Čunek odmítl, že by se změna ministrů týkala i jeho. | foto: David Port

Lidovci a zelení si chtějí rozmyslet změny ve vládě, Čunek na křesle trvá

  • 543
Premiér Mirek Topolánek ani dnes neoznámí změny ve svém kabinetu. Předsedové menších koaličních stran Jiří Čunek a Martin Bursík totiž potřebují čas k projednání změn, které jim premiér v neděli oznámil. Čunek také odmítl, že by měl vládu opustit. "Šéf koaliční strany nemůže nebýt ve vládě," řekl.

Premiér oznámení změn ve vládě sliboval původně do Vánoc, později termín odložil na dnešní první jednání vlády v novém roce. Ani dnes se ale veřejnost obměnu kabinetu nedozví.

Předseda vlády totiž o chystaných změnách v sestavě vlády informoval své koaliční partnery až v neděli odpoledne. Šéf lidovců Jiří Čunek premiéra poté požádal, aby oznámení změn odložil. Topolánkův plán prý totiž počítá i s jeho výměnou.

Změny ministrů chce totiž Čunek projednat v širším vedení strany. To by se mělo sejít už v úterý. Čas na rozmyšlenou požaduje i předseda zelených Martin Bursík.

"Do té doby se nebudu ke změnám vůbec vyjadřovat," řekl dnes v souvislosti s žádostí dvou menších stran premiér Topolánek. Podle něj si obě menší koaliční strany přejí alespoň týden na to, aby si změny projednaly ve svých stranických orgánech. 

Čunek se chce zbavit Kalouska

Jednou ze změn, která na nedělní koaliční schůzce zazněla, je i návrh Jiřího Čunka vyměnit jeho stranického rivala Miroslava Kalouska. "Jiří Čunek šel na to jednání s návrhem, aby za KDU-ČSL proběhla výměna v osobě ministra financí Miroslava Kalouska. Důvod je jednoduchý. Ministr financí se nechová jako ministr za KDU-ČSL," řekl iDNES.cz místopředseda lidovců David Macek.

To dnes ale popřel premiér Mirek Topolánek. "Jestli Jiří Čunek skutečně - a já tomu nevěřím - prohlásil, že by chtěl vyměnit ve vládě nejlepšího ministra KDU-ČSL, kterého KDU-ČSL za celou svou historii měla, tak tomu bych se jenom pousmál," prohlásil premiér po novoročním obědě s prezidentem Václavem Klausem. Debata o rekonstrukci vlády se podle něj ubírá jiným směrem.

Mezi bývalým lidoveckým předsedou Kalouskem a současným šéfem Čunkem panuje dlouhodobý spor. Kalousek si navíc straníky rozhněval i kvůli tomu, když nedávno i přes zákaz širšího vedení strany podpořil sázení na internetu. Lidovci přitom hazard rezolutně odmítají.

Čunek se k tomu, že by se z vlády měl poroučet i on sám, nechtěl vyjadřovat. "Nebudu to potvrzovat ani vyvracet," řekl na otázku, zda i jeho jméno padlo na nedělním jednání v Kramářově vile.

"Předseda koaliční strany nemůže nebýt ve vládě," zdůraznil ovšem s tím, že on sám se na odchod z vlády nechystá.

To, že takový návrh na schůzce zazněl, ale iDNES.cz Macek potvrdil. Podle jeho slov ale nakonec premiér od svého návrhu ustoupil. "Pokud vím, pan premiér ještě během schůzky vzal tuto myšlenku zpět," řekl.

Čunek připomněl, že premiér není ten, kdo může rozhodovat, který z ministrů dalších koaličních stran vládu opustí. Podle koaliční smlouvy totiž návrh na jmenování a odvolání některého z ministrů předkládá předseda příslušné strany. Jinými slovy, Čunek by musel navrhnout své vlastní odvolání.

Podobně mluví i Macek. "To je výsostné rozhodnutí té které strany a toho kterého předsedy. A je úplně mimo, aby takový návrh padal ze strany předsedy jiné koaliční strany," řekl na adresu Topolánka.

Kalouska by mohl nahradit Tomáš Sedláček z ČSOB

Lidovci budou podle Macka o změnách dále jednat. "Ale platí to, s čím přišel pan předseda Čunek. Že chce, aby odešel Miroslav Kalousek," uzavřel Macek.

Podle vysoce postaveného člena KDU-ČSL si vedení strany přeje, aby Miroslava Kalouska v křesle ministra nahradil ekonom ČSOB Tomáš Sedláček. "Je to varianta, se kterou přišel náš předseda na včerejším jednání s premiérem Topolánkem. Od zítřka se jí začínají zabývat orgány vedení naší strany," řekl MF DNES zdroj.

Čunek nechtěl o detailech nedělního jednání hovořit ani na tiskové konferenci po zasedání vlády. Naznačil pouze, že když stranický orgán premiérem navržené změny neposvětí, budou muset lídři znovu zasednout k jednacímu stolu.

Ministři o ničem nevědí, připravená je jen Stehlíková

Premiér Mirek Topolánek už dříve řekl, že se ve vládě rozloučí s těmi ministry, kteří nedokázali dobře prezentovat práci svého ministerstva. Změny se dotknou všech stran, dodal předseda vlády.

V ODS se tak mluví o ministru dopravy Aleši Řebíčkovi, kterého by mohl nahradit exhejtman Petr Bendl, skončit by mohl i mezi spolustraníky neoblíbený ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Toho by nahradil jeho náměstek Marek Šnajdr.

Zelení by mohli vyměnit Džamilu Stehlíkovou, která už s odchodem počítá a připravuje se na něj. Podle Bursíka je jeho strana připravena "přivést do vlády za Stehlíkovou dostatečnou náhradu", jméno ale nechtěl oznámit. - čtěte Kufry si zatím balí jen Stehlíková

Mohly by ji vystřídat Michaela Šojdrová, která dnes pro Radiožurnál uvedla, že dostala nabídku od premiéra Topolánka. "Ano, nabídka zazněla, musím ale říci, že jsem to brala jako návrh, který bude pro diskusi předsedům stran, a svůj souhlas s tím jsem podmínila souhlasem předsedy KDU-ČSL," uvedla Šojdrová.

U lidovců je situace komplikovanější, mluvilo se o ministru kultury Václavu Jehličkovi či ministryni obrany Vlastě Parkanové.

Žádný z ministrů, kteří na jednání vlády přicházeli, nechtěl o svém odchodu mluvit. Julínek prý nemá o případném odvolání informace, Jehlička zase připustil, že každý, kdo do politiky jde, musí s takovou věcí počítat. Když se však s premiérem bavil před Vánocemi, žádný náznak výměny na jeho postu podle Jehličky od Topolánka nepadl.

Strany si nebudou vyměňovat ministerstva

Bursík i Čunek dnes také popřeli, že by součástí změn ve vládě mělo být prohazování ministerstev mezi stranami. S takovým plánem podle Hospodářských novin přišel sám premiér.

Křeslo Džamily Stehlíkové by podle něj zelení uvolnili pro lidoveckou poslankyni Michaelu Šojdrovou, zatímco zelení by obsadili křeslo ministra pro legislativu. V něm by náměstek ministra spravedlnosti František Korbel nahradil současného ministra KDU-ČSL Cyrila Svobodu. Ten by se prý posunul na Čunkovo místo ministra pro místní rozvoj.

"Chápu, že o tom všichni spekulují, já bych to na vašem místě dělal také," řekl novinářům Martin Bursík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video