Montreal - Florida: floridský Radek Dvořák (nahoře) sleduje pád montrealského Sergeje Kosticyna. | foto: Reuters

Dvořák vystřílel Floridě prodloužení, výhru ale nakonec slavil Lang

Útočník Radek Dvořák se na ledě Montrealu blýskl svým pátým a šestým gólem sezony, jimiž v třetí třetině Floridě vystřílel bod. V následných samostatných nájezdech se již radovali Canadiens, za které v řádné hrací době bodoval i Robert Lang (1+1). Dva body zaznamenali také Prospal, Eliáš a Havlát.

Proti Montrealu odehrál Radek Dvořák jeden z nejlepších zápasů sezony. Počtvrté se mu podařilo posbírat více než jeden bod, přičemž poprvé to bylo za dvě vstřelené branky.

Z dosavadních 38 startů tak jednatřicetiletý rodák z Tábora vyprodukoval šestnáct bodů za šest tref a deset asistencí.

Florida nastoupila na ledě montrealské areny Bell Centre ke druhému utkání ve dvou dnech poté, co v sobotu triumfovala nad Pittsburghem 6:1. V podobném tempu se prezentovala také proti kanadskému mužstvu, když po úvodní třetině disponovala vedením 2:0.

Canadiens si ovšem podmanili prostřední hrací část, kdy gólmana Craiga Andersona překonali hned čtyři střelci. U dvou gólů byl český centr Robert Lang, jenž jeden vstřelil a druhý připravil pro beka Francise Bouillona. Zbylé trefy obstarali Andrej Kosticyn a Tom Kostopoulos.

Do závěrečné třetiny tak vstupovali domácí s vedením 4:2. Po faulu floridského Peltonena si navíc Montreal hned v úvodu dějství zahrál přesilovou hru. Na místo gólové pojistky však udeřili Panthers, když z brejku překonal Jaroslav Haláka zmiňovaný Radek Dvořák.

Canadiens sice záhy na to odpověděli druhou brankou zápasu z hole Andreje Kosticyna, ale v dalším průběhu již stříleli góly pouze hosté. V 50. minutě snížil Jassen Cullimore a vyrovnání na 5:5 zařídil v čase 58:22 Dvořák.

Po bezbrankovém prodloužení přišly na řadu samostatné nájezdy, v nichž prokázal největší klid obránce Montrealu Andrej Markov. Mezi neúspěšnými střelci Floridy byl také český mladík Michael Frolík.

Eliáš asistoval u výhry New Jersey

V šestém pokračování své celkově osmizápasové série venkovních zápasů si hokejisté Ottawy druhou výhru nepřipsali. Na trápení mimo domovskou arenu Scotiabank Place v podání Senators nic nezměnilo ani představení proti New Jersey, které před svými fanoušky uspělo 4:3 po prodloužení.

První hvězdou zápasu byl vyhlášen útočník Devils Brian Rolston, jenž v 2. minutě nastavení potrestal vyloužení hostujícího beka Chrise Phillipse. V řádné hrací době se pro změnu v početních převahách dařilo Senátorům, kteří díky Nicku Folignovi a Brendanu Bellovi vstřelili dva ze tří gólů právě v přesilovce.

New Jersey kontrovalo zásahem kapitána Jamie Langenbrunnera a dvěma gólovými akcemi Dainiuse Zubruse, kterému v obou případech asistoval Patrik Eliáš. Třebíčský rodák se tak zlepšil na 43 bodů (17+26) a odskočil v produktivitě Čechů v NHL bostonskému Davidu Krejčímu (41 bodů).

Podívejte se na řádění ottawského Chrise Neila, který tvrdým bodyčkem na Davida Clarksona poslal k ledu nechtěně také vlastního spoluhráče Nicka Foligna.

Havlát bodoval proti Calgary

I bez svého nejproduktivnějšího hráče Patricka Kanea, který nenastoupil kvůli zranění kotníku, dokázali hokejisté Chicaga přehrát Calgary. Na výhře 5:2 se nejvíce podíleli útočníci Martin Havlát, Patrick Sharp a Andrew Ladd, na jejichž konta přibyly dva body za gól a přihrávku.

Dvě asistence zaznamenal chicagský bek Duncan Keith, jenž byl zvolen první hvězdou střetnutí. Po Andrew Laddovi se ocenění od zámořských novinářů dočkal i gólman Nikolaj Chabibulin, jenž předvedl 34 zákroků.

"Bez Kanera (Patricka Kanea) museli někteří hráči pozvednout své výkony. Jestli se to dneska podařilo mi a další zápas třeba někomu jinému, bude to přesně to, co potřebujeme," komentoval absenci talentovaného útočníka Chicaga Andrew Ladd.

Kane se zranil v prvním klání během nedávného dvojzápasu proti Detroitu. Odvetné utkání pod širým nebem si ujít nenechal, proti Calgary již ovšem raději odpočíval. Rekonvalescence by si pak měla podle původních odhadů vyžádat pouze několik dní.

Prospal pomohl Tampě odskočit ze dna divize

V střetnutí dvou nejslabších celků Jihovýchodní divize a zároveň mužstev ze dna celé Východní konference uspěli na ledě Atlanty hokejisté Tampy Bay.

Po výsledku 4:1 Lightning přeskočili svého soupeře a již tak nefigurují na dně tabulky své divize. Dvěma zásahy se o to zasloužil v poslední době skvěle hrající Martin St. Louis.

Na obě branky mu přihrál Václav Prospal, jenž po návratu do elitní formace Tampy vyprodukoval ve čtyřech posledních zápasech již šest bodů za dvě trefy a čtyři asistence. Celkově má třiatřicetiletý odchovanec českobudějovického hokeje na kontě 23 bodů (8+15) z 39 startů.

V obranných řadách Tampy již figuroval uzdravení bek Lukáš Krajíček, přičemž nastoupil i slovenský reprezentant Andrej Meszároš, který má po předchozím zápase v obličeji 64 stehů po zásahu kotoučem.

VÝSLEDKY:

Montreal - Florida 6:5 po sam. náj. (0:2, 4:0, 1:3)
23. a 44. A. Kosticyn, 22. Bouillon (Lang), 34. Kostopoulos, 36. Lang, rozhodující sam. nájezd Markov - 43. a 59. Dvořák, 13. McLean, 19. Booth, 50. Cullimore. Střely na branku: 45:35. Diváci: 21 273.

Atlanta - Tampa Bay 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
60. Christensen - 37. a 42. St. Louis (na obě Prospal), 3. Eminger, 59. Malone. Střely na branku: 28:35. Diváci: 10 750.

New Jersey - Ottawa 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
20. a 32. Zubrus (na obě Eliáš), 57. Langenbrunner, 62. Rolston - 3. Foligno, 24. Bell, 48. Kelly. Střely na branku: 35:20. Diváci: 14 798.

Vancouver - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0)
3. Wellwood, 16. Hordichuk - 20. Modano, 34. Ribeiro, rozhodující sam. nájezd Neal. Střely na branku: 35:36. Diváci: 18 630.

Colorado - Minnesota 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
8. a 11. Nolan. Střely na branku: 33:37. Diváci: 14 125.

Anaheim - Phoenix 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
24. Pronger, 43. Ryan. Střely na branku: 34:29. Diváci: 16 878.

Chicago - Calgary 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
4. Havlát, 35. Ladd (Havlát), 36. Versteeg, 40. Byfuglien, 59. Sharp - 22. Bertuzzi, 47. Langkow. Střely na branku: 36:36. Diváci: 22 146.