyby loni česká literatura pořádala mistrovství republiky a kritériem pro výhru byl počet prodaných knih, ti tři by stanuli na stupních vítězů.

Michal Viewegh. Román pro mužeZjistit, jaké knihy byly loni nejprodávanější, není nic jednoduchého. Svaz českých knihkupců a nakladatelů zveřejňuje každý týden na internetu žebříček nejžádanějších titulů, který ovšem vzniká poměrně složitou statistickou operací.

Vytváří ho Mária Olšanská, podle níž je jediný správný způsob získávání dat prodejnosti přímo od knihkupců. "Nabízejí se teoreticky tři skupiny subjektů: nakladatelé, distributoři a knihkupci," říká Olšanská s tím, že nakladatele a distributory může člověk využívat při vytváření žebříčků za delší časové období, než je týden. Cesta knihy od nakladatele ke čtenáři je dlouhá, a než si ji čtenář koupí, leží výtisk v knihkupectví, cestuje s distributorem, je ve skladu u nakladatele.

Nejprodávanější knihy pro dospělé

1. Michal Viewegh: Román pro muže
od nakladatele: 100 000 kusů
2. Zdeněk Svěrák: Povídky
od nakladatele: 60 000 kusů
3. Barbora Nesvadbová: Pohádkář
od nakladatele: 35 000 kusů
4. Hugh Laurie: Obchodník se smrtí
od nakladatele: 40 000 kusů
5. Jaroslav Kmenta: Kmotr Mrázek II
od nakladatele: 25 000 kusů
6. Dick Francis: Mrtvý dostih
od nakladatele: 41 000 kusů
7. Tereza Boučková: Rok kohouta
od nakladatele: 36 000 kusů

Proč se liší čísla a pořadí: Pořadí žebříčku vychází z reálného prodeje knih, který sleduje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. U tohoto žebříčku (vždy první řádek) čísla nejsou, jsou prakticky nezjistitelná. Ve druhém řádku přinášíme údaje od nakladatelů, jejich čísla však většinou zahrnují i knihy vyexpedované od nakladatele k distributorovi – tedy i dosud neprodané knihy, které třeba ještě leží na pultech obchodů. Tedy vyšší číslo v nižším pořadí znamená, že část nákladu je ještě u distributora či v knihkupectví.

Proto Svaz knihkupců využívá přímo čísla prodejnosti od knihkupců. Ti vyplňují speciální internetový dotazník, který každý týden odesílají právě Márii Olšanské. Vyvstává však otázka: kolik knihkupců musí dotazník vyplnit, aby získané údaje byly věrohodné? Liší se i sortiment – v knihkupectví nakladatelství Paseka v Litomyšli seženete jiné knihy než v NeoLuxoru na Václavském náměstí v Praze nebo ve specializované prodejně skript.

Ručně psané a stříbrem zdobené vydání knihy The Tales of Beedle the Bard (Bajky barda Beedla) od Joanne K. Rowlingové

"Zkonstruovat za této situace významný statistický vzorek knihkupeckých prodejen prakticky není možné. Tak jsme se nakonec rozhodli otevřít vytváření žebříčku všem knihkupectvím, která o to budou mít zájem, a proti velkým statistickým odchylkám bojovat prostě tím, že se pokusíme získat pro sběr dat co nejvíce knihkupců," vysvětluje Olšanská.

Knihy šampionky

A tak se díky této ženě můžeme dozvědět třeba to, že na letní dovolenou odjížděli Češi s Pohádkářem Barbory Nesvadbové, s Mrtvým dostihem Dicka Francise a opravdu tlustou knihou Ildefonsa Falconese Katedrála moře a svým ratolestem na prázdniny koupili Harryho Pottera a relikvii smrti. Před Vánocemi žebříčku vévodily Svěrákovy Povídky, tradičně Michal Viewegh tentokrát s Románem pro muže a Obchodník se smrtí televizního dr. House Hugha Laurieho, objevil se i druhý díl Kmentova úspěšného Kmotra Mrázka.

. Ukázka z Románu pro muže

Spisovatel Michal Viewegh vydal ve čtvrtek svou dvacátou knihu. Protiváhu k úspěšnému Románu pro ženy nazval Román pro muže. Výlet dospělých sourozenců, zkorumpovaného soudce, výroky českých politiků a hlavně třináctou komnatu mužského světa – to všechno autor v nové knize slibuje.

Děti dostávaly pod stromeček hlavně Bajky Barda Beedleho, tedy opět britskou kouzelnici J. K. Rowlingovou. Na začátku loňského roku ještě dozníval zájem o výtečně přeložené Grassovy paměti Při loupání cibule, v březnu byl největší zájem o McCarthyho Pulitzerovou cenou ověnčenou Cestu, v květnu nastoupila Tereza Boučková, která se s Rokem kohouta objevovala v žebříčcích prodejnosti až do říjnové smršti způsobené Vieweghem.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů zná už také celkový loňský prodej knih. Vyhrál Viewegh s Románem pro muže, jehož náklad podle slov Martina Reinera z nakladatelství Druhé město překročil sto tisíc. "Stihl to za dva měsíce od vydání a rozehnal mé i autorovy obavy, že se nad původní českou tvorbou smráká," říká s trochou nadsázky
Reiner.

V závěsu za ním jsou Svěrákovy Povídky a pomyslnou bronzovou medaili získal Pohádkář Barbory Nesvadbové. Knihám pro děti vévodila J. K. Rowlingová, překvapivé je čtvrté místo Malého prince – ostatní knihy jsou horkými novinkami, ale Malý princ vyšel u nás poprvé v roce 1959.

Půjčte mi Nerudu

Sociologie literatury, což je společenské bádání o literatuře, knihách a o čtenářích, ví, že oficiální žebříčky prodejnosti nemusí být tím jediným ukazatelem čtenosti knih. Sociologové literatury sledují třeba, které knihy se nejvíc kradou (takhle byl prokázaný velký zájem o Dostojevského v městských knihovnách), které se nejvíc půjčují, které kolují v rodinách a mezi známými.

V bajkách chybí Potter, ale to vůbec nevadí

Bajky barda Beedleho vypadají na první pohled řídce. Je to tenká kniha, alespoň pro ty, kteří byli zvyklí, že každý díl Harryho Pottera je tlustší a dobrodružnější.

Fakt, že si knihu někdo koupí, ještě neznamená, že ji i přečte, a naopak jeden výtisk knihy může číst velký počet čtenářů. To se však měří mnohem hůř než prodejnost titulů v knihkupectvích. Navíc z výzkumů bohemisty Jiřího Trávníčka víme, že Češi také hojně navštěvují knihovny.

Tam je nejoblíbenější povinná četba – před Vieweghem vedou na celé čáře Malostranské povídky, Kytice či Máj. Pokud je však někdo nově vydá, mezi nejprodávanější knihy se tahle klasika nedostane, ani když ji nakladatel spojí třeba s knihou o filmu, jak tomu bylo loni v případě F. A. Brabce a jeho/Máchova Máje.

Zdeněk SvěrákHugh Laurie

Další statistiky ještě nejsou hotové. V roce 2007 vyšel rekordní počet titulů – přes 18 tisíc – a netrpělivě se čeká, zda jsme tento rekord loni překonali. Tuto statistiku však zpracovává Národní knihovna a její výstup schvaluje ministerstvo kultury, což může trvat i do března, ze zákona je totiž nutné dokončit ji během prvního čtvrtletí následujícího roku.

K rekordně velkému číslu bychom mohli dospět u celkového prodeje knih na kusy – ale to bychom museli začít zase u nakladatelů a vzít na sebe riziko, že za prodané budeme považovat i knihy ležící ve skladech knihkupectví, nebo objet všechna knihkupectví v republice a vysbírat od nich data o prodeji od 1. ledna do 31. prosince 2008. Společně se sociology literatury tedy sledujme spíš trendy a návyky čtenářů než rekordní čísla. Zvláště když ty nejprodávanější tituly zdaleka nemusí být těmi nejlepšími.