Terry (vlevo) a Anelka oslavují gól.

Terry (vlevo) a Anelka oslavují gól. | foto: Reuters

Tady pochopíš, co je Chelsea. Exkluzivní pohled do zákulisí klubu

  • 32
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Za jedním plotem peláší vyplašená liška, na druhé straně zrovna brzdí vlak. Jsou dva stupně pod nulou. Nebýt začátek ledna, tak určitě všude kolem voní čerstvě posekaná tráva. Teď se tu jen třpytí jinovatka a chlapíkovi, jenž na traktůrku rozváží barevné kužely po hřištích, jde pára od pusy.

Tady je modré království, tady je doma fotbalová Chelsea. Od žákovské akademie až po hvězdy prvního mužstva. Všichni se při obědě proplétají ve společné jídelně.

MF DNES nahlédla do zákulisí jednoho z nejslavnějších a nejbohatších fotbalových klubů na světě.

Vítejte pár mil za Londýnem v nenápadném městečku Cobham, kde si Chelsea zřídila tréninkové centrum.

Za závorou vartují dva bodyguardi ve žlutých vestách. Jeden pochází z Jamajky, druhý z Nepálu.

Kousek odsud parkuje Ferrari 612 Scaglietti, ve kterém jezdí záložník Lampard, vedle má místo nablýskaný bentley kapitána Terryho, o krok dál zase stojí černý sporťák Aston Martin DB9 za 120 tisíc liber. Nedávno si ho koupil brankář Čech.

Ano, tohle je jeden pohled na Chelsea: luxusní auta, pohádkové smlouvy, sportovní celebrity, ke kterým se vzhlíží.

Chelsea je nejvyšší třída, vždyť do ní ruský oligarcha Roman Abramovič za posledních šest let napumpoval v přepočtu téměř 18 miliard korun. V květnu mužstvo nešťastně prohrálo finále Ligy mistrů a zrovna teď je druhé v anglické lize.

A jaké jsou další pohledy na Chelsea? MF DNES strávila v blízkosti londýnského obra tři dny. Nahlédněte i vy za oponu.

Plány i dluhy v jednom

Je to obrovská společnost, která má obrovské plány a obrovské dluhy. Téměř celá Anglie ji nesnáší, protože za ní vidí jen Abramovičovo bohatství.

Když v Chelsea nepracujete, máte jen drobnou šanci získat opravdu zákulisní informace. Na hráče čili hlavní aktéry té velké show je nevýslovný tlak, málokdy se promíjejí chyby, neloajálnost se trestá.

"Být součástí Chelsea, to je pro mě poslání. Chelsea je můj život," říká hlavní vůdce John Terry.

Nejcennější kluby na světě podle magazínu Forbes

v milionech dolarů
1. Manchester United 1 800
2. Real Madrid 1 285
3. Arsenal 1 205
4. Liverpool 1 050
5. Bayern Mnichov 917
6. AC Milán 798
7. Barcelona 784
8. CHELSEA 764
9. Juventus Turín 510
10. Schalke 470

Zdroj: Magazín Forbes. Při výpočtech vzali ekonomové do úvahy růst zisků, rentabilitu nebo míru zadluženosti.

"Je módní být fanouškem Chelsea, což pro Angličany není to pravé fotbalové pouto," namítá Ian McGarry, který o Chelsea píše do listu The Sun.

Vzpomíná na jaro 2005, kdy "Modří" potvrdili svůj první titul po 50 letech: "Hráli v Boltonu a přijelo tam pět tisíc  fanoušků. To sice ušlo, jenže když pak zlatí hráči nastupovali do autobusu, čekalo na ně jenom 70 věrných.

Dědečci té hrstky fanoušků slavili titul v roce 1955. A jejich tátové se v 80. letech prali s fanoušky Millwallu ve druhé lize. Tak se pozná pravá rodina: s klubem se narodíš i umřeš. Fandit Chelsea je vážně spíš móda."

Jistě, na světě jsou slavnější a úspěšnější kluby – Real Madrid, Liverpool, Manchester United, AC Milán, Barcelona, Bayern Mnichov, ale Chelsea je přece jen něčím zvláštní.

Pro české fanoušky třeba tím, že v brance čtyři a půl roku chytá reprezentační gólman Petr Čech.

"We all follow the Chelsea"

Zatímco hráči se do Cobhamu teprve sjíždějí, o 20 mil na sever je už otevřeno. Přesná adresa? Fulham Road, Londýn. Pokud by neznalý vyšel ze zastávky metra Fulham Broadway, těžko by v těch místech hledal stadion pro 42 tisíc diváků. Ale stojí tam a uprostřed hřiště právě pět holubů vyzobává kuličky hnojení.

