Yehuda Koliner s reportérem Markem Wollnerem.

Yehuda Koliner s reportérem Markem Wollnerem. - Pan Koliner má v rukou kus zdi rodného domu v Teplicích. | foto: Česká televize, Reportéři ČT

Český Izraelec se přetahuje s židovskou obcí o rodný dům

  • 63
Izraelec českého původu Yehuda Koliner se pře s Židovskou obcí v Teplicích o dům, ve kterém se v roce 1927 narodil. Tvrdí, že uplatňuje na zchátralý objekt bývalé lázeňské polikliniky morální nárok. Židovská obec chce ale zchátralou budovu prodat.

Tepličtí židé odmítají jednaosmdesátiletému Yehudovi Kolinerovi ustoupit. Opírají se o skutečnost, že Čechoslovák, který odjel do Izraele před válkou, nemá na vrácení domu v Lipové ulici v restituci nárok. Před dvanácti lety s žádostí neuspěl u úřadů.

Předseda teplické židovské obce Oldřich Látal navíc upozorňuje, že dům je v havarijním stavu, rekonstrukce by prý stála nejméně 200 milionů. Na to obec investora nenašla, tak se pokouší nemovitost prodat za 10 milionů. To je údajně jediný způsob, jak ji zachránit před stržením.

Tomáš Jelínek, místopředseda České rady pro oběti nacismu, který Kolinerově rodině v Česku pomáhá rodný dům získat zpět, úvahy o prodeji budovy kritizuje. Obec by tak podle něj porušila podmínky, za nichž k ní přišla.

Teplický dům v Lipové ulici, o který se Yehuda Koliner přetahuje s Židovskou obcí.

"Obec dům získala jako dar od Krajského úřadu Ústí nad Labem coby humanitární gesto, kompenzaci za to, co se Židům v roce 1938 u nás stalo. Měl být přebudován na penzion pro lidi, kteří přežili holokaust," argumentuje Tomáš Jelínek, bývalý spolupracovník Václava Havla.

Že měl dům sloužit humanitárním účelům, Oldřich Látal popírá, ačkoliv jeho zástupce Michael Liechtenstein v srpnu 2005 prohlásil, že polikliniku nezbourají a "budova bude po rekonstrukci sloužit veřejnosti".

Za Yehudou Kolinerem se do Izraele vypravil Marek Wollner z pořadu Reportéři ČT. Navštívil ho v malé obci nedaleko Tel Avivu. Dnes izraelský občan odešel z Československa s rodiči po vstupu německé armády do Teplic v roce 1938.

Přes Rumunsko se dostali k břehům Palestiny, kam dorazili na lodi Prosula spolu s dalšími 658 lidmi. Téměř nikdo z jejich rozvětvené rodiny nepřežil nacistický teror. Žije už jen on.

"Nemohli jsme v roce 1946 žádat o navrácení domu, byli jsme v Izraeli," vysvětlil Yehud Koliner Marku Wollnerovi v reportáži popisující přetahovanou o dům. Na vysvětlenou: v době, kdy se měli Kolinerovi zajímat o majetek v komunisty postupně ovládaném Československu, se bojovalo o bytí či nebytí státu Izrael.

Marek Wollner doprovodil Kolinera se synem Donorem také při návštěvě Teplic v polovině prosince. Setkal se s nimi také primátor Jaroslav Kubera a tajemník místní židovské obce.

Yehuda Koliner s otcem v Teplicích

Kolinerovi jsou postojem Židovské obce Teplice pohoršeni. Rozpaky neskrývá ani Tomáš Jelínek. "Židovská obec, která se zaštiťuje ochranou památky obětí holokaustu, by měla mít pochopení pro spravedlivé nároky přeživších," říká.

Židovské instituce jsou ochotny napravovat křivdy i na základě pouhého morálního nároku. Například Židovské muzeum vrací za určitých podmínek cenné obrazy ze svých sbírek, i když to žádný zákon nevyžaduje.

Yehuda Koliner v České televizi

Reportáž o sporu Yehudy Kolinera s teplickou židovskou obcí můžete sledovat dnes večer v pořadu Reportéři ČT.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video