Palestinci odnášejí zraněného mladíka ze školy spravované OSN v pásmu Gazy.

Palestinci odnášejí zraněného mladíka ze školy spravované OSN v pásmu Gazy. | foto: Reuters

Izraelská operace v Gaze pokračuje, útok na školu OSN zabil 40 Palestinců

  • 1464
V pásmu Gazy pokračuje čtvrtým dnem izraelská pozemní operace. Vojáci židovského státu postupují palestinským územím, dostali se už i k městu Chan Júnis na jihu pásma. Tanková střela zabila ve škole OSN nejméně čtyřicet Palestinců. Izraelská armáda přišla včera vlastní vinou o čtyři vojáky. Diplomatická snaha o urovnání konfliktu zatím selhává.

Palestinští lékaři uvedli, že izraelská tanková střela zabila ve škole spravované OSN v uprchlickém táboře Džabálija nejméně čtyřicet civilistů. Ve škole se v době útoků ukrývaly stovky Palestinců, kteří utekli z domovů na severu Gazy. Mezi oběťmi zatím nejkrvavějšího izraelského útoku je údajně mnoho dětí.

"Viděl jsem mnoho žen a dětí. Mnozí ranění neměli ruce a nohy a mnoho mrtvých bylo na kusy," popsal hrůzné momenty po útoku zaměstnanec nemocnice v Džabáliji.

Izraelci útoky prošetřují

Podobný incident hlásili zdravotníci už ráno, když v jiné škole spravované OSN zemřeli po izraelském útoku tři civilisté. Izrael se k útoku zatím odmítá vyjadřovat. Civilní oběti ale tradičně omlouvá tím, že vinu nese Hamas, protože používá školy, mešity a civilní čtvrti jako zázemí pro své operace. Zprávy o zabití čtyřiceti lidí ve škole izraelská armáda nyní prošetřuje.

Zatím se informace o tom, jak k incidentu došlo, různí. Některé zdroje uvádějí, že ze dvora školy stříleli palestinští radikálové po izraelských vojácích, ti palbu opětovali, načež nastalo několik výbuchů, pravděpodobně munice, která tam byla skladována.

Izraelci dnes útočili i z moře. Střela vypálená z lodi zabila nejméně deset lidí ve městě Dejr al-Ballá ve střední části pásma. Podle svědků jednotky střílely na pláž.

Vojáci židovského státu postupují palestinským územím a pronikají do měst. Podle svědků už vstoupili i do Chan Júnisu na jihu pásma. Na předměstích Gazy probíhaly v noci těžké boje, město je obklíčené.

Klid není ani na izraelském území, na které stále dopadají rakety Hamasu. Jen během rána jich radikálové vystřelili nejméně 23. Jedna z raket typu Grad dnes dopadla do rekordní, pětačtyřicetikilometrové vzdálenosti od hranice pásma. Ve městě Gedera, které leží jen 30 kilometrů od Tel Avivu, zranila tříměsíční dítě.

Vůbec poprvé se ke konfliktu v Gaze vyjádřil i příští americký prezident Barack Obama. Prohlásil, že ho velmi znepokojují civilní oběti v pásmu Gazy. Ke konfliktu v Gaze se prostřednictvím videonahrávky vyjádřil i druhý nejvýše postavený muž Al-Kajdy Ajmá Zavahrí. Vzkázal, že útok v Gaze je součástí křižácké výpravy Západu proti islámu a vyzval k útokům proti Izraeli. 

Venezuela dnes na situaci v Gaze zareagovala vypovězením izraelského velvyslance. 

Izraelci zabili vlastní vojáky

V pondělí přišla izraelská armáda vlastní vinou o čtyři vojáky. V prvním případě její tank omylem ostřeloval dům, který už Izraelci předtím obsadili při boji s ozbrojenci Hamasu. O život tam přišli tři muži. Další voják zahynul zřejmě při podobném incidentu poblíž města Bejt Hanún.

Na izraelské straně jde o největší ztrátu od zahájení operací před jedenácti dny. Celkově tak počet izraelských obětí stoupl na devět: čtyři civilisty zabily rakety Hamasu, jeden voják zemřel o víkendu a čtyři včera. Přes padesát vojáků je raněných.

Čtěte také

Neviditelná strana války: špioni, tajnosti, dezinformace

Na straně Palestinců už je podle nových údajů OSN obětí nejméně 570, z toho jde asi ve čtvrtině případů o civilisty. Číslo je však nejspíš vyšší: sám Izrael tvrdí, že jen od začátku pozemní operace zabil nejméně 130 ozbrojenců Hamasu.

Navíc mnoho těl - ozbrojenců i civilistů - nejspíš zůstává na bitevních polích a v troskách zničených domů. Agentury uvádějí, že obětí na palestinské straně by už nyní mohlo být až sedm set. Jen dnes je z pásma Gazy hlášeno na 60 mrtvých.

Diplomacie zatím nefunguje

Izrael začal pásmo Gazy bombardovat 27. prosince. Po týdnu náletů spustil i pozemní operaci. Cílem je rozbít infrastrukturu Hamasu a hlavně zničit jeho palebnou sílu, tedy zastavit ostřelování izraelského území palestinskými raketami. Dokud toho nedosáhneme, operace bude pokračovat, opakují politici přes volání mezinárodního společenství po okamžitém příměří.