V deset ráno vplouvají do arény s názvem Stamford Bridge první návštěvníci. Začíná hodinová prohlídka stadionu. Dospělí to mají za 15 liber, děti za 9.

Kdybyste chtěli na zápas, připravte si liber zhruba padesát.

Při prohlídce neuvidíte souboje a neuslyšíte chorály, ale své kouzlo to má. Za prvním rohem stojí socha brankáře Williama Foulkeho, mohutného chlapíka, který za Chelsea chytal před 100 lety. Měřil skoro dva metry a vážil 150 kilo.

Hned vedle ve vitríně leží černá helma, v níž současná jednička, Petr Čech, odchytala první zápasy po těžkém zranění hlavy.

"Nejdřív se rozhlédni a pak zavři oči. Tady pochopíš, co je Chelsea," říká mi průvodce Frank Kingsland.
Nefunguje to, i když se kolem line melodie jedné z klubových písní "We all follow the Chelsea".

Fenomén současnosti

"Díky tomu, jaký máme kapitál, udáváme fotbalový tón. Pro smrtelníka je asi těžké pochopit, kolik se tu točí milionů, ale fotbal už je takový. Zvlášť v Anglii," říká Petr Čech.

"Pro někoho jsou to možná nekřesťanské peníze, ale kdyby na to Chelsea neměla, tak to nedělá."

Chelsea na to má, ačkoli i ona poslední dobou začíná šetřit. Na leden neplánuje žádné velké nákupy, omezuje výdaje, podle všeho chystá propouštění a především chce umazat dluhy, které v současnosti přesahují 700 milionů liber (necelých 20 miliard korun).

Cíl je jasný: vyskočit z červených čísel. I když je vlastník Abramovič pohádkově bohatý, svou nejoblíbenější "hračku" nehodlá dotovat.

"Snad s klubem neztratí trpělivost, pokud ani letos nevyhrajeme Ligu mistrů," šeptá mi další z průvodců na Stamford Bridge. Je jasné, proč nemluví nahlas a nechce uvést jméno.

Váží si své práce, má velmi slušnou gáži a je loajální. Chelsea neodpouští zradu. Když se před pár týdny hlavní klubový scout Arnesen zmínil, že šéfové zastavili kohoutek s penězi, hned mu hrozilo propuštění.

Je však taky pravda, že mládežnická akademie pod Arnesenem zatím neposlala do prvního týmu jediného hráče.

Najdou se i další minusy. Kvůli rozmařilým nákupům hvězdných jmen Ševčenka a Ballacka nejsou úplně spokojené domácí ikony, na které jaksi nezbývalo peněz.

Lepší plat žádal kapitán Terry, bombarďák Lampard má smlouvu jen do léta, takže klidně může odejít zadarmo. Kanonýr Drogba se vztekal celý podzim, že hrál málo.

Ani na hřišti to zdaleka není dokonalé. Chelsea se musela do posledního utkání v základní skupině Ligy mistrů strachovat, jestli postoupí do osmifinále, a v Premier League ztrácí zbytečně moc bodů. A nepřesvědčila ani v sobotu ve svém úvodním utkání Anglického poháru, kdy doma jen remizovala s třetiligovým Southendem.

Přesto zůstává fenoménem, pro který se vyplatí počkat ve frontě na prohlídku stadionu. Polední výlet školáků střídají Francouzi, Italové, Španělé, postarší pár z Japonska, spousta Portugalců. Výprava má přes 50 lidí. Všichni se fotí, štěbetají.

"A teď se vydáme do šatny hostů," vybízí je Frank Kingsland a vypráví další příběh. Dřív byla tahle místnost škaredá, maličká, zaplivaná. Když se hráči převlékali, málem se do ní nevešli. Kdo trpěl klaustrofobií, musel utéct. "Trenér Hoddle chtěl, aby to tak zůstalo. Soupeře tím chtěl vykolejit. Jenže to mělo opačný efekt. Soupeř se vždycky naštval a Hoddle za tři roky nevyhrál vůbec nic."

Nová šatna je stará necelých pět let. Chelsea snad i díky tomu vytvořila anglický rekord v domácí neporazitelnosti, který trval 86 zápasů.

Abramovič, Mourinho a další

Z úrovně tuctového povýšili klub tři lidé: boháč Roman Abramovič, bývalý trenér José Mourinho a výkonný ředitel Peter Kenyon. První pomohl miliony, druhý charizmatem, třetí strategickým know-how.

Právě Kenyon vytvořil klubovou superstar z Manchesteru United, teď chce totéž dokázat s Chelsea. "A vsaďte se, že to dokáže. Má strategii, jak z Chelsea udělat klub číslo jedna.

Když máte možnost to sledovat víceméně zblízka, musíte uznat, že to má smysl," říká manažer David Trávníček z agentury Sport Invest, která se stará o brankáře Čecha. "Chelsea, to je napůl fotbal a napůl byznys. Ale na dobrém fotbalu záleží především. Bez něj by nebyl dobrý byznys."

Hvězdy z celého světa. Předsezonní túry po USA, Asii nebo Rusku. Sponzoři s globálním rozpětím. Klubová televize a webové stránky i v čínštině. Charitativní projekty. Boj proti AIDS a rakovině. Obrovský mediální zájem. Propracovaný merchandising. Na hřišti ty nejvyšší cíle. A touha po vítězství.

Člověk tu touhu vycítí, když je poměrně blízko mužstvu.  Samozřejmě se najdou kverulanti, kteří si postesknou, že je třeba drobný záložník Deco protežovaný, ovšem společný cíl zůstává: vyhrávat, vyhrávat, vyhrávat.

Do velkého šlágru s Manchesterem United zbývá šest dní. Bude to odveta za loňskou porážku ve finále Ligy mistrů. Bude to odveta za porážku v loňském finiši anglické ligy. Bude to hit, který může napovědět, jestli se klubu s modrým lvem ve znaku podaří vystoupat na pozici hlavní značky na fotbalovém trhu.

Zatím jí není.

Ale může jí být.

"Chelsea v sobě skrývá zvláštní kouzlo. Má historii, je bohatá, cílevědomá, má výborné zázemí. Jen úspěchů zatím neposbírala tolik, kolik by chtěla. A proto je tak hladová. Hladovější než jiné kluby," tvrdil bývalý francouzský kapitán Marcel Desailly, když jsem ho potkal před Stamford Bridge.

On v Chelsea šest let hrával a stále věří v její vzlet. Věříte i vy?

Vše o Chelsea

Čekání na Ligu mistrů
Dokud ji v červnu 2003 nekoupil ropný magnát Roman Abramovič, rozhodně Chelsea nepatřila mezi nejúspěšnější kluby Anglie. V 80. letech se propadla do 3. ligy a trápily ji problémy s chuligány. Klub byl založen 14. března 1905 a ve vitríně měl dlouho jediný pohár pro ligového mistra z roku 1955. Teprve po 50 letech přišel další a hned za rok třetí. Chelsea čtyřikrát vyhrála Anglický pohár (1970, 1997, 2000, 2007), čtyřikrát Ligový pohár (1965, 1998, 2005, 2007) a dvakrát Pohár vítězů pohárů (1971, 1998). Klub zažívá zlatou éru bez zlaté tečky – v květnovém finále Ligy mistrů padl na penalty s Manchesterem United.


Stamford Bridge V aréně na západě Londýna hraje Chelsea odjakživa domácí zápasy.
Fanoušci jí říkají The Bridge (Most). Nejvyšší oficiální návštěva byla na derby s Arsenalem v roce 1935 – 82 905 diváků. Nyní je kapacita 42 055 míst. V anglické historii mají jen čtyři kluby vyšší návštěvy: Manchester United, Liverpool, Tottenham a Arsenal. Loni byl průměr na Chelsea 41 673 fanoušků. Klub zvažuje, že postaví větší arénu – podle listu Observer by měla stát 16 miliard korun. Kapacita? 75 tisíc míst.


Gullit, Vialli a spol.
Kdo je největší legenda Chelsea? Dřív fanoušci milovali kapitána Rona Harrise, který v letech 1961 až 1980 odehrál rekordních 795 zápasů. Brankář Peter Bonetti v té samé éře odchytal 729 zápasů. Bobby Tambling je zase s 202 góly nejlepším střelcem. Mezi ikony patří minulý kapitán Wise, ten dnešní Terry nebo cizinci – Nizozemec Gullit, Francouz Desailly či Italové Vialli a Zola.


Zajímavosti Chelsea byla spolu s Arsenalem prvním klubem, který dal na dresy čísla. Stalo se 25. srpna 1928. Jako první anglický tým cestovala na ligový zápas letadlem (19. dubna 1957 do Newcastlu).


Cizinci, cizinci a cizinci Vlastníkem je Rus (Abramovič), trenérem Brazilec (Scolari), ředitelem Američan (Buck), výkonným ředitelem Angličan (Kenyon). V prosinci 1999 nenastoupil v základní sestavě jediný Brit nebo Ir, což se stalo poprvé v historii Premier League. V současném kádru jsou hráči 15 národností.

Kde je vůbec Chelsea? V Londýně působí 13 profesionálních fotbalových klubů, z toho pět v nejvyšší soutěži. Kromě Chelsea také Arsenal, Fulham, Tottenham a West Ham. Na Chelsea se dostanete nejlépe metrem, nejbližší stanice je Fulham Broadway.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko