Příznivci svrženého premiéra Šinavatry obléhají budovu thajského parlamentu.

Příznivci svrženého premiéra Šinavatry obléhají budovu thajského parlamentu. | foto: Reuters

Thajský kabinet může začít pracovat, krize v zemi však nekončí

  • 1
Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva přednesl programové prohlášení své vlády. Podle ústavy nyní může kabinet začít oficiálně pracovat. Blokáda příznivců opozice ale donutila nového premiéra, aby svoji řeč přednesl v budově ministerstva zahraničí. Protesty v Thajsku pokračují a odborníci se obávají, že podlomí thajský turistický ruch.

Zatímco se tisícovky demonstrantů násilím snažily dostat do parlamentu, Vedžadžíva ve vedlejší vládní budově hovořil o tom, že by rád sjednotil dva znesvářené tábory v zemi. Nový ministerský předseda především zdůraznil svůj plán na obnovu ekonomiky.

Právě o tu se bojí thajští ekonomičtí odborníci. Varují, že pokud by se nepodařilo zlomit blokádu vlády a odstranit neklid, značně to podlomí thajskou turistiku, hlavní zdroj devizových příjmů země.

Přiznivci svrženého premiéra Šinavatry obléhají budovu thajského parlamentu.

"Mezi turisty, kteří by chtěli navštívit Thajsko, začíná převládat nedůvěra," uvedl předseda sdružení thajských hotelů Prakit Činamurpchong. "Rád bych zas viděl naši zemi klidnou, bez demonstrací, aby se turisté znovu vrátili do Thajska," dodal.

Thajsko je rozdělené na dva tábory

Vedžadžíva byl zvolen předsedou vlády před dvěma týdny a dosud se nemohl ujmout výkonu funkce. Pro přednesení Vedžadžívova projevu byly v pondělí stanoveny postupně tři termíny, nakonec se nepodařilo využít žádný. - přečtěte si Thajskem dál zmítá krize, demonstranti zablokovali parlament

Premiér Vedžadžíva při čtení vládního prohlášení.Tisíce přívrženců svrženého premiéra Šinavatry, kteří jsou tradičně oblečeni v červeném, už tři dny blokují přístup do parlamentu jak poslancům, tak premiérovi a dalším členům vlády.

Akci organizuje Demokratická aliance proti diktatuře (DAAD), jejímž cílem je podle jejích představitelů vyvíjet tlak na nastupujícího premiéra Vedžadžívu, aby rozpustil parlament a vypsal nové volby.

DAAD v neděli tvrdila, že nehodlá parlamentu vypínat elektřinu nebo uzavírat dodávky vody, jak to dělalo donedávna opoziční Lidové spojenectví pro demokracii (PAD), které si razantními demonstracemi a obsazením dvou letišť nedávno vynutilo změnu vlády. - přečtěte si Protivládní demonstranti opouští letiště, thajská krize ale zažehnána není

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video