Vojáci v Afghánistánu i jiných zahraničních misích nyní působí v rámci výjimečného dvouměsíčního mandátu vlády. Pokud Sněmovnou neprojde vládní návrh řádného působení, museli by se stáhnout. Ilustrační foto | foto: Armáda ČR

Vláda přizvala ČSSD k jednání o misích, Zaorálek to kvituje

  • 21
Kabinet o týden odložil projednávání návrhu vojenských misí v zahraničí pro rok 2009. Chce ho konzultovat s opoziční ČSSD. Právě kvůli jejím zákonodárcům původní plán ve Sněmovně před Vánocemi narazil. Nový plán ministryně obrany Vlasty Parkanové počítá pro Afghánistán se 480 vojáky.

Premiér Mirek Topolánek prohlásil, že o pozměněném návrhu chce jednat s opozičními sociálními demokraty. "Budeme se chtít sejít ve formátu Topolánek, ministryně obrany Parkanová, náčelník generálního štábu Picek - jakou reprezentaci zvolí Jiří Paroubek, to nechávám na něm," řekl předseda vlády.

ČSSD záměr vlády opatrně uvítala. "Je dobře, že se to stalo. Vláda by neměla nabízet jednotky a vojáky, když nemá ve Sněmovně dost poslanců," řekl stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Podle nového návrhu se kontingent ISAF v Afghánistánu, jehož složení je hlavním bodem sporů mezi vládou a ČSSD, posílí jen na 480 lidí místo původně plánovaných 645. Nyní v hornaté zemi působí 415 českých vojáků. Hlavní "úspory" dosáhlo ministerstvo tak, že zkrátilo působení ochranného týmu v provincii Uruzgán (80 vojáků) pouze na první pololetí a vrtulníkovou misi (110 lidí) na druhé.

Podle ministerstva obrany mají Češi působit nejvýše na čtyřech místech současně: Uruzgán, respektive vrtulníkovou misi, doplní provinční rekonstrukční tým v Lógaru, dělostřelecký radiolokátor na letišti v Kandaháru a chemická rota s dalšími specialisty v Kábulu.

"Koncentraci sil na méně míst bychom pochopili, dosud se to nestalo. Toto by byl aspoň vstřícný krok," komentoval to Zaorálek, který ale upozornil, že se s detaily plánu teprve musí seznámit. Na celé afghánské misi mu vadí podle jeho slov to, že NATO nemá jasnou politickou koncepci, jak v zemi působit, a také narůstající počet civilních obětí.

Další neúspěch by podle Topolánka nebyl vinou vlády

Premiér také poukázal na to, že další neúspěch při schvalování misí ve Sněmovně by byl "neuvěřitelnou blamáží". "A v žádném případě nechci připustit interpretaci, že by šlo o blamáž vládní," řekl Topolánek. Před Vánocemi kabinetu nepomohli kromě opozice ani někteří koaliční rebelové.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý poté varoval, že zablokováním návrhu se Česko stalo pro spojence nedůvěryhodnou zemí. - více o kritice opozičního odmítnutí misí čtěte zde

Topolánek také odmítl, že by na oplátku za vstřícný postoj ČSSD jeho ODS ustoupila v Senátu, kam nyní míří rozhodnutí o zrušení zdravotnických poplatků. To ve Sněmovně také prosadila opozice. "S lidskými životy neobchoduji, nejsem koňský handlíř. Spojovat mise s čímkoliv jiným považuji za politické vydírání," prohlásil premiér.

Zaorálek to ale tak úplně odloučeně neviděl. "Má-li být kooperace, tak to chce nějakou obecnou kulturu. Každá věc má svou váhu, to je jasné, ale pokud není ani elementární kultura toho chování ve Sněmovně, tak je těžké hledat dohodu," naznačil.

SPORY POLITIKŮ O VOJENSKÉ MISE

Ať jdou do háje, debi..., slyšely sněmovní mikrofony

Hádka o vojáky: Paroubek je prý sobecký vrah, Topolánek sprostý cynik


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue