Nejtragičtější loňské dny na silnicích byly 13. únor a 28. listopad. Ilustrační foto | foto: Záchranná služba středočeského kraje

Nejmladší řidiči se loni ukáznili, třicátníci umírají víc

  • 22
Kdyby se měl v Česku zavést "řidičák na zkoušku pro mladé" opravdu účelně, musel by platit až do 35 let. Aktuální statistika obětí dopravních nehod označuje za nejrizikovější rozmezí od 30 do 35 let. Vůbec nejčastěji umírali na silnicích muži v Kristových letech.

To je významný posun oproti minulosti, protože dříve za volantem umírali nejčastěji čerstvě plnoletí řidiči. Ti se však za poslední rok kupodivu mírně ukáznili.

Policejní šéfové, kteří včera prezentovali statistiku nehod za loňský rok, uvedli, že na silnicích zahynulo celkem 992 lidi, z toho sedmnáct dětí. I tak je to druhý nejlepší výsledek po roce 1990. Kazí ho jen chodci, kterých zemřelo o dvanáct víc než v roce 2007 (loni celkem 210). - čtěte více o policejní statistice

"Chodci by měli více dbát na svoji bezpečnost. Nemůžeme nikomu nic nařizovat, ale myslím, že když jde člověk na kraji silnice za tmy, měl by mít reflexní oblečení," doporučuje náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Šéf dopraváků Leoš Tržil už loni slíbil, že policie bude víc hlídat přechody a pokutovat i chodce, kteří na zebru vběhnout bez rozhlédnutí.

Policie pořád podporuje myšlenku zavést "řidičák na zkoušku" pro mladé. "Pokud by trend úmrtí řidičů po třicítce trval déle, mohli bychom záměr ještě zpřísnit a zavést řidičák na dobu určitou," navrhuje Bílek. To by pak každý člověk zhruba v půlce života musel znovu do autoškoly.

Nejhorším dnem se stala sobota

Kdo je vlastně typickou obětí loňské dopravní nehody? Třiatřicetiletý řidič osobního auta, který přišel o život v červnu nebo v srpnu, kdy se bourá nejvíc, a nejspíš v sobotu, která převzala primát nejhoršího dne po pátku. Mohl by také zemřít 13. února nebo 28. listopadu, které se pokládají za nejtragičtější loňské dny vůbec. Za jeho smrt může nepřiměřená rychlost a zahynul patrně mimo obec na jižní Moravě nebo ve středních Čechách, které se pořád drží na špičce mezi kraji.

"Řidiči těsně po třicítce si už mohou dovolit silné auto nebo motorku, ale ještě se úplně nevybouřili. Často umírají při rekreační jízdě," charakterizuje nejrizikovější skupinu dopravní psycholog Martin Kořán.

Typické oběti podle statistiky se blížil třeba třiatřicetiletý muž, který zemřel v září po nehodě Škody Octavia blízko Úlibic na Jičínsku. Auto narazilo ve vysoké rychlosti do stromu. Oběť seděla na místě spolujezdce.

Osm mrtvých v jediném mikrobusu

Nejtragičtější následky měla únorová nehoda u Panenského Týnce, při které zemřelo osm pasažérů mikrobusu. Její viník shodou okolností včera vypovídal před soudem v Lounech a pozůstalým se omlouval. Vinu však necítí. - čtěte Osm lidí zemřelo v mikrobusu po střetu s kamionem

Z profilu "typického mrtvého" vycházejí částečně i priority dopraváků pro tento rok. Šéf dopravní policie Leoš Tržil se chce zaměřit na piráty na dálnicích, motorkáře, úseky u škol, bezpečnost chodců či telefonování za jízdy.

Dopravní policie bude letos přikupovat i další techniku. Podle Bílka přibude na jaře do policejních garáží 80 motocyklů značky Yamaha. Policisté na motorkách budou dohlížet zase právě na motorkáře. Budou se nakupovat i další testery na alkohol v krvi s vysokou přesností měření, protože od ledna jejich měření
obstojí jako důkaz u soudu.

Policie v prvních letošních dnech vyšetřovala podle Bílka o pětinu nehod méně než loni. Nevyjíždí se totiž k nehodám se škodou do 80 tisíc korun. Rok, který právě začal, se nevyvíjí nejlépe, pokud jde o nehody. Za prvních dvanáct dní zemřelo při nehodách 21 lidí – hlavně kvůli klouzajícím silnicím.


Video