Poslední možnost opustit pásmo Gazy dostali cizinci 2. ledna. | foto: Reuters

Stovky cizinců mohly opustit ostřelovanou Gazu. Díky misi EU

  • 86
Izrael umožnil několika stovkám cizinců, Palestinců se dvojím občanstvím a jejich rodinám, opustit ostřelované pásmo Gazy a odcestovat do Jordánska. Na počátku akce byl apel mise EU v čele s českým šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem. Izrael otevřel hranici pro cizince naposledy 2. ledna. Od té doby se cizinci z oblasti dostávali jen obtížně.

Mise EU v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem, která tento týden cestovala po Blízkém východě, má první konkrétní výsledek.

Podle prohlášení českého předsednictví je propuštění několika set cizinců výsledkem diplomatického úsilí, u jehož počátku stál osobní apel ministra zahraničí Karla Schwarzenberga na ministryni zahraničních věcí Izraele Cipi Livniovou a ministra obrany Ehuda Baraka během mírové míse delegace EU.

Akce se podle prohlášení českého předsednictví uskutečnila za pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže a součinnosti izraelských úřadů, koordinovala ji velvyslanectví Kanady a České republiky jakožto předsednické země EU.

Vycestovat z pásma šlo jen na osobní žádost

Izraelci pustili cizince z obklíčeného pásma Gazy naposledy 2. ledna. Tehdy opustila pásmo i jediná Češka v oblasti Pavlína Reš. - přečtěte si Šest nocí jsme nespali, řekla Češka při odchodu z pásma Gazy

Od té doby už Izraelci, kteří kontrolují všechny přístupy do pásma Gazy kromě krátké hranice pásma s Egyptem, takovou možnost cizincům nedali. "Nyní to funguje tak, že musíte požádat oficiální cestou izraelskou stranu a ta vám to může s přihlédnutím k aktuální bezpečnostní situaci také zamítnout," uvedla Pavlína Reš.

AKTUÁLNÍ VÝVOJ V GAZE

Izrael rozšířil operaci v Gaze. A padají na něj rakety z Libanonu

Další možností je kontaktovat mezinárodní organizace, například Červený kříž, a zkusit se z pásma dostat s jejich pomocí. Ale ani v takovém případě není cesta z pásma jistá.

Konvoj Červeného kříže měl smůlu

To si včera ráno vyzkoušeli cizinci, kteří seděli v konvoji Červeného kříže a chtěli oblast opustit přechodem Erez. Izraelci jim to zakázali s ohledem na špatnou bezpečnostní situaci.

Palestinci se dvěma občanstvími mohli opustit pásmo Gazy 2. ledna.

Dva malí Palestinci měli štěstí. Mají dvojí občanství, a tak mohli 2. ledna opustit pásmo Gazy. Kromě nich odešlo v ten den ještě 441 cizinců.

"Jen co jsme dostali jiskřičku naděje, všechno je jinak a my jsme opět bez naděje," řekla Švédka Fadia Aiad, která byla v Gaze se svými pěti dětmi. "Zatím čekáme ve Francouzském institutu na okraji Gazy a možná budeme evakuováni zítra, ale nic není jisté," uvedla dříve. "Jen se chceme dostat zpátky do Švédska," dodala.

Zpráva Izraelců o zamítnutí odjezdu cizinců překvapila především pracovníky švédského konzulátu v Jeruzalémě. "Mnoho z těchto lidí je v opravdové nouzi a každou minutu jim hrozí smrt," sdělila pracovnice konzulátu Anna Brodinová. Podle ní se nepodařilo vyjednat ani odjezd lidí přes Rafáh na hranici pásma Gazy s Egyptem.

V oblasti jsou uvězněni i Američané

Americká ambasáda z pásma ještě před další velkou vlnou odchodu cizinců dostala 27 lidí. Přesto v oblasti zůstali uvězněni i další Američané. Rada americko-islámských vztahů například požádala dopisem šéfku americké diplomacie Condoleezzu Riceovou, aby pomohla dostat z oblasti tříletou a šestiletou Američanku. Ty se prý v Gaze dostaly pod přímou palbu.

Oblast podle pozorovatelů sužuje humanitární krize. Přes 700 tisíc lidí z 1,5 milionu trpí nedostatkem vody. Chybí ale i potraviny a základní zdravotnický materiál. Izrael včera zřídil humanitární koridor a každý den na tři hodiny zastavuje bombardování. Klid zbraní lidé využívají především k doplňování zásob vody a potravin nebo k pohřbívání mrtvých příbuzných.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video