Cizinci opouští pásmo Gazy přes hranici Erez (02. leden 2009)

Cizinci opouští pásmo Gazy přes hranici Erez (02. leden 2009) | foto: Reuters

Cizinci opustili pásmo Gazy, do Izraele odešla i jediná Češka

  • 883
Pásmo Gazy opustily stovky lidí s cizími pasy. Většinou šlo o manželky a děti tamních Palestinců, Izrael kvůli nim otevřel hraniční přechod Erez. Z pásma, které Izraelci už týden bombardují, ale odešla i jediná Češka Pavlína Reš. Evakuaci cizinců mnozí považují za předzvěst blížící se izraelské pozemní operace.

Hranici překročily asi tři stovky lidí, řekl dopoledne mluvčí izraelských ozbrojených sil Peter Lerner. Povolení odejít dostalo podle agentur asi 450 lidí, většinou ruského původu. Někteří mají také americké, norské, turecké, ukrajinské nebo běloruské občanství.

Mezi těmi, kdo přešli na území židovského státu, byla i Češka Pavlína Reš. Ta pracuje v ochrance komisařky OSN v Gaze Karen AbuZaydové.

Pavlína Reš"Právě teď spolu s komisařkou překročila hranici z pásma Gazy do Izraele," popsal dopoledne přímo z Erezu zpravodaj MF DNES Teodor Marjanovič. Třicetiletá Pavlína Reš žila od začátku bombardování v krytu, o svých zážitcích píše pro iDNES.cz. - deník Češky v Gaze najdete zde

"Už pět dní nejde elektřina. Od začátku bombardování jsme v krytu a moc jsme se nevyspali. Usínáme tu a tam na hodinu," řekla hned po přechodu hranice MF DNES.

"V největším nebezpečí jsem byla ve středu, kdy Izrael útočil na policejní stanici vedle stanoviště OSN. Dva zaměstnanci OSN v Gaze zemřeli," popsala. Do pásma se spolu s komisařkou AbuZaydovou vrátí v neděli.

Bombardování pásma pokračuje sedmým dnem a izraelská letadla dnes mířila na dvacítku cílů, převážně na domy vůdců Hamasu. Při náletech umíraly i děti. Tři chlapce ve věku 7 až 10 let údajně zasáhla bomba, když si hráli před domem v Chán Júnisu. Čtrnáctiletá dívka zemřela na infarkt, který utrpěla při silné explozi v sousedství. Zraněno bylo podle agentury Reuters asi 12 lidí.

K situaci v pásmu Gazy se dnes vyjádřila i šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. "Pracujeme tvrdě na příměří, které by nedovolilo znovunastolení předchozího stavu, kdy mohl Hamas odpalovat rakety," uvedla ministryně zahraničí s tím, že cestu na Blízký východ zatím neplánuje.

Blíží se pozemní operace?

Celkem už si týdenní bombardování pásma Gazy vyžádalo na palestinské straně 425 životů, přes dva tisíce lidí bylo zraněno. Zhruba stovka obětí byli podle bilance OSN civilisté a z nich čtyři desítky dětí.

Organizace spojených národů zároveň dnes varovala, že obyvatelé Gazy čelí vážným zdravotním hrozbám a nedostatku potravin. Naopak podle Izraele se Palestincům v Gaze dostává humanitární pomoci v dostatečné míře. Nejvyšší představitelé země také odmítli výzvy mezinárodního společenství k okamžitému klidu zbraní a opakují, že o ukončení operace si rozhodnou sami.

ON-LINE ROZHOVOR

Na dotazy čtenářů iDNES.cz odpovídal velvyslanec Izraele

Palba pokračuje i opačným směrem, radikálové posílají rakety z Gazy na území židovského státu. Ty zatím poslední zranily podle deníku Haarec dva lidi, celkem zemřeli od počátku konfliktu před sedmi dny čtyři Izraelci.

Skutečnost, že Izrael otevřel přechod Erez a nechal odejít cizince, považují mnozí za předzvěst chystané pozemní operace. Židovský stát doposud otevíral hranice jen humanitárním konvojům a sanitkám s těžce raněnými.

O případné pozemní operaci hovoří vyhýbavě i Bílý dům. "Nechci hovořit o operaci, která se nestala ... Půjde o rozhodnutí, které učiní Izraelci," řekl mluvčí Gordon Johndroe.

Pásmo gazy po náletech izraelských stíhaček (02. leden 2009)
Pásmo gazy po náletech izraelských stíhaček

Při cílených útocích se ve čtvrtek Izraelcům podařilo zlikvidovat dosud nejvýše postaveného člena radikálního Hamasu Nízára Rijána. Letci zničili jeho rodinný dům v uprchlickém táboře Džabálija. Zahynuly přitom také čtyři Rijánovy manželky, jeho 12 dětí a dva sousedé. - více o situaci na Blízkém východě se dočtete zde

Rijád vyučoval islám, jednoho ze svých synů poslal v roce 2001 do Izraele k sebevražednému útoku a byl významným dárcem pro ozbrojené křídlo Hamasu.

Palestinci nesou těla jednoho z členů vedení Hamasu Nízára Rijána a jeho rodiny, kteří byli zabiti při čtvrtečních izraelských náletech. (2. leden 2008)
Pohřeb Nízára Rijána a jeho rodiny

Palestinští radikálové hrozí pomstou za Rijánovu smrt a prohlásili, že jsou povoleny všechny možnosti včetně sebevražedných útoků na jakékoliv židovské cíle.

Hnutí také krátce po Rijánově smrti odvolalo předchozí zprávu, podle níž přistoupilo na podmínky příměří navrhované Evropskou unií. Vyzvalo pak Palestince z pásma Gazy, ze Západního břehu Jordánu a východního Jeruzaléma, aby dnes přišli demonstrovat k mešitám.

Blogy o konfliktu v Gaze

Gaza: Agrese, nebo oprávněná obrana?

Izrael kvůli tomu zpřísnil bezpečnostní opatření pro vstup muslimů na jeruzalémskou Chrámovou horu, na prostranství před tamními mešitami pouští pouze muže starší 50 let a ženy.

Od čtvrteční půlnoci platí čtyřiadvacetihodinová uzávěra přechodů na Západní břeh Jordánu. V největších městech regionu se konaly pouliční protesty Palestinců a demonstrace se na několika místech neobešly bez násilí.

Přívrženci Hamasu během protestují ve městě Nablus v Západním břehu proti izraelské operaci v Gaze. (2. leden 2008)
Přívrženci Hamasu protestují ve městě Nablus na Západním břehu Jordánu proti izraelské operaci v Gaze

Například v Ramalláhu se střetli přívrženci Hamasu se stoupenci dalšího palestinského hnutí Fatahu. Na některých checkpointech na Západním břehu házeli Palestinci kamení na izraelské vojáky. Izraelci se bránili střelbou gumových projektilů, které zranily několik lidí.

Proti izraelské operaci v Gaze protestovali lidé i v dalších městech po celém světě včetně Káhiry, Istanbulu, Kábulu či Bernu. V jordánském hlavním městě Ammánu rozháněla tamní pořádková policie stovky demonstrantů pomocí slzného plynu.

Izrael oslovuje araby z televize

Izrael poslal své zástupce do arabských televizních studií, snaží se tak oslovit arabskou veřejnost bez prostředníků. Z obrazovky katarské televize Al-Džazíra promluvil arabsky jako první od zahájení náletů na Gazu armádní mluvčí Avišaj Adaraj.

Například na dotaz, zda chce Izrael z Gazy učinit krematorium jejích občanů, uvedl, že operace směřuje výhradně proti radikálům, a ne proti civilistům.

Al-Džazíra za Adarajovými zády po celou dobu vysílala záběry bombardované Gazy a gazské márnice. Mluvčí do studia přišel ve vojenské uniformě a ptal se, proč televize nevysílá také snímky z druhé strany hranice, z izraelských měst ostřelovaných raketami.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video