Protestující drží v rukou portréty svrženého premiéra Šinavatry. | foto: Reuters

Thajskem dál zmítá krize, demonstranti zablokovali parlament

  • 1
Několik tisíc příznivců svrženého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry zablokovalo v Bangkoku vstup do parlamentu. Zabránili tak novému premiérovi Apchisitu Vedžadžívovi přednést programové prohlášení jeho vlády. Demonstranti protestují už od neděle, chtějí dosáhnout vypsání předčasných voleb.

Vedžadžívův projev plánovaný na půl čtvrté ráno našeho času musel být odložen. Podle agentury Reuters premiér promluví zítra ráno místního času.

Čas projevu nově zvoleného premiéra byl dnes několikrát odložen a vláda se snažila s protestujícímí vyjednávat. Podle vicepremiéra Sutepa Tchaungsupana se ministři snažili přimět demonstranty, aby umožnili autům projet blokádou k parlamentu. "Nedovolíme vládním poslancům jít do parlamentu pěšky. Je to příliš nebezpečné," zdůraznil.

Podle serveru BBC se sešly desítky tisíc demonstrantů již včera. Mnoho z nich přenocovalo před budovou parlamentu, stovky dalších přijely dnes časně ráno autobusy. Protestující drželi v rukou portréty svrženého premiéra Šinavatry a mávali transparenty s nápisy "Apchisite, jdi pryč, toto je prodejná vláda" nebo "Jsme připraveni chránit Tchaksina".

Demonstranti chtějí předčasné volby

Akci zorganizovala Demokratická aliance proti diktatuře (DAAD), jejímž cílem je podle jejích představitelů vyvíjet tlak na nastupujícího premiéra Vedžadžívu, aby rozpustil parlament a vypsal nové volby.

Opoziční demonstranti blokují thajský parlament.

Podle thajské ústavy nemůže nová vláda oficiálně začít pracovat, dokud nepřednese svůj politický program na společném zasedání obou komor parlamentu.

Změnu "červené" vlády si po měsících protestů vynutilo razantními demonstracemi a obsazením dvou letišť na konci listopadu "žluté", tehdy opoziční a nyní vládní Lidové spojenectví pro demokracii (PAD). - přečtěte si Thajský soud rozpustil vládní stranu, blokády letišť skončí

Apchisit Vedžadžíva (uprostřed) na jednání parlamentuČtyřiačtyřicetiletý vůdce Demokratické strany Apchisit Vedžadžíva byl parlamentem zvolen novým premiérem poté, co ústavní soud kvůli údajným volebním podvodům rozpustil tři vládní strany a zakázal jejich předákům, včetně premiéra Somčaje Vongsavata, na pět let účast v politice. Thajsko tak má za poslední čtyři měsíce již třetího premiéra. - přečtěte si Opoziční protesty vynesly do čela thajské vlády Apchisita Vedžadžívu

Tábor "červených" cítí šanci na vítězství

Demokratická strana se protivládních protestů aktivně neúčastnila a její kandidát Vedžadžíva je považován za určitý kompromis mezi "žlutými" roajalisty podporovanými vlivnou armádou a "červenými" silami majícími podporu širokých vrstev chudších voličů. Nový premiér se sám devítidenních protestů, při kterých byla zablokována dvě letiště v Bangkoku, neúčastnil, ale například ministr zahraničí v jeho vládě ano.

Vedžadžíva jako kandidát mimo řady přívrženců svrženého Šinavatry se dokázal prosadit v parlamentu jen přeběhnutím části poslanců k bývalé opozici.

DAAD proto požaduje vypsání předčasných voleb v přesvědčení, že tábor "červených" má opět velké šance v nich zvítězit. Konzervativní síly naopak chtějí vládnout pomocí přeběhlíků, "dokud se situace neuklidní". Dosavadní spory rozdělily zemi na dva nesmiřitelné tábory.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue