Podle ruského prezidenta Medveděva musí Ukrajina svoji deklaraci odstranit.

Podle ruského prezidenta Medveděva musí Ukrajina svoji deklaraci odstranit. | foto: Reuters

Moskva označila dohodu o plynu za neplatnou. Ukrajina slíbila nápravu

  • 4434
Ruský prezident Medveděv označil smlouvu o monitorování dodávek plynu za neplatnou. Přibyla v ní totiž doplňující jednostranná deklarace Ukrajiny. Obsahuje názor Ukrajinců, že nekradli plyn a nemají vůči Gazpromu dluhy. Podle EU a Mirka Topolánka není deklarace právně závazná. Ukrajina ale slíbila, že dodatek oddělí a smlouvu podepíše znovu.

Moskva převzetím smlouvy podmiňovala obnovení dodávek plynu do Evropy. "Rusko i Ukrajina obdržely podepsaný protokol o monitorovacím mechanismu tranzitu ruského plynu přes ukrajinské území," oznámilo večer české předsednictví Evropské unie.

Podle předsednictví EU po jednom exempláři originálního dokumentu podepsaného všemi stranami dnes převzali zástupci Ruska a Ukrajiny v Bruselu. Ruský prezident Medveděv ale překvapivě označil dokument za neplatný.

"Jsme nuceni považovat tuto podepsanou smlouvu za neplatnou ... Nebude aplikována, dokud klauzule nebudou ukrajinskou stanou odstraněny nebo odvolány," řekl Medveděv.

Ukrajina v dodatku píše svůj názor na krizi

Podle Rusů na původní smlouvě přibyla rukou psaná poznámka, že k dohodě se váže i dodatečná jednostranná deklarace Ukrajiny. Její části odporují ruskému postoji.

Text, který odkazuje na deklaraci, ke smlouvě údajně při podpisu připojil ukrajinský vicepremiér Hryhorij Nemyrja. Podle agentury Reuters deklarace například říká, že Ukrajina nemá dluhy vůči ruskému dodavateli Gazprom a nenechávala si plyn určený Evropě. Právě kvůli tomuto sporu, který dosud není vyřešen, krize vznikla. - čtěte více o vývoji plynové krize

„Nezávazný názor“ bude oddělen od smlouvy

České předsednictví EU považuje smlouvu i v současném stavu za platnou. "Nezdá se nám, že by nějaká jednostranná deklarace Ukrajiny měla vliv na tu dohodu tří stran," řekl iDNES.cz mluvčí českého předsednictví Jiří František Potužník.

Stejný názor má eurokomisař pro energetiku Andris Piebalgs. Jasně uvedl, že jednostranné vyjádření Ukrajiny není součástí dohody.

Podle agentury Reuters volal ruský premiér Vladimir Putin kvůli výhradám Mirku Topolánkovi. Český předseda vlády se svůj protějšek snažil ujistit, že ukrajinská deklarace není právně závazná.

"Ukrajinská deklarace není částí protokolu a jen reprezentuje názor ukrajinské strany," řekl při rozhovoru podle Putinova mluvčího český premiér.

Předseda Evropské komise Jose Barroso nicméně už telefonoval ukrajinské premiérce Tymošenkové a přesvědčoval ji, aby Ukrajina deklaraci od smlouvy oddělila. A předsedkyně vlády mu to přislíbila - zástupci státu podepíší hlavní text znovu a bez dodatků.

Smlouvu vyjednal Topolánek v Moskvě a na Ukrajině

Český premiér Mirek Topolánek ještě dopoledne tvrdil, že obnovení dodávek je na spadnutí. Než se plyn po obnovení dodávek dostane do evropských zemí, potrvá asi 36 hodin, řekl Topolánek.

Druhou podmínku Moskvy pro obnovení dodávek ruského plynu do Evropy už EU splnila. Pozorovatelé unie dnes dorazili k ruskému exportnímu plynovodu.

Topolánek jednal v noci na neděli s ukrajinskou premiérkou Julií Tymošenkovou za zavřenými dveřmi asi čtyři hodiny, tedy zhruba stejně dlouho jako v sobotu odpoledne s Putinem. - čtěte také Topolánek přerušil schůzku s Putinem, telefonoval mu Bush

Český premiér jako zástupce předsednické země EU začal o obnovení dodávek jednat v Kyjevě už v pátek, kdy získal souhlas s rozmístěním ruských pozorovatelů na Ukrajině.

V sobotu před schůzkou s Putinem naznačil možnost, že se nevrátí domů, dokud se nepodaří dodávky ruského plynu do Evropy obnovit. - čtěte Nevrátím se, dokud nepoteče plyn, řekl Topolánek Putinovi

Po podpisu dohody v Rusku odletěl zpět do Kyjeva, aby ujednání stvrdila i Ukrajina. - čtěte Ukrajina je připravena vyjít EU vstříc, slíbila Topolánkovi Tymošenková

Barroso ocenil Topolánka

Dohodu v nedělním prohlášení uvítala Evropská komise. Její šéf José Barroso vyzdvihl roli, kterou Češi při řešení krize hráli. "Děkuji zejména předsednictví rady, premiéru Mirku Topolánkovi za jeho závěrečné úsilí usnadnit dohodu v Kyjevě a Moskvě," řekl Barroso.

"Nyní potřebujeme, aby plyn okamžitě začal proudit do EU. Mnoho občanů EU je vystaveno bez dodávek plynu riziku a tato situace trvala příliš dlouho," poznamenal Barroso.

Český premiér v Rusku zdůraznil, že "musíme udělat vše pro to, aby se podobná krize nemohla opakovat". Putin po jednání s Topolánkem prohlásil, že nynější krize kolem zásobování evropských zemí plynem svědčí o nutnosti diverzifikace cest ruského plynu do Evropy.

Další postup měla Evropská unie zvážit na pondělním jednání ministrů energetiky v Bruselu pod vedením ministra průmyslu a obchodu Martina Římana.

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu ve středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu.

Slováci zprovozní odstavený reaktor

Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů.

Kvůli energetické krizi ale dnes slovenská vláda rozhodla spustit druhý blok jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, jehož činnost ukončila na Silvestra. - čtěte Slovensko kvůli plynové krizi zprovozní odstavený reaktor

Přes Ukrajinu obvykle putuje do Evropy 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby.

, ,