Dnes židovský stát přidal klíčovou podmínku pro uzavření jakéhokoliv klidu zbraní: dohoda prý musí zaručovat, že Hamas se znovu nevyzbrojí. Řekl to mluvčí premiéra Ehuda Olmerta Mark Regev. K doplnění arzenálu využil Hamas i poslední příměří s Izraelem, které platilo půl roku a vypršelo v prosinci.

Včera se klid zbraní ve zjitřeném regionu snažila dojednat mise Evropské unie vedená českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Unijní vyslanci se setkali s představiteli obou stran, ale konkrétního výsledku nedosáhli. Izrael odmítl žádost o zastavení bojů i návrh na rozmístění mezinárodních pozorovatelů v pásmu. Trvá na tom, že operaci dokončí.

Karel Schwarzenberg po jednání s izraelskou ministryní zahraničí Cipi Livniovou.

Hamas zase nechce přestat střílet, dokud židovský stát nezastaví útoky a neuvolní blokádu pásma Gazy. Už tak křehká humanitární situace obyvatel pásma se mezitím zhoršuje, 1,5 milionu tamních Palestinců trpí nedostatkem jídla, vody i léků. - o neúspěchu mise EU si přečtěte zde

Dnes ještě Schwarzenbergův tým jednal s prezidentem Izraele Šimonem Peresem a premiérem Olmertem. Potom se přesunul k rozhovorům do Jordánska. Ale krach mise je už zpečetěn. Podobně je na tom francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který na Blízký východ přijel nezávisle na unijní delegaci - s argumentem, že jeho země musí usilovat o příměří, protože má v regionu mimořádnou pozici. Včera se obě delegace setkaly v Ramalláhu při návštěvě u palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Dnes se Sarkozy setkal s egyptským prezidentem Husním Mubarakem. Z jejich jednání vzešel návrh, aby Izraelci i Palestinci z Gazy přistoupili na okamžité příměří. Egypt by potom obě strany pozval k jednání o dlouhodobém urovnání zahrnujícím i ukončení izraelské blokády pásma Gazy, uvedl Mubarak.

V noci našeho času se kvůli Gaze znovu sejde Rada bezpečnosti OSN. Na její jednání přijede do New Yorku i palestinský prezident Abbás a účast přislíbila i šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. První mimořádnou schůzku rada svolala už v den, kdy Izraelci odstartovali pozemní útok. Na textu prohlášení se ale nedohodla.

Vývoj krize v Gaze

2008

27. prosince - Izrael zahájil letecké bombardování pásma Gazy. Za cíl útoku označil snahu přimět Hamas, aby přestal ostřelovat izraelské území. Vůdce Hamasu Chálid Mišal vyzval k třetí intifádě (povstání). Většina politiků vyzvala obě strany k umírněnosti. Podle českého ministra zahraničí Schwarzenberga má Izrael právo se bránit.


28. prosince - Izrael bombardoval asi 40 tunelů mezi pásmem Gazy a Egyptem, které jsou využívány k pašování zbraní Palestincům. Židovský stát nevyloučil pozemní ofenzivu.


30. prosince - Jedna z raket odpálených z Gazy doletěla až do izraelského města Beerševa 42 kilometrů od hranice s pásmem. Izraelská armáda k hranici Gazy přemístila velké množství tanků.


31. prosince - Izraelský bezpečnostní kabinet zamítl francouzský návrh zastavit na dva dny nálety, protože neměl záruku, že ustanou také palestinské útoky. Izrael otevřel jeden z hraničních přechodů a pustil do pásma 106 kamionů s humanitární pomocí.



2009

1. ledna - Při náletu v pásmu Gazy podle zdrojů z Hamasu zahynul jeden z předáků tohoto radikálního hnutí Nízár Riján. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová řekla, že v Gaze nevládne humanitární krize a není zapotřebí humanitárního příměří.


2. ledna - Z pásma Gazy odjelo několik set cizinců. Izraelské letectvo mířilo na domy vůdců Hamasu. Mišal, který žije v exilu v Sýrii, uvedl, že Hamas je připraven čelit i pozemní ofenzivě. S Hamasem začal o novém příměří vyjednávat Egypt. Na protest proti izraelskému bombardování se konaly demonstrace v řadě muslimských zemí, ale i v Moskvě, Vídni, Sydney či Praze.


3. ledna - Izraelské pozemní síly večer překročily hranice pásma Gazy, armáda mobilizovala desítky tisíc záložníků. Představitelé Hamasu prohlásili, že Gaza bude pro izraelské vojáky hřbitovem. Západ vyzval k okamžitému příměří.


4. ledna - Pozemní akce pokračuje. Odpoledne odjela do regionu delegace EU v čele s českým ministrem zahraničí Schwarzenbergem. V Jeruzalémě pohřbili izraelského vojáka, který zemřel při pozemním útoku na Gazu.


5. ledna - Hamas poprvé vyjádřil ochotu jednat. Reagoval na výzvu Egypta a poslal tam svou delegaci. Jinak ale diplomacie selhala. Mise EU v čele s českým ministrem zahraničí Schwarzenbergem jednala s představiteli obou stran, ale žádného konkrétního výsledku nedosáhla. Podobně probíhalo působení francouzského prezidenta Sarkozyho. Boje mezitím pokračovaly, Izraelci odřízli sever pásma Gazy od jihu, přibyly desítky mrtvých a vůbec poprvé od začátku ofenzivy se odehrály prudké boje mezi muži obou stran.

(Zdroj: ČTK)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video