Jan Železný (vpravo) a překážkář Petr Svoboda žertují na novém atletickém oválu. | foto: Kamaryt Michal, ČTK

Jak se vyrábí atletická dráha pro mítink rekordmanů? Podívejte se

Na nákresu to vypadá trochu jako skládačka puzzle. Ale doma si ji zaručeně nesložíte. Zaprvé: její cena se blíží ke 30 milionům korun. Zadruhé: museli byste být hodně velcí siláci, neboť jeden metr čtvereční váží asi 200 kilogramů. A zatřetí: potřebovali byste letecký hangár či obří halu.

Anebo  Arenu, v níž se tahle "puzzle" bude montovat. Skládačkou je totiž atletický ovál pro Mítink světových rekordmanů, jehož běžecká dráha je dlouhá 200 metrů. Dílů má 884, na místo je přiveze zhruba 15 kamionů.



"Páni, je obrovský! Přitom v hale vypadá ovál malinký," pronesl překážkář Petr Svoboda. Jako první klusem otestoval dráhu, na níž se bude závodit 26. února.

Kubánec Dayron Robles by se ten den měl pokusit o světový rekord na 60 metrů překážek. Pod nohama bude mít týž povrch, na němž v Ostravě loni zlomil rekord na 110 metrů překážek.

Atletický ovál, který bude použit při halovém mítinku v Praze ještě v skladovém centru South Point ve Velkých Popovicích.

Ovšem dráha tentokrát bude nad zemí, v nejvyšším místě skoro 130 centimetrů. Tudíž bude pružnější, což některým atletům nesvědčí. "Pro dálkaře, výškaře, tyčkaře je to fakt dobrý povrch. Uvidíme, jak se s ním vyrovnají sprinteři. A já," říkal Svoboda. "Robles? Tomu vadit nebude."

Řemeslníci vyměřují dráhy na atletickém oválu, který bude použit při halovém mítinku v Praze.

Dobrý povrch může i v kratičkém závodě ubrat nejlepším z času desetinu vteřiny i dvě. "Bylo to vidět na olympiádě v Pekingu, kde měli nový model," říká Svoboda.

Atletický manažer Alfonz Juck o pražském oválu přidává: "Zatáčky nejsou tak klopené, což je výhoda."

Při Mítinku světových rekordmanů, popřípadě dalších atletických akcích se bude běhat na povrchu Conipur SW. Jak se ovál vyrábí?

Nejprve se podle projektu sestaví základní konstrukce z hliníku a vodovzdorných dřevotřískových desek. Na ty se položí centimetr tlustá černá guma, kterou prsty zmáčknete jen trochu. Navrch se na oranžové "lepidlo" nasypou tři milimetry gumového granulátu ze Švýcarska. Nějaký ještě trůní v pytlích vedle, ale  spotřebovalo se ho 90 tun. Přebytečné kousky se odfouknou jako listí či je odklidí traktůrek se smetáky.

Dráha se stavěla od 1. prosince, nyní je třeba vyznačit čáry. Pak se teprve rozřeže na díly. Znovu ji skládat bude v hale až 70 lidí. Jednotlivé díly musí být pečlivě očíslovány a umístěny na speciální vozíky. I ty mají čísla. Chyba by totiž bolela. Dráha musí být v Areně umístěna přesně, jinak se nevejde. Vám by se snad chtělo předělávat tuhle obří "puzzle"?


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž