Slavný spisovatel sir John Mortimer podlehl vleklé nemoci

Slavný spisovatel sir John Mortimer podlehl vleklé nemoci | foto: Murdo Macleod/Guardian

Zemřel sir John Mortimer, autor advokáta Horáce Rumpolea

  • 0
Po dlouhé nemoci zemřel ve věku pětaosmdesáti let britský dramatik a spisovatel sir John Mortimer. Známý byl nejen jako spisovatel, ale také jako autor scénářů k filmům jako Čaj s Mussolinim nebo Talár a ptačí zob.

Souhrnné Mortimerovo dílo čítá více než padesát knih, her a scénářů. "Je to obrovská ztráta pro široký okruh jeho fanoušků a přátel. Lidé milovali nejen Rumpolea, ale také ostatní díla, která napsal," říká ředitelka dramatické tvorby BBC Alison Hindellová.

OHROMNÁ ZTRÁTA

"Je to ztráta pro všechny, kteří milovali nejen Rumpolea, ale i další jeho díla."

Mortimer začal svou profesní kariéru ve čtyřicátých letech jako obhájce. Zkušenosti, které mu profese přinesla, pak zúročil právě v literární tvorbě - platí za jednoho z nejplodnějších britských spisovatelů a scenáristů 20. století.

Sir John Clifford Mortimer vystudoval práva na Oxfordu. Do stavu soudních obhájců byl přijat v roce 1948 a o osmnáct let později se mohl pyšnit titulem královský rada.

Jeho specializací bylo rodinné právo a rozvodové případy, později ale přešel k právu trestnímu. "S vrahy je příjemnější spolupráce než s rozvádějícími se páry," komentoval tehdy svůj "přestup" - s typickou sarkastickou nadsázkou.

ROZHOVOR S JOHNEM MORTIMEREM

Do šlechtického stavu byl Mortimer povýšen v roce 1988, a to za svou literární činnost. Nedávno pak obdržel i cenu za celoživotní zásluhy. Kromě čistě literární tvorby je Mortimer známý i jako autor filmových scénářů, rozhlasových a televizních her - včetně populární adaptace románu Já, Claudius.

Mortimer ale přes své literární úspěchy na advokacii nezanevřel - provozoval právnickou činnost až do konce sedmdesátých let. Postava Rumpolea mu ale tehdy díky své popularitě darovala takovou svobodu, že se do soudní síně vracel pouze příležitostně.

Jako právník se účastnil obhajob v některých mediálně známých soudních sporech - mezi ně patřil například proces s nakladatelstvím Penguin Books kvůli vydání Lawrencovy knihy Milenec lady Chatterleyové či případ skupiny Sex Pistols.