Z pohádky Anděl Páně

Z pohádky Anděl Páně | foto: Produkce filmu

Televizní Vánoce nenašly hit, Donutil a Bond se ztratili v sentimentu z dovozu

  • 108
Pochválen buď náš Anděl Páně s britskou Láskou nebeskou! Ne náhodou vzývá modlitba letošních televizních Vánoc, kterým chyběl jednoznačný premiérový hit typu loňské Shrekoledy, právě tyhle dva novodobé svaté, spojené vzácným darem svátečního smíchu.

Z filmu Láska nebeskáPrima svou nejsilnější zbraň, filmovou komedii z vánočního Londýna Láska nebeská, "vystřílela" už v předvečer Štědrého dne, kdežto ČT si Anděla Páně, v němž se slaví Ježíškovy narozeniny, ponechala na Boží hod.

Jediný model

A dobře udělala, z reprízy tři roky staré filmové pohádky vytěžila svůj nejsledovanější pořad dne. Pro srovnání, Anděla Páně si připomnělo 1,7 milionu lidí, štědrovečerní novinku ČT Kouzla králů si vybralo 1,6 milionu diváků – stejně jako americkou trvalku o novodobé Popelce Pretty Woman.

UKÁZKA Z FILMU LÁSKA NEBESKÁ

Ale kromě pohádek a dokumentů, jež dodala výhradně ČT, se o letošních svátcích neobjevila žádná zásadní původní premiéra. Vlastní vklad komerčních stanic se omezil na přání "Šťastné a veselé" ve zprávách či na virtuální sváteční chvíle, kterými Nova i Prima prohnaly hrdiny svých nekonečných seriálů Ulice a Velmi křehké vztahy.

Anděl páněChybějí-li už nové domácí opory vánočního programu, mohly by stanice alespoň přeskupit skladbu, aby nouze tak nebila do očí. Jenže naopak všechny stavěly vysílání stejně podle ustáleného modelu: na večerní rozjezd něco českého, léty osvědčeného; pak něco lepkavě sentimentálního z dovozu, ze spižírny romantických komedií a melodramat; a na noc kapku strašení.

Alternativa je nulová, dávají-li všude v týž čas tytéž žánry; nastal dokonce vnitropodnikový souběh dvou bondovek, kdy Nova uváděla Zlaté oko a Nova Cinema Povolení zabíjet.

Přešívané novinky

Miroslav Donutil v televizním cyklu 3+1Dvakrát vsadila i ČT – na premiérového Miroslava Donutila. Jeho Veselé vánoční (pří)hody na Štědrý večer vidělo 1,1 milionu lidí, v neděli se objevil v cyklu 3+1. Téma Inzerát patřilo k těm povedenějším: nejprve oslnil vdovu alias výtečnou Elišku Balzerovou coby westernový kovboj na ospalém nádražíčku, pak si pohrál s ruštinou a slovenštinou po boku neméně skvělé Soni Valentové v roli uklízečky hlásající "dobre bolo za Husáka" a nakonec byl rivalem rázného Pavla Zedníčka v lehce antimoravské frašce – což si může dovolit právě jen Moravan – s kostrbatou pointou. Slovník humoru přitvrdil, ale pokud ohlašuje silvestrovskou frivolnost a lidovost, proč ne?

Tvůrcům zadali veselé pohádky. Smích vázl

Čtěte glosář MF DNES

Z pohádky Kouzla králůZe čtyř nových vánočních pohádek lze vyčíst dva obecné znaky. Že ČT zavelela k opačnému extrému – dosud byly chmurné, teď točte pohádky veselé! A že smích na objednávku neperlí, jen na hercích je znát, jak je pohádky těší.

Pod názvem Karel Čapek a jeho obyčejný svět se tajil dokument, jenž běžnou směs "mluvících hlav" a archivů rozšířil o inscenované výjevy k čteným úryvkům textů, včetně pěkně stylizovaného "posledního nádraží na světě".

Nijak zvlášť novátorské, ale poučené a oddané vyznání si navíc zdravě trouflo zapochybovat o Čapkových dramatech.
Naopak Trapasy přišly s "inovací" jako hrom: jak přešít reprízu ve sváteční novinku. Z již vysílaných povídek zopakovaly tři vítězné, předaly ceny, poklábosily s herci a diváky žádaly: "Tleskejte, užijte si to." Jen aby se podle střihu Trapasů nepřešily masově celé příští Vánoce.

Hodnocení MF DNES: 50 %