Architekt Jan Kaplický

Architekt Jan Kaplický | foto: Radek Miča, MAFRA

Zemřel architekt Jan Kaplický. V den, kdy se mu narodila dcera

V Praze zemřel renomovaný architekt Jan Kaplický, kterému se čerstvě narodila dcera Johanka. V dubnu by oslavil 72 let. V Česku se stal všeobecně známým díky kontroverznímu návrhu nové budovy Národní knihovny v Praze.

"Je to další postava české kultury, kterou udolala česká malost," reagoval pro ČTK na architektovu smrt bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

"To, co se dělo s jeho vítězným návrhem pro Národní knihovnu, jak to bylo zatraceno a zpochybněno, mu ubralo na životě. Hanba těm, kteří na něj kydali hnůj," prohlásil Kaplického blízký přítel, zpěvák a architekt Pavel Bobek.

Jan KaplickýPodle agentury ČTK Kaplický zkolaboval na ulici nedaleko Vítězného náměstí v Praze. Záchranku přivolal kolemjdoucí.

"Informaci jsme dostali šest minut po osmé večerní. Na základě tísňového volání vyjela záchranná služba do ulice Československé armády. Tam už byli policisté a prováděli resuscitaci," řekla iDNES.cz tisková mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Pokusy o oživení však byly bezúspěšné. "Životní funkce se nepodařilo obnovit," dodala Ernestová. Podle ní lékařka, která byla povolána k záchraně muže bez dokladů, v muži poznala Kaplického.

Totožnost muže později podle zdroje iDNES.cz potvrdili i příbuzní včetně filmového producenta Jaroslava Boučka, otce Kaplického manželky Elišky.

"Oficiálně můžeme sdělit, že jsme v ulici Československé armády nalezli mrtvého muže ve věku 71 let. Cizí zavinění úmrtí nebylo zjištěno," sdělil iDNES.cz mluvčí pražské policie Ján Mikulovský.

Kaplického manželka Eliška, kterou si architekt vzal v roce 2007, porodila ve středu odpoledne dceru Johanku. "Porod proběhl v pořádku, Eliška i dítě jsou v pořádku," řekl iDNES.cz bratr architektovy manželky. - čtěte Manželka architekta Kaplického porodila dceru Johanku

Jan Kaplický - všechny články

Jednasedmdesátiletý Kaplický žil trvale v Británii od roku 1968, kdy emigroval z Československa. V Česku ho proslavil návrh "chobotnice", knihovny, která měla nahradit nevyhovující prostory v Klementinu.

Dalším jeho českým projektem je stavba "rejnoka", paláce kultury, který navrhl pro České Budějovice. Ten by měl pojmout až 1 400 lidí, počítá se s dvěma koncertními sály, restauracemi a kavárnami. - čtěte více o rejnokovi zde

Reakce z blogu

Kde je klobouk na stavbu Kaplického knihovny?

Loni v říjnu se Kaplický stal prvním člověkem, který odmítl českou státní cenu. Ty každý rok uděluje ministerstvo kultury za přínos v oblasti literatury, divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Sedmičlenná porota mu cenu přiřkla za mimořádné architektonické dílo doma i v zahraničí.

Kaplickému však vadily průtahy kolem stavby knihovny na pražské Letné, která přes vítězství v architektonické soutěži dodnes nestojí, ale i to, že k zastavenému projektu neobdržel oficiální vyjádření ministerstva kultury. Nelíbil se mu ani způsob, jakým se o ceně dozvěděl.

Architekt Jan Kaplický

Jan KaplickýJan Kaplický se narodil 18. dubna 1937 v Praze, kde také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. Od své emigrace v roce 1968 dlouhodobě žil ve Velké Británii, kde v roce 1979 založil společně s Davidem Nixonem architektonické studio Future Systems.


Svoji architekturu navrhoval ve stylu high-tech, v posledních letech experimentoval s organickou architekturou, která se inspiruje přírodními tvary. Spolupracoval s předními světovými architekty, například Richardem Rogersem či Normanem Fosterem.
Společně s Amandou Levete, která se na sklonku 80. let stala jeho profesní i životní partnerkou (narodil se jim syn Josef), byli jedinou britskou společností, která pracovala pro NASA. Tato zkušenost ovlivňuje praxi ateliéru dodnes.


Jan Kaplický je držitelem mnoha ocenění. Nejprestižnějším je britská cena za architekturu Stirling Prize za stavbu Lord's Media Centra na londýnském kriketovém stadionu. V poslední době zaujal architekt světovou veřejnost především stavbou obchodního domu Selfridges building v Birminghamu, za kterou získal mnohá významná ocenění a došel všeobecného uznání. V nedávno uveřejněném přehledu nejvýznamnějších moderních staveb na světě, který otiskl The Independent, je Jan Kaplický zastoupen hned dvěma výše zmíněnými stavbami.

Vše Národní knihovně

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue