Průkazky městské hromadné dopravy, s nimiž mladý student cestoval po hlavním městě. | foto: Archiv Jiřího Palacha

ČT hrozí soud za použití rozhovoru s popáleným Palachem

  • 331
České televizi hrozí žaloba kvůli dokumentu "Poselství Jana Palacha", který odvysílá zítra. Soud zvažuje psychiatrička Zdenka Kmuníčková, jež 17. ledna 1969 nahrála rozhovor s umírajícím studentem. Jeho podstatnou část použila v dokumentu režisérka Kristina Vlachová a Kmuníčková s tímto krokem nesouhlasí.

Okolnosti smrti Jana Palacha, jenž se upálil 16. ledna 1969 na protest proti okupaci Československa, vyvolávají i po čtyřiceti letech žaloby, soudní spory a emoce. Tehdejší události se citelně dotýkají jejich účastníků i dnes.

Jeden soudní spor s ČT Kmuníčková už před lety vyhrála. Televize tehdy naznačovala, že psychiatrička Palacha natáčela pro potřeby StB. Televize se pak musela omluvit a zaplatit 400 tisíc korun odškodného.

"Neumím si představit, že bych ten rozhovor nepoužila. Jan Palach v něm vysvětluje motivy svého činu," říká režisérka Vlachová.

Kmuníčková s ní nesouhlasí: "Laická veřejnost nepochopí pravý smysl rozhovoru psychiatra s trpícím pacientem, kdy jsem se snažila získat informace o dalších ‚živých pochodních‘, jak se tehdy říkalo studentům, kteří se údajně připravovali k sebeupálení. Dalším obětem bylo nutné zabránit."

Neznámé fotografie Jana Palacha

Palach při koupání na výletě v Kostelci nad LabemJaké byly motivy sebeupálení Jana Palacha? A jak prožil poslední hodiny? Na tyto a mnohé další otázky odpovídají kriminalisté, kteří před čtyřiceti lety studentovu smrt vyšetřovali. S jejich pečlivě zpracovanými dokumenty se veřejnost seznamuje vůbec poprvé. - čtěte Badatelé ukázali neznámé fotografie Jana Palacha

Unikátní rozhovor je podle Kmuníčkové vytržen z kontextu doby. Vylučuje i to, že nebyla v rozhovoru s Palachem šetrná. "Dokonce mne ČT obviňovala, že ho mučím, že je to neetické, že jsem spolupracovala s StB. Pro mne to ale bylo velmi osobní a otřásající. A teď se otvírá pomluva, že jsem nizozemskému novináři Dicku Verkijkovi prodala nahrávku rozhovoru za pět set marek."

Popálenému Palachovi prý chtěla ulehčit odchod

Všechny ty dny si prý s popáleným pacientem prožila a protrpěla jen proto, že mu chtěla ulehčit, aby odešel v klidu. "Náznaky, že s tou páskou kšeftuju, jsou už příliš."

Režisérka Vlachová nezastírá nervozitu. Na druhé straně oceňuje, že vedení ČT se za odvysílání mimořádně silného a v mnoha ohledech objevného dokumentu postavilo. I když si autorská práva na rozhovor s Palachem nárokuje Kmuníčková.

Vedoucí právního oddělení ČT Vladimíra Vocetková říká, že většinu připomínek psychiatričky dokumentaristé akceptovali. "I proto ten pořad odvysíláme."

Sama Zdenka Kmuníčková ostatně v dokumentu účinkuje a vysvětluje pohnutky svého jednání. S ČT podepsala i standardní smlouvu o dílo.

O tom, jak těžce dokument o Palachovi vznikal, svědčí i fakt, že při interview dokumentaristů s Kmuníčkovou sedí v záběru kamery muž "bez hlavy". Vladimír Tůma, který pomáhal rozhovor s Palachem nahrát, teď nechce, aby byl v televizi poznat.

Pro školáky je Palach prehistorií

Fotografie zesnulého Jana Palacha v Ústavu soudního lékařství byla otištěna v několikerých západních novinách a časopisech. StB bez úspěchu pátrala po jejím autorovi.Pro české školáky jsou události kolem sebevraždy Jana Palacha a předcházející srpnové okupace téměř prehistorií. Shodly se na tom učitelky na základních školách. Motivaci Palachova činu podle nich děti nechápou, danou dobu a společenskou situaci si neumějí ani představit. - čtěte Pro školáky je Palach prehistorií, jeho čin nechápou


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video